Co zrobić, jeśli Twoje zdjęcia z modelowania są skradzione

Wskazówki dotyczące ochrony zdjęć, zdjęć i marki

Wyobraź sobie: jesteś aspirującym modelem, który opublikował świetne zdjęcia z Twojego portfolio online, aby pomóc Ci znaleźć pracę związaną z reprezentacją lub modelowaniem. Przesuwaj do przodu o kilka tygodni, a otrzymasz e-mail od znajomego mówiącego "Czy to ty?" I to JEST zdjęcie z Tobą! Z wyjątkiem tego, że przesłane przez ciebie zdjęcia zostały skradzione przez inną stronę i są wykorzystywane do celów komercyjnych, a nawet na stronie randkowej! Nie tylko nie wyraziłeś zgody na wykorzystanie swoich zdjęć, ale także nie otrzymujesz za nie rekompensaty.

Z pewnością nie jest to tym, na co się zarejestrujesz, ale nie zarabiasz też żadnych pieniędzy, a twoje zdjęcia są wykorzystywane bez twojej zgody wyłącznie dla korzyści finansowych osoby lub firmy, która ukradła twoje zdjęcia. Więc co teraz robisz?

Modelowanie bezpieczeństwa: Jak chronić się przed internetowymi drapieżnikami

Najlepszym sposobem radzenia sobie z tą sytuacją jest zapobieganie, jeśli dzieje się to w pierwszej kolejności poprzez wykonanie badań przed przesłaniem zdjęć do witryny. Ale to ci nie pomoże, kiedy już to nastąpi. Na szczęście jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby zabezpieczyć się przed taką sytuacją, a jeśli jesteś już reprezentowany przez agencję modelek, mogą pomóc zapobiec kradzieży zdjęć przez osoby spoza branży, i ostatecznie idą za nimi, jeśli tak.

Jedną z pierwszych rzeczy, które powinieneś sprawdzić przed przesłaniem zdjęć w dowolnym miejscu, jest ich prywatność lub udostępnianie publiczności.

Jeśli Twoje zdjęcia mogą być wyświetlane publicznie, są dostępne dla każdego, kto może chcieć ukraść Twoje zdjęcia i używać ich bez Twojej zgody. Z drugiej strony, jeśli Twoje zdjęcia nie są dostępne publicznie, możesz ograniczyć możliwości zobaczenia nowych klientów. To dylemat. To dobry moment, aby pomyśleć o edytowaniu zdjęć do tego, co jest w porządku z wyświetlaniem w Internecie i tym, co chcesz udostępnić klientom, że miałeś możliwość wyświetlenia ekranu, zanim wszystko im pokażemy.

Jeśli masz podpisaną umowę z agencją modelek lub formularz zwolnienia z fotografem , zawsze upewnij się, że zaznaczyłeś drobnym drukiem, aby zobaczyć, w jaki sposób będą mogli używać twoich zdjęć. Możliwe, że Twoje zdjęcia nie zostały w ogóle skradzione, ale dałeś im pozwolenie na ich użycie zgodnie z ich życzeniem. Dotyczy to również witryn takich jak Instagram, Facebook czy Twitter, a nawet serwisów randkowych. Zawsze sprawdzaj Warunki korzystania z witryn, aby sprawdzić, czy istnieją przepisy dotyczące sposobu wykorzystania Twoich zdjęć.

Jeśli znajdziesz się w niefortunnej sytuacji, w której zdjęcia Twojego modela zostały skradzione i wykorzystane bez Twojej zgody, masz kilka opcji.

Prześlij skargę dotyczącą naruszenia praw autorskich lub naruszenia praw autorskich

Wiele witryn, takich jak Facebook, Instagram i Twitter, ma standardowe formularze online, które można złożyć, aby złożyć skargę. Upewnij się, że zawiera wszystkie potrzebne informacje, aby mogły działać szybko i usunąć zdjęcia tak szybko, jak to możliwe.

Skontaktuj się bezpośrednio z właścicielem witryny

Może się zdarzyć, że właściciel strony nie zdaje sobie sprawy, że Twoje zdjęcia są wykorzystywane bez Twojej zgody. Być może zatrudnili projektanta stron internetowych lub dział sztuki, który uznał, że łatwiej jest ukraść zdjęcie niż go zapłacić. Poszukaj strony kontaktowej na stronie internetowej z informacjami, w jaki sposób możesz wysłać wiadomość e-mail lub zadzwonić bezpośrednio do firmy.

Złóż skargę do firmy hostingowej witryny

Jeśli właściciel witryny odmówił usunięcia Twojego materiału, następnym krokiem jest złożenie skargi do firmy hostingowej. Firmy hostingowe są zobowiązane na podstawie ustawy Digital Millennium Copyright Act do usunięcia materiałów, które zostały opublikowane bez zgody właściciela.

Firma hostingowa skontaktuje się z właścicielem witryny, powiadamiając go o skardze, a jeśli nadal odmawia usunięcia materiałów, firma hostingowa może usunąć całą witrynę internetową sprawcy z ich serwerów.

Aby dowiedzieć się, kto jest gospodarzem strony internetowej, zacznij od wyszukiwania WHOIS. Wprowadź nazwę domeny witryny i poszukaj serwerów nazw. Informacje w serwerze nazw dadzą ci wskazówkę, z jakiej firmy hostingowej korzystasz.

Skontaktuj się z prawnikiem

Jeśli powyższe sugestie nie zadziałają, niekoniecznie oznacza to utratę nadziei w twoim przypadku, dlatego najlepiej skontaktować się z prawnikiem, aby dowiedzieć się, co możesz z tym zrobić.

Za i przeciw być Fotografia Stock Model

Jeśli to możliwe, spróbuj znaleźć prawnika specjalizującego się w oszustwach internetowych, własności intelektualnej lub prawie autorskim. Prawnik może mieć narzędzia, które nie są dostępne dla ciebie i będzie mógł dowiedzieć się więcej o tym, kto i jak działa sprawca. Czasami po otrzymaniu listu od prawnika (lub od agencji modelek) groźne działania prawne wystarczą, aby oszukańcza firma poprawiła swoje działania.

W wielu przypadkach firmy, które kradną modelujące zdjęcia, nie są ostrożne i działają z nadzieją, że modele nie zauważą, że ich zdjęcia zostaną skradzione i zignorują wszelkie zasady na stronie, na której znalazły swoje zdjęcia. W takim przypadku będziesz miał wiele opcji, aby uzyskać zdjęcia z miejsca, w którym są używane lub przynajmniej być zrekompensowane za nie.

Ostrzeż inne modele

Szanse są, jeśli zdjęcia zostały skradzione, tak jak zdjęcia innych modeli. Wykonuj swoją część, ostrzegając inne modele. Media społecznościowe to znakomite narzędzie, dzięki któremu dowiesz się czegoś o złym kliencie lub witrynie.

6 wielkich powodów, dla których potrzebujesz agencji modelującej

Bądź czujny

Jako model jesteś samodzielnym wykonawcą na własny rachunek. Zasadniczo prowadzisz własną małą firmę. Jak każdy właściciel firmy, musisz chronić swoje aktywa; a Twoje zdjęcia, wizerunek i marka to wszystko, co masz. Miej otwarte uszy i oczy na potencjalne problemy, aby móc je zdusić w zarodku, zanim staną się dużym problemem.