Opowiedz swoim pasażerom, nawet jeśli są pilotami

Czy kiedykolwiek dostałeś się do małego samolotu lub helikoptera z pilotem, który nie udzielił dobrej odprawy bezpieczeństwa ? A może byłeś drugim pilotem, razem z kierowcą i nie byłeś pewien, kto będzie obsługiwał jakie obowiązki podczas lotu.

Dla doświadczonego pilota lub pasażera, który ma doświadczenie w pracy z wieloma typami samolotów, odprawa wstępna z wyprzedzeniem prawdopodobnie nie jest zbyt wielka. W przypadku innych osób brak odprawy wstępnej może wywołać zamieszanie, dyskomfort i lęk, nawet wśród najbardziej rozluźnionych pasażerów.

Przynajmniej nieobecność odprawy wstępnej może pozostawić zarówno pasażerów, jak i pilotów, którzy w inny sposób czują się komfortowo w samolocie, nie wiedząc, jaka może być ich rola w danym locie.

Niektórzy pasażerowie są dobrzy w ukrywaniu swojej niepewności co do latania w nowym samolocie i będą wydzielać zaufanie bez względu na odprawę i czy czują się komfortowo czy nie; inni pokażą swój niepokój fizycznie i będą mówić. Niezależnie od tego, chcesz, aby każdy pasażer był całkowicie komfortowy w swoim samolocie od samego początku, dlatego tak ważna jest odprawa pasażerów. Podczas gdy twoja odprawa zmieni się w zależności od poziomu komfortu i doświadczenia pasażerów, upewnij się, że nie omijasz go całkowicie. Wszyscy poczują się lepiej, jeśli zostanie im udzielona profesjonalna odprawa w zakresie bezpieczeństwa.

Wymagane zgłoszenie

W odprawie dla pasażerów należy uwzględnić pewne elementy.

FAA zaleca - i upoważnia do określonych operacji - aby podczas odprawy zostały uwzględnione co najmniej następujące elementy (łatwe do zapamiętania pod akronimem BEZPIECZEŃSTWO):

Niedoświadczony pasażer

Oprócz powyższych przedmiotów, jeśli masz niedoświadczonego pasażera z tobą, będziesz chciał się upewnić, że pokrywasz mnóstwo innych rzeczy związanych z twoim lotem.

W przeważającej części, im więcej wiedzy będą mieli Twoi pasażerowie, tym bardziej będą wygodni. Oto kilka rzeczy, które możesz wziąć pod uwagę, gdy informujesz pasażerów:

Pilot-pasażer

Posiadanie drugiego pilota w samolocie z tobą nie zwalnia cię z konieczności zwrócenia uwagi. Podczas gdy obaj możecie być obeznani z samolotem i lokalnym obszarem, podczas lotu z innym pilotem szczególnie ważne jest wzajemne informowanie się o podziale obowiązków. Kto będzie pilotem dowodzenia? Czy pilot w poleceniu zmieni się w razie nagłej potrzeby ? Czy jeden pilot będzie obserwował ruch, podczas gdy drugi monitoruje radia?

Kto będzie sterował podczas części lotu?

Co się stanie, jeśli jedno z was nie zgadza się z drugim, jeśli chodzi o podejmowanie decyzji o przerwach w dostawie paliwa, opóźnieniach lub podejmowaniu działań mających na celu obejście warunków pogodowych? Nierzadko zdarza się, że piloci nie zgadzają się, jak zła jest pogoda, czy wiatry są wystarczająco złe, aby wylądować na innym pasie startowym, nawet tam, gdzie zaparkują, gdy dotrzecie do celu. Ustalenie wszystkich tych rzeczy z wyprzedzeniem pomoże lotowi przejść płynnie, tak aby twoja uwaga nie została skierowana na te rzeczy podczas lotu.

Upewnij się, że Twój pilot jest w rzeczywistości zaznajomiony z procedurami awaryjnego opuszczania samolotu i upewnij się, że nie ma żadnych wątpliwości co do tego, kto leci samolotem podczas normalnych lub nietypowych zdarzeń. Jeśli jeden z was jest pilotem bezpieczeństwa, podczas gdy drugi praktykuje podejście IFR, na przykład, musisz mieć pewność, że masz system do pozytywnej wymiany kontroli i unikania kolizji.

Jedna ostatnia myśl: dokładne instrukcje dla pasażerów są wymagane nie tylko przez FAA w niektórych przypadkach, ale nadają ton profesjonalizmu na początku lotu i jest szczególnie ważna, jeśli istnieje tendencja do dorywczej operacji, więc chociaż możesz mieć pokusę, by zrezygnować z briefingu BEZPIECZEŃSTWA przez wzgląd na czas lub dlatego, że nie chcesz, aby twój pilot-pasażer siedział przez nie, pomyśl dwa razy o tym. Wykonanie odprawy pozwoli na ustalenie atmosfery lotu od samego początku, a Ty chcesz, aby był on zorientowany na bezpieczeństwo.