5 sposobów na przygotowanie się do recenzji wyników: Wersja dla pracowników

Glow Wellness / Getty

Opublikowano 21.02.2015

Coroczny przegląd wyników pracownika jest ważną okazją do uzyskania opinii od kierownika, aby upewnić się, że osiągi odpowiadają oczekiwaniom i dowiedzieć się, co należy zrobić, aby poprawić. Aby uzasadnić podwyżki lub promocje, możesz sprawdzać skuteczność, dlatego ważne jest, aby upewnić się, że skuteczność jest dokładnie udokumentowana.

Jednak coroczny rytuał miejsca pracy został również porównany do wizyty u dentysty, aby uzyskać kanał korzeniowy.

Oba mogą być dokładnymi opisami.

Podobnie jak dbanie o zęby, powodem, dla którego coroczny przegląd wyników kończy się uczuciem przypominającym kanał korzeniowy, jest brak konserwacji profilaktycznej.

Ze względu na intensywne planowanie i regularne kontrole, roczny przegląd wydajności może być równie bezbolesny jak coroczne czyszczenie zębów.

Oto pięć sposobów, w jakie pracownik może przygotować się do corocznej oceny wydajności pracowników, aby była to produktywna i bezbolesna dyskusja:

1. Należy jasno określić oczekiwania i cele na długo przed corocznym przeglądem. Rzuć okiem na ogłoszenie o pracy, które zostało użyte do zareklamowania Twojej pozycji. Kiedy staramy się o pracę lub o pracę w nowym miejscu, często zdarza się, że tylko powierzchownie rozumiemy wiele szczegółów dotyczących obowiązków służbowych. Gdy jesteś na pokładzie przez kilka miesięcy i nauczyłeś się żargonu i żargonu firmowego, naprawdę powinieneś dobrze zrozumieć każdy aspekt tego, czego wymaga praca.

Jeśli nie, poproś swojego przełożonego o przejrzenie swoich oczekiwań wobec ciebie. Zapytaj swojego kierownika, czy istnieje opis stanowiska dla twojej pracy, ale nie bądź zaskoczony, jeśli go nie ma. Ważniejsze jest, aby Twój menedżer wyjaśnił własnymi słowami, w jaki sposób twoje wyniki będą oceniane przez cały rok.

Nawet jeśli Twój menedżer lub firma nie ma formalnego ustawienia celu ani procesu planowania rozwoju, możesz nadal ustalać nieformalne cele ze swoim menedżerem. Czyniąc to, nie tylko demonstrujesz swojemu menedżerowi, że jesteś ambitny i nastawiony na wyniki, minimalizujesz szanse, że będziesz zaskoczony przez cały rok i pod koniec roku podczas corocznej dyskusji przeglądowej.

Zobacz " Jak ustawić roczne cele pracowników ", aby uzyskać skuteczny sposób na rozwój celów u swojego menedżera.

2. Regularnie uzyskiwać informacje zwrotne. Jeśli chodzi o opinie, stare przysłowie "brak wiadomości to dobra wiadomość" to zła rada kariery. Wszyscy mamy martwe pola i potrzebujemy informacji zwrotnej, aby poprawić naszą wydajność (zanim będzie za późno). Nie czekaj, aby uzyskać informacje zwrotne od swojego menedżera. Większość menedżerów unika udzielania informacji zwrotnych, ponieważ nie są w tym dobrzy i nie chcą być odbiorcami reakcji obronnej.

Aby uzyskać więcej informacji o uzyskiwaniu i otrzymywaniu opinii, przeczytaj " 10 sposobów uzyskania brutalnie szczerych opinii ". Upewnij się tylko, że kiedy to robisz, słuchasz, trzymasz buzię na kłódkę i mówisz "Dziękuję".

3. Utrzymuj zapis swoich dokonań pomyślanych w tym roku. Zachowaj folder z dobrą (i złą) wydajnością, opiniami klientów, raportami skuteczności, postępem w realizacji celów i wszystkim, co wspiera Twoje oczekiwania i cele.

4. Informuj swojego kierownika. Nie zakładaj, że Twój menedżer jest w 100% świadomy twojego statusu wydajności i osiągnięć. Bez przesady, powiadom swojego przełożonego, gdy zrobisz coś dobrego. Ważne jest również, aby być winien wszelkich błędów - menedżerowie nienawidzą niespodzianek i docenią to, że jesteś odpowiedzialny.

Aby uzyskać więcej informacji na temat "zarządzania" swoim szefem, zobacz " Jak zarządzać " i "Jak pracować dla Macromanager".

5. Podaj dane wejściowe swojemu menedżerowi. Nawet jeśli nie zostaniesz poproszony o podanie swojej corocznej oceny, przekaż ją swojemu kierownikowi. Podczas gdy pokora jest z pewnością cnotą, twój wkład do corocznej oceny wydajności jest JEDNYM czasem, kiedy możesz "wziąć swój własny róg".

Prowadzenie rejestru waszych głównych osiągnięć i podsumowywanie ich co roku służy również innym celom - jest to idealny moment, aby zaktualizować swoje CV!

Każdego roku powinieneś dodawać co najmniej kilka "życiowych" osiągnięć do swojego CV i profilu LinkedIn.

Oprócz udokumentowania twoich osiągnięć, dobrą praktyką jest również uczciwa samoocena twoich niepowodzeń i niedociągnięć. Chociaż nie polecałbym przekazywania tej listy swojemu menedżerowi, to jest to dobre przygotowanie do otrzymywania wszelkich krytycznych opinii w sposób nieobronny i konstruktywny. Pozwól swojemu przełożonemu dowiedzieć się, że zdajesz sobie sprawę z tego niedociągnięcia, przygotuj się na przedstawienie swojego planu doskonalenia i wysłuchaj wskazówek swojego menedżera.

Gdy pracownik postępuje zgodnie z tymi wskazówkami dotyczącymi przygotowania, coroczna dyskusja powinna być jedynie podsumowaniem wszystkiego, co zostało już omówione przez cały rok. Następnie można się skupić na ustalaniu oczekiwań i celów na następny rok.