Wskazówki do planowania pilotów dla latania nocą

Getty / Jochen Tack

Noc może być fantastycznym czasem na latanie. Powietrze jest zwykle spokojne, a przestrzeń powietrzna cicha. A większość zgodziłaby się, że widok gwiazd na tle ciemnego nieba to widok, którego nie można przegapić. Ale nocne loty mają swoje wyzwania i chociaż nie ma nic niebezpiecznego w lataniu nocą, nocny lot może szybko stać się niebezpieczny, jeśli nie jesteś odpowiednio przygotowany.

Planowanie wstępne - i nie mam na myśli tylko samego preflight - jest tak ważne dla latania, a nocne loty nie są niczym innym.

Oto kilka wskazówek dotyczących planowania wstępnego, dzięki którym unikniesz niespodzianek podczas następnego lotu w nocy.

Daj sobie dodatkowy czas

Upewnij się, że masz wystarczająco dużo czasu, aby odpowiednio przygotować się do lotów nocnych. W ciągu dnia wielu z nas przyzwyczaja się do wskakiwania do samolotu po uprzednim sprawdzeniu osłony i szybkiej inspekcji wstępnej, ale w nocy może być nieco trudniej. Po pierwsze, możesz nie być w stanie zobaczyć zasłony tak wyraźnie, więc możesz potrzebować zadzwonić do AWOS lub wcześniej wysłuchać ATIS . Twoja inspekcja wstępna potrwa nieco dłużej niż zwykle. Będziesz mieć latarkę w jednej ręce i listę kontrolną w drugiej, i ogólnie, po prostu ciężko jest zobaczyć rzeczy w ciemności. Dokumenty statku powietrznego, paliwo, które przepompowałeś, powierzchnię samolotu, Twoje nakrycie na kolana itd. - wszystko będzie wymagało bliższego przyjrzenia się.

Przynieś co najmniej dwie latarki

Będziesz potrzebował jednego, a drugi będzie łatwo dostępny, gdy upuścisz pierwszy, i przetoczy się z tyłu samolotu.

Wiem z doświadczenia. Często zdarza mi się, że skorzystałem z co najmniej dwóch latarek - jednej w mojej ręce i drugiej w przedniej kieszeni samolotu. Możesz także wziąć pod uwagę latarkę czołową, która pozwala ci być bez użycia rąk i jednocześnie skierować światło na to, na co patrzysz.

Prawdopodobnie będziesz potrzebować białego światła i czerwonego światła lub latarki, która spełnia obie te funkcje. Białe światło jest wystarczająco jasne, aby widzieć podczas inspekcji wstępnej, a czerwone światło jest wystarczająco słabe, aby utrzymać prawidłowy obraz w nocy podczas lotu.

Pozwól, aby Twoje Oczy się dostosowały

Zgodnie z podręcznikiem FAA Flying Handbook, potrzeba około pięciu do dziesięciu minut, aby pręty w twoich oczach dopasowały się do ciemności. Kiedy już to zrobią, twoje oczy są 100 razy bardziej wrażliwe na światło niż podczas dnia. A po 30 minutach, kiedy twoje oczy niemal całkowicie dostosują się do ciemności, są o 100 000 bardziej wrażliwe na światło niż wcześniej. Podczas lotu w nocy pamiętaj, że patrzenie bezpośrednio na coś, na przykład na inny samolot, może spowodować zniknięcie obiektu z pola widzenia (jest to jedna z powszechnych złudzeń w nocy ). Zamiast tego popatrz w bok.

Podwójnie sprawdź pogodę

Łatwo jest zobaczyć złą pogodę w ciągu dnia. W nocy jednak chmury, przelotne deszcze i burze są trudniejsze do zauważenia wizualnie. Zanim wystartujesz, będziesz bardziej ostrożny w sprawdzaniu pogody, w tym bieżących METARów, TAF-ów i prognozy obszaru. Specjalista od obsługi lotów może być pomocny w tym zakresie, nawet w przypadku lotów lokalnych.

Zwróć szczególną uwagę na rozkład temperatury / punktu rosy. Noc to czas wspólnej mgły, która może się szybko formować.

