Wskazówki dotyczące uzyskiwania drugiego wywiadu

Zrobiłeś to! Zdałeś pierwszy wywiad w locie, a dostałeś telefon lub e-mail, aby zaplanować drugi wywiad. Ważne jest, aby mieć świadomość, że firma naprawdę cię interesuje, inaczej nie oddzwoniliby do Ciebie. Zdecydowanie rywalizujesz o pracę, więc oto, co powinieneś wiedzieć, abyś mógł przeprowadzić drugą rozmowę.

Czym jest drugi wywiad?

Wiele firm przeprowadza rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami do pracy dwa razy, a nawet częściej.

Kiedy firmy przeprowadzają wiele rozmów kwalifikacyjnych , pierwsza runda rozmów kwalifikacyjnych to wywiady kwalifikacyjne, które są wykorzystywane do ustalenia, którzy kandydaci mają podstawowe kwalifikacje wymagane do pracy.

Kandydaci, którzy zdadzą udział w przesłuchaniu kwalifikacyjnym, zostaną wybrani do rozmowy drugiej rundy. Wywiady z drugiej rundy zwykle obejmują bardziej szczegółowe pytania na temat kandydata, jego kwalifikacje i zdolność do wykonywania pracy w firmie.

Przygotuj się na rozmowę kwalifikacyjną

Pobierz agendę
Czasami druga rozmowa może być jednodniowym wywiadem. Możesz spotkać się z kierownictwem, członkami personelu, kierownictwem i innymi pracownikami firmy.

Na przykład w niektórych firmach drugi proces rozmowy obejmuje spotkania z osobami z różnych grup produktów. Kandydaci zazwyczaj spotykają się z czterema lub pięcioma osobami, które są przygotowane, aby dać wyobrażenie o tym, jak to jest pracować dla firmy.

Zapytaj osobę, która zaplanowała Twój wywiad na plan podróży, aby wiedzieć z góry, czego możesz się spodziewać.

Badania, badania, badania
Poświęć trochę czasu na przeprowadzenie badań i dowiedz się wszystkiego o firmie . Przejrzyj sekcję O nas na stronie internetowej firmy. Użyj Google i Google News (wyszukiwanie według nazwy firmy), aby uzyskać najnowsze informacje i wiadomości. Odwiedź fora dyskusyjne, aby zbadać, co jest przedmiotem dyskusji.

Jeśli masz połączenie, użyj go, aby uzyskać informacje poufne dotyczące kierownictwa i personelu, a także firmy w ogóle.

Przejrzyj pytania i odpowiedzi na pytania
Możesz zostać poproszony o te same pytania, które zadano podczas pierwszego wywiadu . Przejrzyj pytania, które zadałeś w pierwszym wywiadzie i odśwież odpowiedzi.

Ponadto przejrzyj wszelkie dodatkowe pytania, które możesz zadać podczas drugiej rundy wywiadu i przygotuj zestaw pytań do rozmowy kwalifikacyjnej, aby zapytać pracodawcę. Podobnie jak za pierwszym razem, dobrze jest poświęcić trochę czasu na przećwiczenie wywiadów, więc dobrze znasz odpowiedzi.

Pomyśl o tym, czego nie powiedziałeś
Czy jest coś, o czym pomyślałeś, że powinieneś wspomnieć podczas swojej pierwszej rozmowy? Czy było pytanie, z którym miałeś trudności? Drugi wywiad zapewni ci możliwość rozwinięcia odpowiedzi z pierwszego wywiadu. Przejrzyj notatki, które zrobiłeś podczas pierwszego wywiadu, aby zobaczyć, o czym mogłeś nie wiedzieć i co możesz wyjaśnić lub dodać.

Ubierz profesjonalnie
Nawet jeśli miejsce pracy jest zwyczajne, powinieneś ubierać się w najlepszy strój do przeprowadzenia wywiadu , chyba że powie ci się inaczej. Jeśli osoba planująca rozmowę wspomina o ubieraniu się, strój biznesowy jest zwykle najbardziej odpowiedni.

Przygotuj się na lunch lub kolację
Gdy zaplanowano całodniową rozmowę, lunch i / lub kolacja mogą być uwzględnione w porządku obrad. Wyżywienie z potencjalnym pracownikiem pozwala firmie sprawdzić komunikację i umiejętności interpersonalne , a także sposób zachowania przy stole.

Jest to nadal część twojego wywiadu, więc ważne jest, aby jeść ostrożnie. Ostatnią rzeczą, którą chcesz zrobić, to rozlać napój (oczywiście bezalkoholowy) lub rozlewać po całym stole. Zamów odpowiednio i odśwież swoje umiejętności kulinarne i maniery przy stole.

Zadawaj pytania zanim odejdziesz
Kiedy jesteś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną po raz drugi, szanse na to stanowisko są duże. Należy poprosić o sprawdzenie opisu stanowiska, a także zapytać o strukturę organizacji i sposób jej dopasowania.

Oto lista pytań, które należy zadać podczas drugiego wywiadu . Przejrzyj listę i zadaj kilka pytań, aby zapytać rozmówcę.

10 najważniejszych wskazówek dotyczących sukcesu w drugim wywiadzie

1. Podtrzymaj swoją energię i entuzjazm przez całą wizytę, która może trwać od dwóch do ośmiu godzin. Może być seria spotkań lub wywiadów z osobami i małymi grupami. Każda osoba oceni Cię niezależnie i uzyska dostęp zarówno do twojej motywacji do pracy, jak i twoich kwalifikacji. Staraj się robić świeże, energetyczne wrażenie w każdej sesji, nawet jeśli możesz być zmęczony lub znudzony, odpowiadając na te same pytania.

