6 kroków do wykonania, proponując elastyczny układ pracy

 • 01 Dowiedz się, jak inni mają elastyczny harmonogram

  LWA / Dann Tardif / Blend Images

  Tylko 46% pracujących matek badanych Pew Research Center stwierdziło, że praca w pełnym wymiarze godzin była idealna dla ich równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Większość chce godzin w niepełnym wymiarze godzin.

  Ponieważ jednak obniżka wynagrodzenia nie jest idealna, przedstawmy kroki, które można podjąć, aby stworzyć elastyczny układ pracy (FWA) z obecnym pracodawcą. Możesz skorzystać z elastycznego harmonogramu, w którym zmienia się zaplanowana godzina, możesz zmienić liczbę godzin pracy (iść na część etatu) i / lub lokalizację miejsca pracy.

  Pierwszym krokiem jest rozmowa ze wszystkimi, których znasz, którzy z powodzeniem zaproponowali elastyczny układ pracy. Zadaj im kilka z tych pytań:

  • Jak przekonali swojego pracodawcę?
  • Co lubią lub nie lubią w aranżacji?
  • Czy ich układ szkodzi ich karierze lub możliwościom zarobkowym?
  • Gdyby musieli ponownie negocjować swoje ustalenia dotyczące pracy, czy zrobiliby coś inaczej?
  • Jakie wnioski wyciągnęły wnioski z elastycznego harmonogramu pracy?
 • 02 Pomyśl o swoich potrzebach zawodowych i osobistych

  Zastanów się, które z możliwych rozwiązań najlepiej sprawdzą się dla Ciebie i Twojej pracy. Oto kilka przykładów:

  Po drugie, zdecyduj, które rozwiązanie zadziała dla twojego osobistego życia. Nawet jeśli chcesz pracować mniej, możesz nie być w stanie pozwolić sobie na obniżkę płac, która wiąże się z pracą w niepełnym wymiarze godzin . Sprawdź również, czy Twój pracodawca obniża świadczenia dla pracowników, którzy pracują w niepełnym wymiarze godzin.

  Po trzecie, spójrz na swój styl pracy. Praca w domu może brzmieć świetnie, dopóki nie skupisz się na raporcie z trzema krzyczącymi dziećmi. Niepracowanie w biurze może być również izolacją , szczególnie dla introwertów, którzy potrzebują zachęty bliskich do interakcji ze swoimi współpracownikami.

  Po czwarte, sprawdź, jakie są twoje opcje opieki nad dzieckiem. Jeśli twoje dzieci nadal są małe, sprawdź, czy możesz zaoszczędzić pieniądze, ograniczając opiekę nad dzieckiem. Niektóre ośrodki nie rezygnują z opieki w niepełnym wymiarze godzin, więc możesz chcieć kontynuować pracę w pełnym wymiarze godzin. Jeśli masz opiekuna, sprawdź, jak otwarta byłaby bardziej elastyczny harmonogram z możliwie mniejszą liczbą godzin.

  Na koniec, jak wyglądałby Twój plan opieki nad dzieckiem? Przed zobowiązaniem się do innego harmonogramu należy porozmawiać z systemem wsparcia (osobami, które wspierają cię, gdy ich potrzebujesz), aby uzyskać je na pokładzie, niezależnie od tego, czy jest to twój mąż, matka, czy kolega szkolny.

 • 03 Pomyśl o tym, jak Twój pracodawca obejrzy Twój elastyczny harmonogram

  To prawdopodobnie najważniejszy krok. To naprawdę zależy od ciebie, aby dowiedzieć się, jak pokryć swoje obowiązki służbowe według rodzaju harmonogramu, który chcesz. Jeśli inni w twoim dziale szukają lepszej równowagi między pracą a życiem prywatnym, mogą być otwarci na elastyczny harmonogram grupowy, który da każdej osobie więcej czasu wolnego, upewniając się, że cała praca jest objęta ubezpieczeniem.

  Określ, jakie zadania należy wykonać w miejscu pracy, co można zrobić we własnym harmonogramie, a które można wyeliminować lub przekazać innej osobie. Jeśli planujesz pójść w niepełnym wymiarze godzin, będziesz musiał wyeliminować pewne obowiązki lub produkować w wolniejszym tempie.

  Zapisz swoją propozycję. Poproś współpracowników o elastyczne harmonogramy udostępniania dowolnych dokumentów lub poszukaj szablonów w Internecie. Określ, w jaki sposób obsługiwane będą awarie w pracy i czasy kryzysu.

