Jak wykryć najczęstsze oszustwa LinkedIn

Ponieważ LinkedIn stał się jedną z najpopularniejszych profesjonalnych sieci online, stał się ofiarą sporadycznych oszustw internetowych. Scammerzy wysyłają e-maile użytkowników LinkedIn, które wydają się być z LinkedIn, ale nie są. Oszuści infekują komputer złośliwym oprogramowaniem lub kradną dane osobowe.

Powszechne oszustwa LinkedIn i jak ich unikać

Poniżej znajduje się kilka typowych oszustw i jak możesz chronić siebie i swoje dane osobowe.

Scam # 1: Fałszywe zaproszenie dla członków

Jednym typowym oszustwem jest fałszywa wiadomość e-mail z zaproszeniem do połączenia z innym członkiem LinkedIn. Wiadomość e-mail będzie wyglądać bardzo podobnie do autentycznej wiadomości e-mail LinkedIn, a nawet może zawierać logo LinkedIn. Poprosi Cię o kliknięcie linku, aby "odwiedziła Twoją skrzynkę odbiorczą", lub poprosi o "zaakceptowanie" lub "zignorowanie" zaproszenia.

Kliknięcie któregokolwiek z tych linków spowoduje przejście do zaatakowanej witryny, która pobierze złośliwe oprogramowanie na twój komputer.

Scam nr 2 w związku z LinkedIn: fałszywy wniosek o podanie danych osobowych

Oszustwo to miało miejsce po raz pierwszy w 2012 roku, gdy rosyjscy hakerzy zebrali i wyciekli z milionów haseł użytkowników LinkedIn. Oszuści wysyłają fałszywą wiadomość e-mail, udając, że są administratorem LinkedIn. E-mail prosi o potwierdzenie adresu e-mail i / lub hasła. Może nawet powiedzieć, że Twoje konto LinkedIn zostało zablokowane z powodu braku aktywności.

Ten e-mail zawiera hiperłącze z napisem "kliknij tutaj", aby potwierdzić swój adres e-mail. Kliknięcie tego linku spowoduje przejście na zaatakowaną witrynę, która wygląda bardzo podobnie do witryny LinkedIn. Strona poprosi o e-mail i hasło. Oszuści wykorzystają te informacje i narazią Cię na kradzież tożsamości.

Ten rodzaj kradzieży jest znany jako "phishing".

Scam LinkedIn nr 3: Zaproszenie od oszusta

Ważne jest, aby zapoznać się z osobami, które zapraszają Cię do łączenia się z nimi na LinkedIn. Jeśli nie znasz tej osoby, dokładnie sprawdź jej profil. Znaki ostrzegawcze obejmują bardzo krótki profil z ograniczoną ilością informacji o firmie i pracy. Jeśli przyjmiesz zaproszenie, kolejna wiadomość może zawierać link do oszustwa.

Scam # 4 LinkedIn: Scam LinkedIn Message

W tym oszustwie ktoś na LinkedIn (zazwyczaj ktoś z InMail, umożliwiając mu bezpośredni kontakt z kimkolwiek na LinkedIn) wysyła ci wiadomość z linkiem do strony o oszustwie lub spamie.

Jak wykryć tego oszustwa

Oszustwa te są trudne do wykrycia, ponieważ wiadomości e-mail zazwyczaj wyglądają jak autentyczne e-maile z LinkedIn. Istnieje jednak kilka sposobów na wykrycie tego typu przekrętów na LinkedIn:

1. Sprawdź adres e-mail nadawcy. Jeśli to nie jest adres e-mail należący do linkedin.com, jest to oszustwo.

2. Najedź kursorem na każde hiperłącze w e-mailu, aby zobaczyć adres URL linku. Jeśli link nie znajduje się na stronie LinkedIn, wiesz, że to oszustwo.

3. Jeśli nie masz pewności co do ważności wiadomości e-mail, zaloguj się na swoje konto LinkedIn. Jeśli e-mail jest prawdziwy, będziesz mieć to samo powiadomienie w swoim folderze wiadomości w LinkedIn.

4. Każda wiadomość e-mail z prośbą o podanie danych osobowych poza Twój adres e-mail jest spamem. Jeśli kiedykolwiek zapomnisz hasła do konta LinkedIn, otrzymasz e-mail z prośbą o wpisanie (tylko) adresu e-mail, nic więcej. Następnie otrzymasz link do zresetowania hasła. Wszelkie e-maile z prośbą o dodatkowe adresy e-mail, hasła, numery kont bankowych itp. Są spamem.

5. Każda wiadomość e-mail z prośbą o zainstalowanie oprogramowania lub otwarcie załącznika do wiadomości e-mail jest spamem.

6. Jeśli wiadomość e-mail zawiera złą ortografię lub gramatykę, jest to prawdopodobnie oszustwo.

7. LinkedIn jest w trakcie dodawania stopki zabezpieczeń do każdego autentycznego adresu e-mail LinkedIn. Stopka bezpieczeństwa na dole każdej wiadomości e-mail będzie zawierać następujący komunikat: "Ten adres e-mail był przeznaczony dla TWOJEJ NAZWY (AKTUALNA PRACA, FIRMA)". Obecnie tylko niektóre e-maile z LinkedIn zawierają tę stopkę.

Jednak firma posuwa się naprzód, aby zainstalować ją na wszystkich e-mailach.

Co zrobić, jeśli jesteś oszukany

Oto co zrobić, jeśli padłeś ofiarą oszustwa:

1. Wyślij podejrzany e-mail na adres safety@linkedin.com.

2. Usuń wiadomość e-mail z konta.

3. Po kliknięciu dowolnego z linków w wiadomości e-mail uruchom oprogramowanie szpiegowskie, aby znaleźć i usunąć pliki cookie lub złośliwe oprogramowanie.

4. Jeśli podałeś dane osobowe (takie jak numer konta bankowego) oszustowi, skontaktuj się ze swoim bankiem i zakładami, z którymi posiadasz inne rachunki.

Jak zatrzymać wiadomości e-mail z LinkedIn .