Dowiedz się, jak sprzedawane są prawa do filmów i telewizji

Uzyskaj dramatyczne statystyki od agentów praw

Książki są często materiałem źródłowym do filmów i programów telewizyjnych oraz przedstawień teatralnych i, podobnie jak wszystkie prawa pochodne, sprzedaż praw do filmów i programów telewizyjnych stanowi dodatkowe źródło dochodów i szans na ujawnienie tej książki.

Agenci ds. Praw dramatycznych, tacy jak Holly Frederick Curtisa Browna, mają wysoce wyspecjalizowane zadanie sprzedawania producentom książek, filmów i / lub praw scenicznych do książki. Tutaj Frederick dzieli się z nami swoim wglądem w proces sprzedaży praw do filmów i filmów.

Holly, dziękuję bardzo, że zgadzasz się na wywiad! Powiedz więc czytelnikom: Jaka jest rola agenta filmowego i telewizyjnego?

W prawie wszystkich kontraktach wydawniczych prawa do filmu i telewizji są zarezerwowane dla autora, a nie dla wydawnictwa. Właśnie tam wchodzę. Pracuję wyłącznie z klientami Curtis Brown (a klienci Curtis Brown są dla mnie wyłączni) i specjalizuję się w kontaktach z producentami, którzy sprzedają ten niewielki podzbiór praw zwanych prawami dramatu - czyli książki do filmu, książki do telewizja, książka na scenę.

Jak wpisuje się w role innych agentów literackich w agencjach takich jak Curtis Brown?

W Curtis Brown, odnosimy się do mojego typu roli "agenta drugorzędnego". Rozumiem przez to, że nie jestem zaangażowany w tę główną umowę wydawniczą - to najważniejsi agenci podpisują klientów i sprzedają pracę klientów wydawcy . Angażuję się w książkę, gdy już została sprzedana wydawcy i jest - dosłownie!

- Zszedłem z tego długiego korytarza przez mojego głównego agenta do biura.

Curtis Brown ma 100 lat - to wielu klientów jednego agenta filmowego i telewizyjnego.

No cóż, oczywiście wyjmujesz z książki książki kucharskie i książki na temat diety cholesterolowej, ale nawet po tym, nie każda książka będzie filmem, nie każda książka będzie serialem telewizyjnym - to jest miejsce, gdzie mój ekspertyzy przychodzą.

Jak więc wybrać książki, które nadają się do dramatycznej sprzedaży praw?

Jeśli kiedykolwiek przeczytałeś książkę, ukończyłeś ją i położyłeś na kolanach, mówiąc: " To by świetny film!" to wiesz trochę o tym, jak to jest wykonywać swoją pracę.

Oczywiście jest to bardziej zniuansowane. Musisz być blisko kart na rynku, musisz wiedzieć, czego szuka rynek - i musisz znać kupujących .

W Hollywood jest co najmniej milion ludzi, którzy nazywają się obecnie producentami. Tak więc moja praca polega w dużej mierze na tym, aby znać właściwego producenta odpowiedniego materiału, niezależnie od tego, czy materiał najlepiej nadaje się do serialu telewizyjnego, do telewizji długometrażowej, do filmu fabularnego, czy na scenę. A potem musisz wiedzieć, co będzie wspierać rynek. Na każde 10 książek, które tu sprzedajemy, mogę prawdopodobnie odłożyć na bok dziewięć, ponieważ nie pasują one do rynku.

Oczywistym przykładem - nie mogę już nic sprzedać z wampirem do kina lub telewizji - nastąpiło całkowite nasycenie. Chłopcy czarodzieje, to samo. Ostatnio rynek jest nasycony materiałem dystopijnym i postapokaliptycznym zarówno dla YA [młodego dorosłego ], jak i dla rynku dla dorosłych, a także bardzo trudny do sprzedania.

W rezultacie mam na półce wspaniałe, cudowne książki, których nie jestem w stanie znaleźć w tym momencie, ponieważ książka trafiła na rynek w nieodpowiednim momencie.

Jaki jest właściwy czas? Czy możesz dać wgląd w to, czego szukają producenci - na przykład różnice między tym, czego chcą producenci filmowi i telewizyjni? Czego autorzy mogą oczekiwać od umowy filmowej lub telewizyjnej?

Przeczytaj więcej tego wywiadu z Holly Frederick, aby zobaczyć, jak agent wygląda:

Przeczytaj więcej spostrzeżeń na temat krajobrazu dla dzieci , młodych dorosłych i ogólnego wydawnictwa książkowego oraz praktycznych porad, jak zaangażować agenta literackiego w te dodatkowe wywiady z agentami Curtisa Browna.

Holly Frederick, agentka filmowa i telewizyjna agencji literackiej Curtis Brown Ltd, rozpoczęła karierę w Agencji Literackiej Susan Schulman. Przez wiele lat była kierownikiem ds. Rozwoju nominowanego do Oscara reżysera Alana J. Pakuli. Uczęszczała do Barnard College i USC School of Cinematic Arts.