 • 04 Zaproponuj elastyczny harmonogram pracy

  Getty Image / Caiaimage / John Wildgoose

  Przygotuj swoją propozycję za pomocą techniki asertywności AEIOU . Takie działanie sprawi, że poczujesz się przygotowany, szybko zrozumiesz swój punkt widzenia i otworzysz dyskusję na temat proponowanej elastycznej organizacji pracy. Oto przykład techniki:

  Potwierdzenie: wiem, że polityka biura dotycząca elastycznych form pracy opiera się na zadaniu każdego pracownika.

  Express: Myślę, że elastyczny układ pracy dla mnie pomógłby zarówno mojej równowadze między pracą a życiem osobistym, jak i firmie, ponieważ .

  Zidentyfikuj: Chciałbym pracować cztery dziesięć godzin dziennie i dostać jeden dzień wolny na tydzień.

  Zarys: w ten sposób zarządzam pracą w ciągu tych czterech dziesięciogodzinnych dni . Pomoże to zespołowi, ponieważ (to skupia się na Tobie i na firmie, więc spraw, aby było to atrakcyjne). Pomoże mi to profesjonalnie, ponieważ zmaksymalizuje produktywność, będziesz mógł lepiej skupić się, .

  Będę miał takie cele, jak i zostanie pociągnięty do odpowiedzialności .

  Zrozumienie: Zamiast pracy z moim regularnym harmonogramem będę mógł zarządzać swoim nakładem pracy w krótszym czasie, a następnie mieć więcej czasu, aby spędzić z rodziną, jak nie trzeba brać czasu WOM, aby doprowadzić moje dzieci do wizyt lekarskich.

  Postępując zgodnie z tą techniką, stworzysz krótką i zwięzłą propozycję. Twój pracodawca może potrzebować minuty, aby wchłonąć to, co zaproponowałeś, więc w tych chwilach (niezręcznej) ciszy weź głęboki oddech.

  Jeśli podczas rozmowy czujesz, że twój szef nie chce się całkowicie zaangażować, poproś o miesięczny okres próbny. W ten sposób możesz sprawdzić, czy to działa dla Ciebie i na odwrót.

 • 05 Dostosuj się do nowej elastycznej aranżacji pracy

  Gratulacje! Masz to! Nadszedł czas, aby rozpowszechniać wiadomości, ale nie odchodź za burtę. Jeśli planujesz sprawdzać pocztę e-mail, pocztę głosową lub inne formy komunikacji, z których korzystasz regularnie, poinformuj o tym osoby, które będą musiały skontaktować się z Tobą w trybie pilnym.

  Pierwsze kilka miesięcy może wymagać pewnych poprawek, aby uzyskać właściwe obciążenie . Postaraj się ustalić realistyczne terminy i oczekiwania, więc nie musisz niepotrzebnie pracować w nadgodzinach. Rozróżnij pilne zadania od zadań, które możesz delegować lub opóźnić.

  Uważnie monitoruj wyznaczone cele. Jeśli czujesz się zestresowany, podążaj za swoimi jelitami i znajdź rozwiązanie. Czy istnieje inny sposób na robienie czegoś? Weź głęboki oddech i skup się na procesie zamiast na zadaniu, aby zobaczyć, jak możesz pracować wydajniej.

 • 06 Umów się na nowe aranżacje

  To nie wygrana tylko dlatego, że mówią tak. Musisz być w stałym kontakcie ze swoim szefem, współpracownikami i klientami, aby mieć pewność, że wszystko będzie przebiegać sprawnie.

  Pamiętaj, że elastyczność działa w obie strony. Nadal możesz być graczem zespołowym, obejmując sytuacje awaryjne, ale pamiętaj, aby cofnąć się po zakończeniu akcji ratunkowej. Nikt inny nie ustanowi tych granic, tylko ty .

  Przygotuj się na urazę ze strony innych, którzy chcą lepszej równowagi między życiem prywatnym i zawodowym . W razie konfrontacji, delikatnie przypomnij im o poświęceniach, które złożyłeś w harmonogramie, czy to sprawdzanie poczty e-mail z domu, czy zarabianie mniej pieniędzy. Nie przepraszaj, a twoi współpracownicy wyciągną wniosek, że masz poczucie winy. Zamiast tego bądź pewny siebie i być może pójdą za twoim przykładem.