Czy akceptujesz pracę, której naprawdę nie potrzebujesz?

W idealnym świecie nigdy nie musiałbyś stawić czoła pytaniu, czy podjąć pracę, której nie chcesz. W prawdziwym świecie, cóż, czasami rzeczy się komplikują.

Istnieje wiele powodów, dla których możesz znaleźć się w tej sytuacji. Być może stoisz w obliczu końca bezrobocia i jest to jedyna oferowana praca; może twoja rodzina przenosi się z powodu pracy twojego współmałżonka, a ty potrzebujesz pracy w pośpiechu.

Niezależnie od okoliczności, teraz czeka cię decyzja: czy powinieneś podjąć pracę, czy też wybrać bardziej obiecującą możliwość?

Wybór nalezy do ciebie. Tylko ty wiesz, kiedy warto podjąć pracę, na którą nie masz ochoty. Ale te czynniki należy rozważyć.

Rozważ podjęcie skoku, gdy ...

... Twój opór opiera się na strachu

Eksperci od karier uwielbiają mówić osobom poszukującym pracy, aby słuchały ich wnętrzności. To dobra rada, ale ważne jest również, aby zdać sobie sprawę, że twoje jelito nie zawsze będzie kierowało we właściwym kierunku.

Na przykład, twoje jelito może ci powiedzieć, że nie powinieneś brać pracy, bo to jest przerażające. Rola jest dla ciebie bardzo ważna, albo firma jest startupem i zawsze pracowałeś dla bardziej ugruntowanych organizacji, lub praca wymaga przeprowadzki do nowego miasta. Niektóre z nich mogą być całkiem słusznymi powodami, dla których nie należy podejmować pracy - o ile nie powstrzymujesz się, ponieważ boisz się rosnąć.

W pewnym momencie swojej kariery musisz wykonać skalkulowany skok. Upewnij się, że naprawdę rozważasz zalety i wady tej roli, zanim zdecydujesz, że nie chcesz teraz skakać .

... Dobry przewyższa zło

Godziny są długie, ale pracodawca będzie wyglądał niesamowicie w twoim CV. Ta praca wiąże się z jednym obowiązkiem, który nie jest szalony, ale z czterema obowiązkami, które są tuż za twoją uliczką.

Sama rola nie jest niczym szczególnym, ale ludzie są niesamowici, a praca nad twoją wydaje się być twoim wymarzonym koncertem.

Istnieje wiele sytuacji, w których warto byłoby zapłacić za kilka nie tak wielkich rzeczy, aby zbudować swoje CV i odebrać wypłatę.

... Praca doprowadzi cię do większych i lepszych rzeczy

Mówiąc o budowaniu swojego CV, czasami musisz podjąć pracę, z której nie jesteś podekscytowany, aby przejść do następnej rzeczy. Na przykład, może nienawidzisz pracy administracyjnej, ale jedyną drogą do następnego szczebla drabiny jest przetrwanie przez jakiś czas. A może firma jest twoim wymarzonym pracodawcą, a ta praca sprawi, że twoja stopa stanie w drzwiach.

Wyjdź poza dzisiejsze. Czy ta praca przygotuje cię do robienia czegoś, co pokochasz w przyszłym roku? Czy postawi cię na drodze do kariery, która z czasem będzie pasować? Jeśli tak, to może być tego warte.

... Nie masz innej opcji

Czasami potrzebujesz pensji lub zasiłków i musisz podjąć pracę, ponieważ pozwoli ci przetrwać i utrzymać światła przez kolejny dzień. Jeśli to Twoja sytuacja, nie zwlekaj. Łatwiej będzie znaleźć coś, co lepiej pasuje, gdy nie masz obsesji na punkcie pozostawania na powierzchni. (Tylko pamiętaj, aby nie wspomnieć o swojej sytuacji podczas rozmowy kwalifikacyjnej , co zrozumiałe, pracodawcy nie chcą zatrudniać ludzi, którzy są mniej niż entuzjastycznie nastawieni do roli).

Wskazówki dotyczące podjęcia pracy, której nie chcesz (bez niszczenia swojej kariery)

  1. Wykonaj najlepszą pracę. Pracodawcy mają nadzieję, że pracownicy będą się trzymać, ponieważ rekrutacja i zatrudnianie zastępstw jest czasochłonna i droga . Ale kilka miesięcy kompetentnej osoby, która wykonuje najlepszą pracę, jest lepsze dla organizacji niż ktoś, kto nie wie, co robi i nie dba o nią. Wprowadź taki sam wysiłek, jaki wykonujesz w pracy, którą kochasz, i możesz czuć się dobrze biorąc pieniądze firmy. Co więcej, będziesz bardziej skłonny do budowania relacji ze współpracownikami, tworząc silną sieć na przyszłość.
  2. Miej na uwadze swój cel końcowy. Chociaż ważne jest, aby wykonać dobrą robotę, równie ważne jest, aby nie zapomnieć, że jesteś tam tymczasowo. Nie czuć się komfortowo w tak wymagającej pracy i zapomnieć, że celem jest kochać swoją pracę - a przynajmniej bardzo jej się podoba. Poświęć czas, aby zaktualizować swoje CV , sieć i poszukać pracy, która jest lepiej dopasowana.
  1. Nie szukaj pracy w pracy . Godziny pracy powinny być niedostępne dla aktualizacji LinkedIn lub łączenia się z menedżerami ds. Rekrutacji. Nie możesz zostać złapany, jeśli nie zrobisz nic złego.
  2. Przejdź dalej bez poczucia winy. Czujesz się winny z powodu podjęcia pracy, nie jesteś zachwycony? Nie rób tego. Tak długo, jak dajesz pracodawcy najlepszą pracę, nie masz się czym martwić. W końcu możesz założyć się, że pracodawca zwolniłby cię - tak, nawet kilka miesięcy po twoim stażu - gdyby to było najlepsze dla ich biznesu.
  3. Spraw, aby sytuacja była rzadka. Innym zmartwieniem może być to, że podejmując tę ​​pracę, decydujesz się na życiorys życiorysu kariery zawodowej . To ważne: z oczywistych powodów zatrudnieni menedżerowie woleliby mieć pracowników z solidną historią pracy . Jeśli jednak będziesz starał się o pracę, która wydaje się lepszym rozwiązaniem , zwiększysz szansę na pozostanie tam na dłużej.

Więcej o ofertach pracy: 5 profitów pracowniczych, które możesz negocjować Jak zaakceptować, negocjować lub odrzucić ofertę pracy