Jak uzyskać jak najwięcej ze swojego stażu

Dla wielu studentów i absolwentów szkół wyższych staż jest niemal niezbędny do przyszłego zatrudnienia w pełnym wymiarze godzin. Bez stażu nawet pozycje wyjściowe są poza zasięgiem. Łatwo więc wpaść w tę mentalność, że staż jest zaledwie odskocznią na drodze do "prawdziwej" pracy - czegoś, co trzeba znieść, a nie cieszyć się.

Jednak staże mogą oferować różnego rodzaju świadczenia poza zatrudnieniem po studiach.

Czasami staż może narazić na szwank, że planowana ścieżka kariery zawodowej lub branża nie jest w rzeczywistości najlepsza dla ciebie. Staże mogą pomóc w zbudowaniu sieci współpracowników i przyjaciół, którzy mogą trwać całe życie, oferując niezliczone możliwości (zarówno zawodowe, jak i osobiste). Staże mogą Ci pomóc w zapewnieniu komfortu i pewności w środowisku biurowym. Nie dostaniesz wszystkich tych zasiłków, jeśli tylko pojawi sięsz i odliczasz dni do zakończenia stażu!

Oto, jak zmaksymalizować doświadczenie w zakresie stażu i skupić się na całej swojej karierze - a nie tylko na początkowym stanowisku.

Szukaj możliwości zdobycia wiedzy o firmie i branży

Podczas stażu spróbuj poznać wiele różnych rzeczy. Jeśli kontaktujesz się z działem marketingu, odszukaj pracowników w zespole redakcyjnym lub dziale programistycznym i spróbuj dowiedzieć się, jak różnią się od nich.

Staraj się poznać firmę jako całość - w jaki sposób jest ona zorganizowana? Jaka jest kultura firmy ? Którzy pracownicy są uważani za gwiazdy? Co sprawia, że ​​jest dobrym pracownikiem? - a także całą branżą. Miej w pamięci przyszłość: czy chcesz pracować w firmie takiej, jak ta, którą oferujesz, czy też wolisz inną strukturę zarządzania lub organizację?

Podczas wywiadów otrzymasz pytania o to, jak lubisz pracować i jakie środowiska Ci odpowiadają. Wiedza zdobyta podczas stażu pomaga w uzyskaniu odpowiedzi.

Podczas stażu możesz odkryć, że firma lub branża nie jest dla ciebie. Nie spoglądaj na praktykę jako stracony czas, jeśli tak jest - zdecydowanie lepiej jest odkryć, które ścieżki nie są dla ciebie na początku w twojej karierze.

Uwierz w praktyki w miejscu pracy

Jeśli zawsze byłeś w szkole i pracowałeś na pół etatu w handlu detalicznym lub gastronomii, staż może być twoją pierwszą wizytą w kulturze biurowej. To jest inne. Im bardziej jesteś wystawiony na działanie urzędów, od krótkich rozmów przed spotkaniem ze świadomością, kim jest CC w wiadomościach e-mail (i kiedy), tym wygodniej będzie się czuł, gdy koła treningowe są wyłączone, a Ty masz pozycję personelu.

Pamiętaj, że znajomość żargonu skoncentrowanego na branży jest niezwykle przydatna, jeśli chodzi o dekodowanie ogłoszeń o pracę , pisanie skutecznych listów motywacyjnych i brzmiące jak profesjonalny profesjonalista podczas wywiadów. (Oto, co właściwie oznaczają wszystkie te słowa używane w ogłoszeniach o pracy ). Śledź narzędzia używane w biurze i buzzwords, które pojawiają się podczas spotkań.

Poszerz swoje umiejętności i śledź to, co robisz

Podczas stażu może napiszesz swój pierwszy biuletyn lub program komputerowy, utworzysz harmonogram lub uruchomisz projekt (jeśli masz szczęście!).

Ale niektóre programy stażowe zastrzegają żmudną pracę dla stażystów. Bądźcie pewni, bez względu na to, jaką pracę wykonacie, zdobywacie wiedzę i umiejętności, które różnią się od tych, których uczyli się w klasie.

