Jak nazwać swoje CV i list motywacyjny

Wskazówki dotyczące nadawania nazw i zapisywania dokumentów aplikacyjnych

Kiedy starasz się o pracę, ważne jest, aby nadać tytułowi tytuł, który wyjaśnia, że ​​twoje CV jest wasze, a nie tylko losowe.

Jest to szczególnie ważne, gdy wysyłasz pracodawcom swoje CV i list motywacyjny jako załączniki (za pośrednictwem poczty elektronicznej lub za pośrednictwem internetowego systemu zleceń pracy). Kiedy pracodawca otworzy twój dokument, zobaczy, co nazwałeś swoim dokumentem.

Dlatego chcesz, aby tytuł był profesjonalny i aby jasno określić, kim jesteś.

Przeczytaj poniżej, aby dowiedzieć się, jak nazwać swój plik CV i inne dokumenty aplikacyjne, a także, czego nie nazwać. Przeczytaj także poniżej, aby uzyskać porady dotyczące zapisywania dokumentów.

Wskazówki dotyczące nazywania twojego CV

Unikaj ogólnych tytułów. Nie wysyłaj e-maili ani nie przesyłaj CV z nazwą resume.doc, chyba że chcesz, aby ktoś, kto jest zraniony, zwrócił się o pomoc do swojego pliku z kimś innym. Z ogólną nazwą pliku nie będzie możliwości odróżnienia go od wszystkich innych życiorysów o tej samej nazwie.

Użyj swojego imienia i nazwiska. Wybierz nazwę pliku zawierającą Twoje imię i nazwisko. W ten sposób menedżerowie ds. Rekrutacji będą wiedzieć, czyją życiorys, i łatwiej będzie im je śledzić i zarządzać. Jest także mniej prawdopodobne, że stracą je lub pomieszane z cudzymi materiałami.

Jeśli podasz swoje CV janedoeresume.doc, Jane Doe Resume.doc lub Jane-Doe-Resume.pdf, pracodawca będzie wiedział, którego wznowienie jest na pierwszy rzut oka i może powiązać go z resztą twoich materiałów i aplikacji.

Jeśli możesz to dopasować; używaj zarówno swojego imienia, jak i nazwiska (lub tylko swojego nazwiska). W ten sposób twoje CV nie zostanie pomylone z kimś o tym samym imieniu.

Wyjdź poza swoje imię (być może). Możesz podać nieco więcej szczegółów w tytule niż po prostu swoje imię. Możesz również podać tytuł pozycji w nazwie dokumentu do CV i listu motywacyjnego.

Możesz używać spacji lub kresek między słowami; pisanie wielkimi literami może ułatwić odczytanie nazwy dokumentu.

Być profesjonalistą. Pamiętaj, że zatrudnianie menadżerów i innych osób, które przeprowadzą z tobą rozmowę, prawdopodobnie zobaczy Twój list motywacyjny i wznowi nazwy plików, więc upewnij się, że te tytuły są profesjonalne i odpowiednie. Teraz nie jest czas, aby wyciągnąć nazwy ekranów AIM z gimnazjum. Zapisz nazwy żartów na prywatnych kontach w mediach społecznościowych i zachowaj te nazwy plików jako profesjonalne i proste.

Bądź konsekwentny. Konsekwencja jest ważna podczas nazywania CV, listu motywacyjnego i innych dokumentów aplikacyjnych, więc używaj tego samego formatu dla każdego z nich. Na przykład, jeśli po prostu używasz swojego nazwiska i opisu dokumentu dla jednego tytułu ("Życiorys Smitha"), używaj tego samego formatu dla wszystkich innych materiałów ("List przewodni Smitha"). Upewnij się, że wszelkie wielkie litery, odstępy, użycie kresek i inne opcje stylu są spójne między dokumentami.

Unikaj numerów wersji. Jeśli często starasz się o pracę, możliwe, że masz kilka wersji CV zapisanych na komputerze. Unikaj umieszczania numerów wersji (np. John-Smith-Resume-10.doc) w nazwie pliku i innych tajemniczych kodach.

Pozbądź się tych cyfr i kodów, gdy przesyłasz swoje CV. Pracodawca może odnieść wrażenie, że praca znajduje się w połowie długiej listy potencjalnych możliwości. Menedżer ds. Zatrudnienia, który widzi "resume-10" jako część nazwy pliku, zastanawia się, jak wyglądały od 1 do 9 i czy starasz się o pracę w mieście.

Opracuj system plików na swoim komputerze, aby śledzić różne wersje swojego CV, zamiast używać nazwy pliku do tego celu i upewnij się, że wydrukowane, gotowe do użycia CV jest przechowywane w oddzielnym obszarze od wersji roboczych.

Edytuj, edytuj, edytuj. Przed przesłaniem CV lub listu motywacyjnego, sprawdź tytuł dokumentu. Brzmi to głupio, ale literówka w tytule może sprawić, że pracodawca myśli, że nie skupiasz się na szczegółach i że jesteś nieprofesjonalny.

Opcje do zapisania CV

Ważne jest, aby wysłać lub przesłać swoje CV jako dokument PDF lub Word. W ten sposób odbiorca otrzyma kopię twojego CV i listu motywacyjnego w oryginalnym formacie.

Aby przekonwertować dokumenty Worda na pliki PDF, w zależności od edytora tekstów, możesz to zrobić klikając "Plik", następnie "Drukuj", a następnie "Zapisz jako PDF" (z listy opcji menu w lewym dolnym rogu zza rogu). Jeśli nie, istnieją darmowe programy, których możesz użyć do przekonwertowania pliku na plik PDF. Zapisanie CV i listu motywacyjnego w formacie PDF zapewni, że formatowanie pozostanie niezmienione, nawet jeśli pracodawca używa innego edytora tekstu lub systemu operacyjnego.

Jeśli jednak lista zadań wymaga przesłania dokumentów w innym formacie, należy to zrobić. Nieprzestrzeganie instrukcji może kosztować wywiad.

Dodatkowe informacje

Jak wysłać e-mail z CV
10 najlepszych porad dotyczących pisania CV
Jak stworzyć profesjonalne CV
Wznów próbki