2. Bądź przygotowany, aby odpowiedzieć na odmiany tych samych pytań, na które mógł odpowiedzieć w początkowej rozmowie kwalifikacyjnej, aby udowodnić swój charakter. Twój pierwszy przesłuchujący prawdopodobnie nie przekazał tych informacji innym kolegom, więc bądź gotów powiedzieć, dlaczego jesteś zainteresowany rolą i odnieść się do tego, w jaki sposób masz wiedzę, umiejętności i cechy osobiste, które pozwolą ci odnieść sukces.

3. Bądź konkretny podczas omawiania swoich kwalifikacji. Upewnij się, że masz konkretne przykłady tego, w jaki sposób wykorzystałeś swoje mocne strony, aby sprostać wyzwaniom i osiągnąć sukces w poprzednich kursach, pracy wolontariuszy, miejsc pracy / staży, projektów i działań w kampusie.

4. Przygotuj się na wywiady grupowe . Naturalną tendencją w rozmowach z kilkoma osobami jest skoncentrowanie się na najbardziej przystępnym lub wygodnym wywiadzie. Upewnij się, że nawiązujesz kontakt wzrokowy ze wszystkimi swoimi ankieterami i kierujesz odpowiedzi do wszystkich członków grupy przesłuchującej. Każda osoba będzie miała prawo głosu w końcowej ocenie, a na część ich oceny nieuchronnie wpłynie to, czy nawiązałeś z nią kontakt.

5. Nie zapominaj, że zawsze jesteś oceniany, nawet jeśli ludzie nie proszą o sondowanie pytań. Często będziesz miał okazję spotkać się z niedawnymi pracownikami, być może na lunch. Ci ludzie zostaną poproszeni o wrażenia później, więc nie zawracaj sobie głowy.

6. Niektóre wizyty w terenie obejmują działania grupowe, takie jak analizy przypadków lub przyjęcia towarzyskie, w których możesz wchodzić w interakcję z innymi kandydatami. Pracodawcy wykorzystają te sytuacje do oceny zdolności do pracy w grupach. Będziesz musiał pokazać swoje zdolności przywódcze i finezję z ludźmi, aby odnieść sukces w tych sesjach. Osiągnięcie konsensusu, w tym innych i słuchanie, będzie cenione oprócz wszelkich wnikliwych stwierdzeń i kreatywnych rozwiązań, które możesz zaoferować.

7. Bądź przygotowany, aby zadawać pytania i wykazywać zainteresowanie każdą osobą, z którą się spotykasz. Przykłady obejmują to, co najbardziej podoba im się w ich roli, podsumowanie ich ścieżki kariery w organizacji, największe wyzwanie stojące przed pracodawcą w tym momencie i to, co według nich jest konieczne, aby odnieść sukces w pracy, z którą rozmawiasz.

8. Wyślij komunikat uzupełniający do tak wielu osób, z którymi się spotkałeś, jak to możliwe, i wykonaj to zaraz po spotkaniu. Upewnij się, że otrzymujesz od wszystkich wizytówki lub poproś koordynatora wizyty o udostępnienie tych informacji. Jeśli naprawdę chcesz tę pracę, spróbuj napisać coś innego w e-mailu lub liście, która dotyczy rozmowy z tą osobą. W ten sposób uświadomią sobie, że robisz dodatkowy wysiłek, który udowodni, że jesteś ciężko pracującym.

9. Upewnij się, że wszyscy zainteresowani wiedzą, że naprawdę chcesz tę pracę, a Ty i Twoja firma będą doskonale pasować. Wszystkie rzeczy są równe, najbardziej zmotywowany kandydat (bez pozornie zdesperowanego) często ma przewagę.

10. Utrzymuj okazjonalną komunikację z potencjalnym pracodawcą w czasie następującym po rozmowie kwalifikacyjnej. Przekazywać wszelkie zaktualizowane informacje o osiągnięciach i nagrodach. Często może to być kwestia odprawy, aby powtórzyć swoje silne zainteresowanie i sprawdzić, czy są jakieś aktualizacje dotyczące Twojego statusu.

Co robić po wywiadzie

Zdecyduj, czy praca jest naprawdę odpowiednia dla Ciebie
Czasami trudno jest określić, czy dana praca jest dobrze dopasowana. Na przykład, pamiętam czas, kiedy rozmawiałem o pracy, ale miałem nieprzyjemne uczucie, że naprawdę nie chcę tej pracy. Nie było to nic, co mógłbym konkretnie wskazać, ale było tam.

Jeśli więc głos mówi ci, że nie jesteś pewien tej pracy, posłuchaj jej. Nie musisz rezygnować z pracy, ale możesz poprosić o dodatkowe spotkania z pracownikami, szczególnie z osobami, z którymi będziesz pracować, aby upewnić się, że praca jest dla ciebie odpowiednia.

Co robić, jeśli otrzymasz ofertę pracy
W niektórych przypadkach można zaoferować pracę na miejscu. Nie musisz od razu mówić "tak" lub "nie". Właściwie lepiej nie mówić tak od razu, chyba że masz 110 procent pewności, że chcesz tę pracę.

Wszystko może wydawać się idealne, gdy jesteś tam, ale gdy masz okazję zastanowić się nad ofertą i firmą, może nie wydawać się to cudowne. Poproś o trochę czasu, aby przemyśleć to i zapytaj, kiedy firma potrzebuje decyzji.

Wyślij list z podziękowaniami
Mam nadzieję, że wysłałeś list z podziękowaniem do osób, które przeprowadziły z Tobą wywiad za pierwszym razem. Ponownie, poświęć czas, aby wysłać list z podziękowaniami (e-mail jest w porządku) wszystkim, z którymi spotkałeś się i powtórzyć swoje zainteresowanie firmą i pozycją.