Czego można się spodziewać podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Niezależnie od tego, czy jesteś w liceum, college'u, absolwentce ostatniego college'u, czy też nie masz siły roboczej, rozmowa kwalifikacyjna nie musi być przerażającym doświadczeniem. Rozmowa kwalifikacyjna jest okazją zarówno dla Ciebie, jak i pracodawcy, aby zdecydować, czy jesteś dobrym kandydatem.

Czym jest rozmowa kwalifikacyjna?

Rozmowa kwalifikacyjna to osobiste spotkanie z potencjalnym pracodawcą w celu oceny kwalifikacji osoby ubiegającej się o pracę.

Jest to rozmowa między kandydatem a menedżerem ds. Zatrudnienia lub przedstawicielem działu kadr w firmie zatrudniającej. Prawie każdy nowy wynajem jest oceniany za pomocą serii wywiadów na stanowisko.

Czego można się spodziewać podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Poniżej znajduje się szczegółowy opis typowego wywiadu, zawierający szczegółowe informacje na temat tego, czego można oczekiwać podczas całego procesu.

Faza pre-interview

Zanim przejdziesz do rozmowy kwalifikacyjnej, wykonasz już kilka kroków w procesie ubiegania się o pracę ; jest to znane jako "faza wstępnej rozmowy". Podczas tej fazy wysłałeś list motywacyjny , wznowiłeś i wszelkie inne wymagane materiały aplikacyjne do menedżera ds. Rekrutacji.

Być może nawet przeprowadziłeś wywiad telefoniczny z kierownikiem, zanim zaproszono Cię na rozmowę kwalifikacyjną. Tak więc, zanim przejdziemy do rozmowy kwalifikacyjnej, menedżer ds. Zatrudnienia zna się trochę na waszym pochodzeniu i kwalifikacjach.

Powinieneś czuć się pewnie - zostałeś zaproszony na rozmowę, ponieważ menedżer myśli, że możesz być odpowiedni dla firmy!

Faza wywiadu: początek

Twoja rozmowa może się odbyć w twojej szkole średniej lub na studiach, ale generalnie odbędzie się ona w biurze firmy. Po przyjeździe możesz zostać poproszony (przez sekretarkę lub innego pracownika), aby poczekał, aż menedżer ds. Rekrutacji będzie gotowy do Ciebie.

Większość wywiadów to indywidualne wywiady z kierownikiem lub przełożonym, z którymi będziesz najbliżej pracować w firmie. Od czasu do czasu przeprowadzasz wywiady z pracownikiem działu kadr, który przeprowadza procesy rekrutacyjne .

Faza wywiadów: rodzaje pytań

Rozmowa kwalifikacyjna prawdopodobnie odbędzie się w biurze kierownika. Może zacząć od informacji o swojej pracy lub firmie, lub zaangażować Cię w małą rozmowę (pytania dotyczące twojego dojeżdżania do pracy itd.), Ale większość wywiadu to konkretne pytania, które oceniają, czy będziesz odpowiedni dla Firma.

Żadna rozmowa nie będzie dokładnie taka sama; każdy ankieter będzie zadawał nieco inne pytania . Jednak większość ankieterów zadaje pytania, aby ocenić zarówno ogólne zachowanie, jak i umiejętności. Poniżej znajduje się kilka rodzajów pytań, na które możesz się natknąć; większość ankieterów poprosi o niektóre z pytań każdego rodzaju.

Pytania weryfikacyjne: Te pytania będą wymagać podania obiektywnych informacji o sobie, takich jak GPA, twoja specjalizacja, liczba lat, które spędziłeś na ostatniej pracy itp. Osoba przeprowadzająca wywiad może już znać niektóre z tych odpowiedzi, a zatem jest po prostu sprawdzanie faktów w twoim CV.

Kompetencje / pytania behawioralne: pytanie behawioralne to pytanie, w którym osoba przeprowadzająca wywiad prosi o opisanie sytuacji z przeszłości, gdy wykazałeś określoną jakość. Pytania te wskazują, w jaki sposób możesz radzić sobie z podobnymi sytuacjami przy nowej pracy. Przykładem behawioralnego pytania jest: "Opisz najtrudniejsze wyzwanie, z jakimi masz do czynienia podczas ostatniej pracy . Jak sobie z tym poradziłeś?"

Pytania sytuacyjne: pytanie sytuacyjne to takie, w którym osoba przeprowadzająca wywiad opisuje hipotetyczną sytuację, a rozmówca musi wyjaśnić, w jaki sposób poradzi sobie z tym problemem lub poradził sobie z nim w przeszłości. W przypadku tego typu pytań ankieter chce wiedzieć, w jaki sposób poradzisz sobie z sytuacjami, które mogą pojawić się w miejscu pracy. Przykład sytuacyjnego pytania brzmi: "Co byś zrobił, gdyby dwóch członków twojego zespołu miało konflikt, który wpłynąłby na twoją produktywność?"