Nawet proste zadania - sięganie do pracowników w celu umieszczenia informacji w codziennym e-mailu - mogą nadal wyglądać bardzo dobrze w twoim CV. W tym celu śledź wszystko, czego się nauczysz i co zrobisz podczas stażu. Pomocne może być prowadzenie dziennika. Lub po prostu przygotuj wersję roboczą wiadomości e-mail i zanotuj ją za każdym razem, gdy wykonasz nowe zadanie z datą. Na przykład "11/9, wyuczona nowa formuła Excela"; "11/22: wzięła udział w konferencji i przedstawiła kluczowe punkty na spotkaniu dla całego personelu". Później, kiedy piszesz opis swojego CV , te notatki będą nieocenione.

Pamiętaj też, że celem stażu jest nie tylko praca dla firmy, ale także nauka.

W tym celu rób notatki podczas spotkań, a jeśli coś jest niejasne, zadaj pytania, aby wyjaśnić je później. Jeśli koledzy wspominają ciekawe, odpowiednie artykuły, zasoby lub wskazówki, wykonaj dalsze czynności i dowiedz się więcej. Wszystkie te badania i dalsze działania sprawią, że będziesz lepszym i bardziej świadomym kandydatem podczas wywiadów.

Zapytaj o opinie

Jako praktykant masz praktycznie "newbie" w swoim tytule. Może to być frustrujące, a czasami ogranicza Cię do bardziej ekscytujących projektów, ale oznacza to również, że oczekuje się, że nie wiesz wszystkiego. Więc zawsze możesz zadawać pytania.

Możesz również poprosić o opinie od menedżerów i współpracowników. Dowiedz się, co możesz robić lepiej. Chociaż trudno jest usłyszeć negatywne opinie, znajomość słabych punktów może pomóc ci poprawić. Lepiej się teraz dowiedzieć, a następnie podczas pełnoetatowej pracy, gdy słaba wydajność może oznaczać, że stracisz pracę. (Dodatkowo, będziesz miał coś do powiedzenia, gdy ankieterzy pytają " Jaka jest twoja największa słabość? ")

Wreszcie, wiedz, że jeśli w Twojej karierze jest jakiś czas, że pomyłka nie jest wielkim problemem, to teraz. Najlepiej, oczywiście, nie popełnisz błędów, ale jeśli to zrobisz, po prostu przyjmij błąd w sposób otwarty i poproś swojego kierownika o to, co możesz zrobić, aby naprawić sytuację.

Dać z siebie wszystko

Najlepsze staże oferują wymagającą, interesującą pracę. Niestety, nie zawsze tak jest. Oto kilka rzeczy, o których należy pamiętać, jeśli starasz się nie angażować:

Formuj połączenia - a może nawet znajdź mentora

Jeśli należysz do grupy stażystów, wiedz, że możesz tworzyć związki, które przetrwają całe życie. Nawiąż kontakty towarzyskie ze swoimi rówieśnikami (ale nie kosztem pracy - wykorzystaj porę obiadową i przerwy na kawę na rozmowy, a nie na przerwy).

Wyjdź poza stażystów z kręgu znajomych. Poproś współpracowników o kawę lub spróbuj usiąść ze współpracownikami podczas lunchu. Weź udział w ogólnobudankowych imprezach towarzyskich i połącz się. (Uwaga: jeśli serwowana jest wódka, nawet jeśli jesteś w podeszłym wieku, spożywaj ją oszczędnie, bycie upojonym stażystą na imprezie roboczej nie jest dobrym pomysłem).

Wreszcie, szukajcie mentorów, którzy mogą udzielić porady, napisać zalecenia i pomóc w nawiązywaniu ważnych kontaktów. (Oto kilka pomysłów na znalezienie mentorów kariery .) Jeśli masz współpracownika, który jest pomocny w odpowiadaniu na pytania dotyczące zadań w miejscu pracy lub współpracuje z nim regularnie, zapytaj, jak dotarli tam, gdzie są, jakie rady daję ci i tak dalej. Prowadzenie takich rozmów jest początkiem relacji typu mentora, która może być potężną siłą przez całą twoją karierę.

Przeczytaj więcej: Jak przekształcić staż w pracę