Przynieś dodatkowe paliwo

Nie zawsze konieczne, a nawet możliwe jest doprowadzenie dodatkowego paliwa, ale rozważ je, kiedy to możliwe. Będzie mniej martwić się, gdy wszystko pójdzie zgodnie z planem. A może po prostu będziesz wdzięczny za to, że zdałeś sobie sprawę, że firma FBO została zamknięta na noc i nie ma dostępnego paliwa samoobsługowego.

Upewnij się, że działa oświetlenie samolotu

Podczas inspekcji wstępnej należy zwrócić szczególną uwagę na światła nawigacyjne (światła pozycyjne) oraz światła do lądowania i światła postojowe. Ale zwróć też uwagę na wewnętrzne światła samolotu, takie jak światła panelu, które mogą być bardzo słabe w niektórych starszych samolotach. A jeśli przez większość czasu jesteś lotnikiem w ciągu dnia, powinieneś zapoznać się z położeniem gałek i dźwigni, położeniem włącznika / wyłącznika ważnych przełączników i światłami kopułowymi, jeśli takie istnieją.

I nie zaszkodzi dokonać przeglądu oświetlenia lotniska . Jakiego koloru są światła na kołach? Ile masz pasa startowego, kiedy światła na pasie startowym zmieniają kolor na żółty, a potem na czerwony?

Upewnij się, że jesteś obecny

Przepisy FAA mówią, że musisz wykonać co najmniej trzy starty i lądowania do pełnego zatrzymania w nocy (godzina po zachodzie słońca na godzinę przed wschodem słońca) w ciągu ostatnich 90 dni w celu przewozu pasażerów. Łatwo go pogwałcić.

Sprawdź godziny dla ATC, FBO, itp

Czy kiedykolwiek przyjechałeś na lotnisko tylko po to, aby zdać sobie sprawę, że usługi paliwowe nie są dostępne po godzinach? A może próbowałeś lecieć podejście tylko po to, aby być poinformowanym przez ATC, że podejście nie jest autoryzowane w nocy? Czy planujesz wystartować na konkretnym pasie startowym, aby zdać sobie sprawę, że nocne starty są niedozwolone? Właśnie tam może być ważne zwracanie uwagi na szczegóły - w tym uwagi na wykresach. To, co jest dostępne w ciągu dnia, nie zawsze jest dostępne w nocy.

Podejmij inne podejście do planowania trasy

Jeśli lecisz nocą cross country VFR , Twoje planowanie nieco się zmieni. Zamiast wybierać swoje regularne punkty kontrolne, będziesz chciał wybrać punkty kontrolne, które są dobrze oświetlone i łatwo widoczne z powietrza. Łóżko w jeziorze, które jest bardzo widoczne w ciągu dnia, będzie się mieszało z resztą ciemności pod tobą, ale miasto lub inne lotnisko będzie łatwiejsze do zidentyfikowania w nocy. Zaplanuj trasę wzdłuż oświetlonych punktów kontrolnych, takich jak miasta, miasta, lotniska i autostrady. I upewnij się, że znasz teren wokół siebie i swoje minimalne bezpieczne wysokości!

Przejrzyj swoje sytuacje awaryjne

Sytuacje awaryjne będą się różnić w nocy. Wyobraź sobie całkowitą awarię elektryczną. Instrumenty są tak ważne podczas dzisiejszego lotu, że całkowita awaria elektryczna może być kompletnym szokiem. A kiedy zdobędziesz pozycję po takim scenariuszu, możesz utknąć, wykonując bezołowiowe lądowanie bez światła. Kolejną sytuacją awaryjną, którą należy wziąć pod uwagę, jest lądowanie poza lotniskiem lub lądowanie awaryjne w nocy. W ciągu dnia łatwo jest wybrać pole do lądowania. W nocy jest to nieco bardziej skomplikowane. Nie chcesz dążyć do całkowitej ciemności, ale światła zwykle oznaczają domy i ludzi. Jest to jedna z tych sytuacji kryzysowych, na którą nie ma idealnej odpowiedzi, więc przed startem dokładnie rozważ opcje na trasie lotu.