Najczęstsze oszustwa i jak ich unikać

Jest tyle oszustw, ile rzeczywistych ofert pracy online - czasami wydaje się, że więcej. Jak odróżnić oszustwa online od legalnych ofert pracy?

Może być naprawdę trudno odróżnić to, co jest prawdziwe, a co jest oszustwem. Oszuści stają się coraz bardziej wyrafinowani i wymyślają nowe sposoby ciągłego wykorzystywania osób poszukujących pracy.

Zanim złożysz podanie o pracę w trybie online, zwłaszcza w pracy domowej, przejrzyj typowe oszustwa i oznaki ostrzeżeń, które pomogą Ci ustalić, czy praca jest oszustwem.

Jeśli nie masz pewności, poświęć czas na zbadanie firmy, aby upewnić się, że praca jest zgodna z prawem.

Rodzaje internetowych oszustw pracy

Istnieje wiele oszustw internetowych, które na różne sposoby wykorzystują osoby poszukujące pracy. Oszuści mają kilka celów, w zależności od oszustwa, polegających na zbieraniu poufnych informacji w celu kradzieży tożsamości, w celu uzyskania nieuczciwych czeków lub do przesłania lub wysłania pieniędzy, a także w celu zapłaty za usługi lub dostawy.

Oszustwa dotyczące pracy są publikowane na Craigslist i innych forach roboczych oraz forach, a także na portalach społecznościowych takich jak Facebook i Twitter. W innych przypadkach możesz otrzymać niezamawianą wiadomość e-mail od oszustów. Ważne jest, aby być czujnym i sprawdzić każdą pracę, którą jesteś zainteresowany, aby upewnić się, że jest to uzasadnione.

Znaki ostrzegawcze Online Scam Job

Sprawdź firmę
Wyszukiwanie w Google nazwy firmy plus "oszustwo" lub "zdzierstwo" dostarcza informacji na temat firmy, jeśli nie jest ona zgodna z prawem. Wejdź na stronę firmy, a jeśli nie ma jej lub nie ma danych kontaktowych, zastanów się nad znakiem ostrzegawczym. Sprawdź firmę w Better Business Bureau.

Lista oszustw pracy: A - Z

Przejrzyj listę najczęstszych oszustw i wskazówek, jak uniknąć oszustwa.

Oszustwa dotyczące zatrudnienia i karier

Oprócz oszustw związanych z pracą istnieją również inne oszustwa związane z zatrudnieniem. Niezależnie od tego, czy próbujesz sprzedać usługi lub zapłaciłeś za szkolenie, czy też oferujesz dla Ciebie bezrobotnych, istnieje wiele różnych rodzajów oszustw, których należy unikać. Tutaj jest kilka z nich:

Przynęty i przełączniki
W tym oszustwie ubiegasz się o pracę i wybierasz się na rozmowę kwalifikacyjną.

Podczas rozmowy odkryjesz, że praca, o którą się ubiegasz, nie istnieje, a firma stara się zainteresować Cię zupełnie inną pozycją.

Szczegółowe informacje o oszustwie: gdy firma zatrudnia pracowników do pracy, której nikt nie chce, są przekonani, że mogą łatwiej przekonać kogoś do podjęcia pracy, jeśli omawiają ją osobiście.

Oszustwa dotyczące doradztwa zawodowego
Możesz skontaktować się z "doradcą zawodowym", który jest pod wrażeniem Twojego CV i chciałby Cię reprezentować. Ponadto możesz być zainteresowany ich marketingiem, wznowieniem pisania, wznowieniem recenzji lub innymi usługami związanymi z karierą.

Szczegóły oszustwa: w rzeczywistości jest to oferta produktów lub usług, które firma chce sprzedać.

Oszustwa bezpośrednie
Bezpośrednie oszustwa związane z depozytem polegają na tym, aby osoby ubiegające się o pracę mogły podać dane swojego konta bankowego.

Oszustwa te, często publikowane na Craigslist i innych tablicach ogłoszeń lub wysyłane pocztą elektroniczną, często oferują pozycję, która wydaje się zbyt dobra, aby mogła być prawdziwa - wysokie wynagrodzenie, minimalne godziny pracy, brak wymaganego wywiadu osobistego.

Oszusta mówi, że może wypłacać pieniądze tylko za pomocą bezpośredniej wpłaty, dlatego potrzebuje informacji o koncie. Po przekazaniu oszustowi numerów konta, on bierze pieniądze z konta, a ty już nigdy nie usłyszysz od pracodawcy. Oszustwo to jest szczególnie powszechne w przypadku pracy w domu i pracy zdalnej.

Szczegóły oszustwa: podczas gdy bezpośredni depozyt jest wygodny, większość legalnych pracodawców tego nie wymaga. Dlatego nigdy nie udostępniaj informacji o swoim koncie bankowym ani nie zgódź się na bezpośredni depozyt przed sprawdzeniem firmy i pracy, aby upewnić się, że są one zgodne z prawem, przyjmując ofertę pracy i wykonując nową pracę związaną z papierami.

Rekrutacja oszustw
Rekruterzy mogą skontaktować się z Tobą, mówiąc, że mają klientów z pozycjami, na które możesz się kwalifikować, chociaż nie mają oni aktualnych ofert. Jednak oferują także szkolenia, które należy zakupić, aby zwiększyć swoją kandydaturę.

Szczegółowe informacje o oszustwie: jest to kolejna próba sprzedaży usług, zamiast rekrutować cię do legalnych ofert pracy.

