Wznów porady dotyczące zmiany kariery

Czy zmieniasz kariery? Nie ma wątpliwości, że będziesz potrzebować świeżego, zreorganizowanego CV, które będzie towarzyszyć poszukiwaniu pracy w nowej dziedzinie. I podczas tworzenia CV nie jest najłatwiejszym zadaniem, mieć na sercu wiedząc, że wiele z twoich doświadczeń - nawet jeśli jest w zupełnie innej branży - nadal będzie istotne.

To dlatego, że tak wiele umiejętności - szczególnie miękkich - jest transferowalnych . Jeśli przenosisz się z roli menedżera produkcji w firmie wydawniczej do planowania wydarzeń w branży ślubnej, na przykład, twoje umiejętności organizacyjne, zdolności przywódcze i silne zaplecze Excel i budżetowe będą miały zastosowanie.

Wracając do zmian w karierze, musisz opowiedzieć o swoich umiejętnościach transferowalnych menadżerom, wyjaśniając, w jaki sposób kwalifikacje z poprzedniej kariery są wciąż aktualne i odpowiednie. (Oto wskazówki, jak osiągnąć sukces całej kariery zawodowej ). Niezależnie od tego, czy dzieje się tak z powodu zmiany branży, czy zmiany zainteresowań, istnieje wiele powodów, aby przejść na drugą połowę kariery zawodowej. Oto jak rozpocząć tworzenie nowego CV.

Zidentyfikuj swoje umiejętności zbywalne

Poznaj swoją nową branżę! Przeczytaj opisy zawodów i aktualności branżowe, aby zdobyć umiejętności wymagane przez pracodawców. Wydrukuj aktualne CV z dotychczasową historią pracy i napisz listę wszystkich umiejętności, które zdobyłeś i wykorzystałeś w swojej karierze. Niektóre z nich mogą być wymienione w twoim CV bezpośrednio, ale inne nie. Następnie wymień umiejętności powszechnie wymagane w twojej nowej branży i szukaj zapałek.

Myśl kreatywnie: powiedz, że przechodzisz od sprzedaży do nauczania. Jakie są wspólne role? Cóż, obie te prace wymagają umiejętności zatrzymania uwagi w pokoju, przedstawienia prezentacji i przekazania potencjalnie złożonej wiedzy w łatwym do zrozumienia i zapamiętania języku.

I nie zapominaj, że możesz dołączyć do swoich CV także nieprofesjonalne doświadczenie.

Czy jesteś na pokładzie twojego mieszkania? Czy organizujesz sprzedaż wypieków dla PTA? Praca wolontariuszy , a potencjalnie nawet hobby (Twój sklep Etsy, twój tygodniowy post na Instagramie), może być wydobywany na dowód twoich umiejętności i doświadczenia.

Tylko uważaj, aby nie nadwerężyć: następujące 300 osób na Twitterze nie czyni Cię ekspertem od mediów społecznościowych. Rozsądnie jest jednak powiedzieć, że posiadasz wiedzę z zakresu mediów społecznościowych, zbudowałeś Twittera i nawiązujesz kontakty z liderami branży.

Napisz cel życiorysu

Użyj swojego życiorysu , który pojawia się na górze CV, aby podkreślić, jakiego rodzaju pracy szukasz. Cel - podobnie jak reszta twojego CV - dotyczy wyłącznie Ciebie. Ale prawdziwym celem tego celu jest sprzedaż menedżerów ds. Zatrudnienia w Twojej kandydaturze. (Dotyczy to również całego dokumentu!)

W swoim celu połącz kropki dla menedżerów ds. Rekrutacji - możesz użyć tej przestrzeni, aby wyjaśnić, w jaki sposób twoja poprzednia kariera zapewniła ci umiejętności, których potrzebujesz w nowej dziedzinie, a zwłaszcza w tej pracy.

Ustal, który format CV jest najlepszy dla Ciebie

Chronologiczny życiorys - zawierający listę od najnowszych do najstarszych - może być najczęściej używanym formatem CV, ale nie oznacza to, że jest to jedyna opcja.

Funkcjonalne CV jest często najlepszym wyborem dla kogoś zmieniającego karierę, ponieważ kładzie nacisk na umiejętności i doświadczenie (a nie miejsce pracy i czas). Ten rodzaj CV pomaga uwypuklić najbardziej istotne elementy Twojej pracy.

Jeśli przechodzisz ze sprzedaży do nauczania, aby kontynuować nasz przykład z góry, życiorys funkcjonalny pozwala zaprezentować twoje odpowiednie umiejętności prezentacji, zamiast wystawiać oferty sprzedaży, które nie miałyby znaczenia dla okręgu szkolnego. Połączenie CV - które łączy format funkcjonalny z chronologicznym - jest również dobrym rozwiązaniem, jeśli zmieniasz karierę zawodową.

Dodaj sekcję umiejętności

Podczas rekrutacji menedżerów podczas przeglądania CV mogą nie widzieć znanych tytułów ani obowiązków z branży. Niezależnie od tego, który format CV wybierzesz, skorzystaj z sekcji umiejętności, aby podkreślić, że posiadasz miękkie i twarde umiejętności wymagane do tej pracy - oto więcej informacji, które pomogą Ci dowiedzieć się, co należy uwzględnić w sekcji umiejętności resume .

Pozostaw niepotrzebne informacje

Twoje CV nie musi zawierać wyczerpującej listy wszystkich zajmowanych pozycji, zadań zakończonych i używanych programów. Pomyśl o swoim CV jako albumie najlepszych przebojów: dołącz tylko te punkty, które pomogą Ci w powrocie do pracy w menedżerze zatrudnionym w Twojej nowej branży. Może to być szczególnie ważne, jeśli zmieniasz poziomy stanowisk, a także zmieniasz karierę zawodową.

Uważaj na Jargona

Nowa branża kariery, nowy żargon! Kiedy pracujesz w polu przez jakiś czas, żargon staje się drugą naturą. Jeśli jesteś w trakcie publikowania, CMS jest podręcznikiem Chicago Style , jeśli pracujesz online, jest to Twój system zarządzania treścią, a jeśli jesteś w służbie zdrowia, to Centers for Medicare i Medicaid Services.

Chodzi o to, że choć żargon może pomóc ci być osobą poufną w swoim pierwotnym polu, może zmylić i zrazić menedżera ds. Zatrudnienia na nowym polu. Wyjaśnij tytuły prac, programy i zadania związane z pracą oraz osiągnięcia w zrozumiałym języku, który każdy może zrozumieć. Jeszcze lepiej, przetłumaczyć te umiejętności i obowiązki na poufny język i skrót do nowej dziedziny.