Informacje na temat portów lotniczych i dróg startowych

Jeśli byłeś na jakimś ważnym lotnisku w nocy, możesz zauważyć, że istnieje wiele różnych rodzajów świateł, od migających białych lub pulsujących żółtych do stałych czerwonych, a nawet niebieskich. Oświetlenie lotniska jest oczywiście ważne dla samolotów działających w nocy , ale dlaczego potrzebujemy tylu typów? A co oznaczają wszystkie kolory? Światła lotniskowe można podzielić na różne typy: ogólne oświetlenie lotniska, oświetlenie drogi kołowania, oświetlenie drogi startowej i systemy świateł podejścia.

Ogólne oświetlenie lotniska

Ogólne oświetlenie na lotnisku zazwyczaj obejmuje latarnie portu lotniczego i wszelkie białe lub czerwone światła sygnalizacyjne na szczycie wież, budynków i sprzętu budowlanego. Latarnia lotniskowa to duże, potężne, obrotowe światło, które jest bardzo widoczne z odległości wielu kilometrów. Latarnie lotniskowe użytku publicznego obracają się w kolorze zielonym i białym. Wojskowe lotniska zmieniają kolor na zielony i biały, ale mają dwa białe światła dla każdego zielonego światła, które odróżniają je od cywilnych lotnisk.

Helikoptery obracają się między zielonymi, białymi i żółtymi światłami. Piloci latający na przełaj mogą łatwo zidentyfikować lotnisko nocą z jego latarni nawigacyjnej, co czyni go jednym z najłatwiejszych punktów kontrolnych dla pilotów podczas nawigacji w nocy. Czasami kontrolerzy ruchu lotniczego mogą włączać i wyłączać sygnalizację świetlną w razie potrzeby; innym razem jest ustawiony na zegar. Budynki lotnisk, wieże i inne wysokie wyposażenie na polu będą miały mały, stabilny czerwony sygnał ostrzegawczy, aby pomóc w unikaniu kolizji dla nisko latających samolotów.

Światła drogi kołowania

Światła startowe

Wizualne wskaźniki Glideslope

Wizualne wskaźniki szybowcowych mają dać pilotom wizualny przewodnik podczas zejścia w celu utrzymania stabilnego podejścia. Występują w dwóch rodzajach: VASI i PAPI, z których każdy ma wiele rodzajów układów, ale oba dają pilotom dobry pomysł, czy są na ścieżce schodzenia dla stabilnego podejścia, czy nie.

Źródło: DOD / Aeronautical Information Manual