Oszustwa wyłudzające informacje
W tego typu oszustwach dostajesz wiadomość e-mail z informacją, że firma ma klientów z pozycjami, do których możesz się kwalifikować, a nawet wysyła im opis tego, co może być uzasadnionym otwarciem pracy: "Twoje internetowe CV niedawno zwróciło moją uwagę. Jestem pod wrażeniem twoich kwalifikacji, mój klient musi wypełnić otwór i ze względu na twoje wcześniejsze doświadczenie w branży technicznej, wierzę, że możesz być solidnym partnerem. Aby zobaczyć pełny opis stanowiska, kliknij na poniższy link lub wklej go do paska adresu przeglądarki. "

Szczegóły oszustwa: Nie można ubiegać się bezpośrednio o pracę. Zamiast tego kierujesz się do linku na stronie internetowej, gdzie wypełniasz formularz swoimi danymi kontaktowymi i innymi danymi osobowymi. Jest to próba zebrania danych osobowych użytkownika w celu sprzedaży usług lub sprzedaży osobom trzecim.

Oszustwa wysyłkowe
Oszustwa związane z wysyłką dają ci pracę w domu, obiecując, że możesz zarobić dużo pieniędzy poprzez wysyłkę - przepakowywanie i przesyłanie towarów. W wielu przypadkach jest to oszustwo.

Nie ma wielu uzasadnionych powodów, dla których firma potrzebowałaby kogoś do wysłania lub zwrotu towaru. Przesyłanie towarów bezpośrednio jest łatwe, bez konieczności przepakowywania przez osobę trzecią i ponownego wysłania.

Także oszustwa pocztowe uznawane są za oszustwa powszechne, ponieważ coraz więcej Amerykanów poszukujących pracy szuka pracy w domu. Firmy te często wydają się być zgodne z prawem, twierdząc, że są zaangażowane w "zarządzanie korespondencją" lub "dystrybucję".

Nie łudźcie się firmami, które wydają się być zgodne z prawem lub obietnicą imponującej pensji. Odbiór / wysyłka do domu nie jest faktyczną pracą.

Szczegóły oszustwa: jak działają przekierowania powrotne? Firma poprosi cię o zapłatę za wysyłkę, a następnie obiecuje, że zwróci ci później. Jednak to, co przepakowujesz i przekazujesz, to w rzeczywistości skradzione towary - często elektronika użytkowa.

Jeśli firma faktycznie zapłaci Ci pieniądze, będzie to z fałszywym czekiem. Będziesz ostatecznie musiał zapłacić za koszty wysyłki i będzie odpowiedzialny wobec swojego banku. Ponadto, jeśli firma prosi o uznanie pakietów za "prezenty", możesz zostać uznany za winnego fałszowania dokumentów rządowych.

Oszustwa bezrobocia
Ludzie lub firmy oferują ci wypełnienie lub złożenie wniosku o ubezpieczenie od bezrobocia - za opłatą. Mogą powiedzieć, że mają połączenie z Państwowym Departamentem Pracy i mogą przyspieszyć rozpatrzenie Twojego wniosku.

Szczegółowe informacje o oszustwie: nie ma żadnej korzyści z opłacania usługi w celu zgłoszenia roszczenia. W rzeczywistości niektóre państwa próbują dostępu do systemu bezrobocia każdemu, kto nie jest wnioskodawcą. Bezrobotni pracownicy powinni zgłaszać własne roszczenia do bezrobocia za pośrednictwem strony internetowej urzędu ds. Bezrobocia lub telefonicznie . Korzystanie z płatnej usługi w celu zgłoszenia roszczenia nie zapewni szybszej obsługi.

Więcej o unikaniu oszustw

Jak powiedzieć, czy praca jest oszustwem
Czasami wydaje się, że jest tyle oszustw, ile legalnych ofert pracy. Oto znaki ostrzegawcze, które pomogą Ci ustalić, czy praca jest oszustwem.

Przykłady oszustw związanych z pracą
Ogólnie rzecz biorąc, jeśli praca mówi, że można zarobić dużo pieniędzy w pośpiechu bez doświadczenia i umiejętności niezbędnych, szanse są dobre, że tak się nie stanie. Wszystkie te znaki ostrzegawcze, na które należy zwrócić uwagę podczas poszukiwania pracy.

Marketingowe oszustwa na poziomie wejścia na rynek
Biorąc pod uwagę liczbę miejsc pracy związanych z sportem i rozrywką na pierwszym miejscu na tablicach ogłoszeń, osoby poszukujące pracy powinny bardzo uważać, aby uniknąć licznych oszustw, które wykorzystują osoby poszukujące pracy.

Fałszywe oszustwa
Istnieje wiele oszustw, które obejmują fałszywe oferty pracy. Dzięki fałszywemu oszustwom służbowym firma wymienia pracę online, ale ta praca tak naprawdę nie istnieje. Oto więcej informacji na temat fałszywych oszustw.

Oszustwa bezrobocia
Typowe oszustwa związane z bezrobociem obejmują witryny oferujące zasiłek dla bezrobotnych lub przedłużone zasiłki dla bezrobotnych. Oto, jak działają i jak ich unikać.

Praca w domu Oszustwa
Praca w domowym oszustwie - typowa praca związana z domowymi oszustwami i ich unikaniem.

Prace badawcze w domowym oszustwie
Ważne jest, aby wykonać pracę domową i sprawdzić każdą pracę w domu, którą jesteś zainteresowany. Oto, gdzie można dowiedzieć się, czy praca w domu jest uzasadniona lub oszustwo.

Zgłoś oszustwo
Oto jak zgłosić oszustwo, w tym, gdzie i jak zgłosić oszustwo związane z zatrudnieniem.