Working Moms, oto jak zdobyć to, co chcesz w 5 zdań

Zostań ekspertem w asertywnej technice zwanej modelem AEIOU

Kiedy stałem się pracującą mamą dwójki, odkryłem moc asertywności. Zanim jednak zacząłem swoją asertywną passę, musiałem na nowo odkryć, w co wierzyłem (moje wartości) i co było dla mnie ważne (moje priorytety).

Czasami, gdy stajesz się Pracującą Mamą, zmagasz się z tym, jakie są twoje priorytety (o tym nikt mnie wcześniej nie ostrzegł). Zazwyczaj dzieje się tak, gdy mamusie poczucie winy pęcznieje. Chcesz, żeby twoja rodzina była pierwsza, ale czasem tak nie jest.

Jako pracujące Mamy dajemy usługi tak wielu ludziom, że łatwo stracić z oczu to, co jest dla nas ważne, i tracimy entuzjazm, by prosić o to, czego chcemy.

Może się zdarzyć, że utkniesz, gdy będziesz próbować trzymać się tego, czego potrzebujesz lub chcesz. Jeśli tak się stanie, bardzo polecam wypróbowanie modelu AEIOU (Wisiński, 1993) w kierunku żądania, które jest sprzeczne z wartościami i priorytetami, aby uzyskać to, co chcesz w asertywny sposób.

Podążanie za tym modelem daje więcej odwagi, by wierzyć w to, czego pragniesz, ale nie obrażać innych zaangażowanych osób. Aby pomóc mi wytłumaczyć model AEIOU, powiedzmy, że twój szef poprosił cię, byś spóźnił się na propozycję w noc pokazu talentów swojej córki.

Oto, co oznacza akronim i jak radzić sobie z tym konfliktem planowania bez brzmiących natrętnie, w pięciu zdaniach.

A dla potwierdzenia ich pozytywnych intencji

W pierwszym zdaniu potwierdzasz, że druga osoba ma pozytywne intencje.

Twój szef chce, aby twoja propozycja została zaakceptowana, prawda? Możesz to pokazać, ustawiając ton swojej odpowiedzi, respektując jego prośbę.

"Wiem, że termin składania wniosków mija za kilka dni, więc rozumiem, dlaczego potrzebujesz mnie do pracy późno."

E za Express, jak się czujesz w związku z wnioskiem

W drugim zdaniu wyrażasz to, co chcesz lub jak się czujesz, czego potrzebujesz.

W takim przypadku możesz wyrazić swoje przemyślenia na temat twojego najważniejszego priorytetu , twojej córki. Rozpocznij zdania od frazy "myślę" lub "czuję". W ten sposób przekazujesz prawo własności do tego, czego potrzebujesz, a nie do czegoś, o co Cię prosi.

"Jeśli czuję, że jeśli pracuję do późna, będę żałować, że przegapiłem pokaz talentów mojej córki".

I dla Identyfikacji innego planu

A teraz masz szansę! Określ alternatywny plan lub sugestię, która Twoim zdaniem przemówi do Ciebie i Twojego menedżera. Rozpocznij to zdanie od wyrażenia typu "Chciałbym" i krótko mówiąc.

"Chciałbym zalogować się z domu po koncercie, aby kontynuować pracę nad propozycją.".

O, aby przedstawić swój plan

Jesteś prawie gotowy! Następnie podziel się wskazówkami, dzięki którym przekonasz swojego kierownika, że ​​sugerowany plan zapewni takie same wyniki, jakie miałby jego plan. Powinien zaoferować rozwiązanie, na które wszyscy mogą się zgodzić.

"Dodam notatki, o których mówiliśmy, a następnie piszemy więcej o x, yi z, a następnie wyślemy Ci pocztą e-mail zaktualizowaną propozycję, abyś mógł najpierw ją przejrzeć."

U do zrozumienia i otwartej dyskusji

Wreszcie, poprosisz o zrozumienie. Wracasz do perspektywy drugiej osoby, pokazujesz im, w jaki sposób twoje pomysły mogą rozwiązać ten sam problem i zachęcają do dyskusji na ten temat.

"Zamiast spędzać teraz dodatkowy czas, mogę najpierw zaspokoić potrzeby mojej rodziny, a potem zakończyć pracę. Jak to brzmi dla ciebie? "

Jeśli boisz się konfrontacji, weź komfort w modelu AEIOU. Pomaga ci zaplanować odważną prośbę z wyprzedzeniem, więc nie potykasz się o swoje słowa, mówiąc "um ..." tysiąc razy, lub rezygnując z tego, czego naprawdę chcesz.

Jeśli chcesz trochę ćwiczyć, spróbuj na swoich dzieciach! Zauważ, że może to nie działać dobrze na małych dzieciach, ponieważ wolą krótkie zdania z kilkoma słowami i możesz je stracić. Oto przykład.

"Wiem, że jesteś podekscytowany nowym filmem, który chcesz obejrzeć i obejrzeć. Czuję, że jeśli zostaniesz po ósmej wieczorem, nie będziesz się dobrze czuł w szkole jutro. Bardzo bym chciał, abyś oglądał go w ten weekend, kiedy znowu go zagrasz. Obejrzymy to razem i zjemy twoją ulubioną przekąskę. Jak ten plan brzmi dla ciebie? "

Dzięki modelowi AEIOU możesz w sposób asertywny uzyskać punkt odniesienia w pięciu prostych zdaniach. Następnym razem, gdy twoje osobiste wartości lub priorytety zostaną zakwestionowane, masz teraz narzędzie do konfrontacji z konfliktem, bez bycia czarownicą.