Pytania dotyczące wywiadów z przypadkami: Prawdopodobnie spotkasz się tylko z pytaniami o rozmowę na temat sprawy, jeśli ubiegasz się o konsultację w zakresie zarządzania lub pozycję bankowości inwestycyjnej. W przypadku pytań dotyczących rozmowy kwalifikacyjnej pracodawca podaje pracownikowi scenariusz biznesowy i prosi rozmówcę, w jaki sposób poradzi sobie z zaistniałą sytuacją. Czasem są to pytania o rzeczywiste sytuacje biznesowe, ale innym razem są to łamigłówki, które nie mają bezpośredniego znaczenia dla pracy ("Ile stacji benzynowych jest w Europie?"). Pytania do rozmowy kwalifikacyjnej pozwalają ankietowanym wykazać się umiejętnościami analitycznymi i umiejętnościami rozwiązywania problemów.

Inne typy wywiadów: Wywiady grupowe

Podczas gdy w tym artykule przedstawiono tradycyjną rozmowę kwalifikacyjną pomiędzy jednym menedżerem ds. Zatrudnienia a jednym z rozmówców, istnieją inne rodzaje wywiadów, które możesz napotkać. Poniżej kilka typowych przykładów.

Wywiady grupowe: Jeden rodzaj wywiadu grupowego, w którym możesz spotkać, to wywiad, w którym jeden menedżer ds. Zatrudnienia przeprowadza wywiady z tobą i innymi kandydatami jednocześnie. W tym scenariuszu ankieter może poprosić cię o odpowiedź na te same pytania lub zadać każdemu inne pytanie. Czasami (szczególnie, gdy zadawane są pytania o rozmowę na temat sprawy), rozwiązujesz hipotetyczne problemy jako zespół.

Innym rodzajem wywiadu grupowego jest taki, w którym pytania są zadawane przez wielu ankieterów . Albo ankieterzy utworzą panel i kolejno zadają ci pytania, albo spotkasz się z każdym z nich na raz.

Niezależnie od tego, czy jesteś w wywiadzie grupowym, pytania do rozmowy kwalifikacyjnej prawdopodobnie pozostaną mieszanką pytań dotyczących weryfikacji, zachowania i sytuacji.

Faza wywiadu: po pytaniach

Ankieter może zadawać pytania w dowolnym miejscu od pół godziny do godziny lub dłużej. Potem najprawdopodobniej zapyta cię, czy masz jakieś pytania do niej . Jest to okazja, aby zadać pytania dotyczące firmy i / lub samej pozycji. Daje ci także kolejną szansę na sprzedanie się ankieterowi . Ponownie, rozmowa kwalifikacyjna jest okazją do sprawdzenia, czy praca jest dla ciebie odpowiednia, więc czuć się komfortowo zadając pytania.

Po fazie "pytań" menedżer ds. Rekrutacji może oprowadzić Cię po biurze, a nawet przedstawić innych pracowników. Wycieczka zapewni Ci możliwość spotkania się z potencjalnymi współpracownikami i oceny atmosfery biura.

Chociaż zazwyczaj jest to koniec wywiadu, niektóre wywiady zawierają dodatkowe elementy; na przykład możesz zostać poproszony o przedstawienie prezentacji menedżerowi ds. zatrudnienia lub panelowi pracowniczemu. Jeśli jednak tak jest, zostaniesz o tym wcześniej poinformowany i będziesz miał czas na przygotowanie.

Po zakończeniu wywiadu nie oczekuj, że menedżer ds. Zatrudnienia powie ci definitywnie, czy masz pracę. Jeśli jednak nie powiedziała ci już, kiedy usłyszysz odpowiedź z powrotem, możesz ją poprosić, zanim odejdziesz.

Faza wywiadu pocztowego

Kolejny etap procesu ubiegania się o pracę, "etap rozmowy kwalifikacyjnej", ma miejsce w dniach następujących po wywiadzie . Jest to czas, w którym menedżer ds. Zatrudnienia (i każda inna osoba zaangażowana w proces rekrutacji) decyduje, czy najlepiej nadajesz się na stanowisko. Jest to również czas, gdy zastanawiasz się, czy praca jest dla ciebie najlepsza.

Większość firm odpowie "tak" lub "nie" w ciągu tygodnia lub dwóch, chociaż niektóre firmy reagują nawet dłużej (szczególnie, jeśli przeprowadzają wywiady przez dłuższy czas.) Niektóre firmy niestety nie odpowiadają, chyba że Otrzymasz ofertę pracy, jeśli firma nadal decyduje między wieloma kandydatami, możesz nawet zostać poproszona o kolejną rundę wywiadów.

Pamiętaj, że żadna rozmowa nie jest stratą czasu, nawet jeśli nie dostałeś pracy lub zdecydowałeś, że nie jest ona odpowiednia. Każde wywiady dają możliwość przećwiczenia umiejętności rozmowy kwalifikacyjnej i podjęcia decyzji, jakie typy miejsc pracy i organizacji najlepiej pasują do Twojej osobowości, zainteresowań i umiejętności.

Więcej informacji na temat wywiadów: 10 umiejętności przeprowadzania wywiadów, które pomogą Ci uzyskać zatrudnienie 10 najlepszych pytań do wywiady i najlepsze odpowiedzi