6 najlepszych umiejętności dla kierowników projektów

Umiejętności potrzebne do odniesienia sukcesu jako kierownik projektu

Tak wiele zmieniło się w świecie pracy w ciągu ostatnich kilku lat. Poznałem ostatnio kogoś na kursie, który poświęcił kilka lat, zanim jej córka nie zaczęła szkoły. Powiedziała mi, jak różne rzeczy były po pół dekadzie od pracy.

To sprawiło, że pomyślałem o tym, jak różny jest świat pracy od tego, do którego wszedłem po ukończeniu studiów w latach 90-tych.

Mamy dzisiaj tak wiele wyzwań roboczych: przełomowe technologie, elastyczna praca, technologia mobilna, media społecznościowe, zmieniające się oczekiwania millenialsów, lista zmian jest długa.

Więc wszyscy powinniśmy zadać sobie pytanie: jakie umiejętności potrzebuje kierownik projektu we współczesnym świecie, aby pozostać istotnym?

Oto lista sześciu umiejętności, które moim zdaniem są niezbędne do zapewnienia sukcesu twojego projektu na tle wszystkich tych szybko zmieniających się zmian.

1. Przywództwo

Zawsze była to ważna umiejętność do uzyskania dowolnego projektu na linii mety. Ale w dzisiejszym, zapracowanym świecie, posiadanie siły charakteru, aby doprowadzić projekt do końca, z udziałem wszystkich ludzi - interesariuszy, zespołu, zewnętrznych wykonawców - może być ważnym testem twojej postaci.

Potrzebujesz silnej woli, by doprowadzić projekt do pomyślnego zakończenia i musisz przywieźć ze sobą dużo ludzi. Jest to świetna równowaga między byciem asertywnym na tyle, aby widzieć tę pracę bez porównania z Napoleonem.

Wiodący przykład to świetny sposób na to, bycie profesjonalistą we wszystkim, co robisz (niezależnie od tego, jak trudni są ludzie) i upewnianie się, że wszyscy zaangażowani rozumieją, jakie są cele projektu, jaki jest sukces i jaka jest ich rola w osiąganiu tego celu. .

To prowadzi nas do ...

2. Komunikacja

Jest wiele sposobów komunikowania się w dzisiejszych czasach, FaceTime, SMS-y, komunikatory, Facebook Messenger, Snapchat i stale wypełniająca skrzynkę e-mail. Są też rozmowy twarzą w twarz, a nawet stary list w mailu.

Przy tak wielu sposobach utrzymywania kontaktu, sukces w komunikacji powinien być bułka z masłem, prawda?

W świecie rzeczywistym sukces w komunikacji staje się coraz trudniejszy dzięki tak wielu alternatywnym kanałom dostępnym dla nas wszystkich.

Niezależnie od wybranej przez nas metody komunikacji, musimy właściwie odebrać wiadomość. Jaki jest najodpowiedniejszy sposób wyrażania naszego znaczenia w najczystszy sposób? Kiedy wiemy dokładnie, co chcemy powiedzieć, w sposób jednoznaczny, wyrażenie go za pomocą któregokolwiek z tych kanałów powinno być łatwe do osiągnięcia.

3. Organizacja

Od planowania strategicznego projektu od początku do końca, aż do wybrania najmniej destrukcyjnego dwa tygodnie, aby znaleźć się z dala od niego w Tajlandii, organizacja jest kluczową umiejętnością do pomyślnego prowadzenia każdego projektu.

Niedawno natknąłem się na zespół, w którym prawie każdy miał elastyczny, unikalny dla siebie wzór pracy, prawie bez czasu, gdy cały zespół był w pracy. Kierownik projektu podjął to zadanie i zapewnił, że każdy wykonał swoją część, a strategie zostały wdrożone w celu zapewnienia, że ​​każdy etap projektu zostanie zrealizowany.

4. Empatia

Możliwość odniesienia się do ludzi jest niezbędna. Pracownicy są zróżnicowani, z zespołami wielopokoleniowymi, a także z szeroką gamą kultur reprezentowanych w naszym miejscu pracy. Zdolność zrozumienia, co tak wiele różnych osób przyczynia się do zespołu, ma kluczowe znaczenie dla każdego menedżera projektu.

Zrozumienie swoich ludzi to kolejna z tych ponadczasowych umiejętności, których menedżerowie projektu zawsze potrzebowali. Główna różnica polega na tym, że w przeszłości większość zespołów składała się z ludzi młodych w średnim wieku, prowadzonych przez mężczyznę w średnim wieku i starszego. Ułatwiłoby to względnie łatwą empatię.

Współczesne miejsce pracy jest o wiele bardziej zróżnicowane (i tym lepsze) i musisz wiedzieć o wiele więcej na temat etapów życia tak wielu rodzajów ludzi - co jest całkowicie osiągalne. Uważam, że sposobem na empatię jest poznanie ludzi; staroświecka umiejętność do nowoczesnego wyzwania.

5. Możliwość adaptacji

Wszystko się zmienia, a te zmiany zdają się dziać szybciej i szybciej. Moi rodzice są z pokolenia, które obserwowało pierwszego człowieka na Księżycu. Teraz noszę telefon z większą mocą obliczeniową niż ten cały przełomowy projekt prawdopodobnie w całości wykorzystany.

To ogromna zmiana technologiczna i socjologiczna.

Ważna jest umiejętność radzenia sobie ze zmianami w szybko zmieniającym się środowisku. Każdy dobry kierownik projektu powinien wiedzieć, że istnieje ryzyko nieodłączne w świecie poza naszą kontrolą. Umiejętność dostosowania się do okoliczności, w których się znajdują, jest kluczowa, ale zdolność do bycia obiektywnym i zrozumienia, jak duży lub mały wpływ na zmianę będzie miał na ciebie i na projekcie będzie różnica w zapewnieniu ci pomyślnej adaptacji.

6. Zignoruj ​​zagracenie

Tak wiele się dzieje w tych dniach, tyle zmian, przybywających tak szybko. Ale najważniejszą umiejętnością, której wymaga kierownik projektu na tym tle - a to przecina wszystkie z pięciu wymienionych powyżej - jest umiejętność zignorowania bałaganu.

Jest tak wiele rywalizacji o twoją uwagę, tak wiele zmian w świecie pracy, że zbyt łatwo jest zgubić się w najnowszych mediach społecznościowych lub pustym biurze w piątek po południu z powodu elastycznych wzorców pracy.

Najważniejszą umiejętnością w tym wszystkim jest zwracanie uwagi na rzeczy, które naprawdę mają znaczenie. Są to prawie całkowicie podstawy zarządzania projektami, niezależnie od tego, czy udało Ci się wylądować na Księżycu, czy rozwinąć inteligentny telefon.

Jakie inne umiejętności są obecnie niezbędne do zarządzania projektami?