Problem zmęczenia pilota

Przyczyny, objawy i skutki zmęczenia pilotem

Od lat zmęczenie pilotem stanowi poważny problem. Piloci linii lotniczych, a także piloci cargo , korporacyjni i czarterowi, mogą napotkać zmęczenie podczas pracy. Podczas gdy zmęczenie pilotem może być powszechne i pomijane, stanowi ono bardzo niepokojące zagrożenie dla bezpieczeństwa lotniczego i powinno być traktowane poważnie.

Istnieje długa historia debat między organami regulacyjnymi, pilotami linii lotniczych i związkami zawodowymi, a operatorami statków powietrznych nad zagadnieniami zmęczenia pilotów.

Dziś nadal dyskutuje się o tym, że branża stara się znaleźć wspólne rozwiązanie w celu zmniejszenia ryzyka związanego ze zmęczeniem.

Problem z zmęczeniem pilota:

Zmęczenie pilotem było prawdziwym problemem od początku podróży lotniczych. Charles Lindbergh walczył, aby nie zasnąć podczas rekordowego transatlantyckiego lotu o długości 33,5 godziny z Nowego Jorku do Paryża w Spirit of St. Louis. Piloci długodystansowi donoszą o zasypianiu przy sterowaniu. Piloci ładunku, którzy latają w nocy zmęczeni zmęczeniem, rzucają wyzwanie naturalnemu zegarowi wewnętrznemu ciała.

Lot Lindbergh stanowi świetny przykład dzisiejszego problemu - zmęczenie jest akceptowalnym ryzykiem i nie ma wystarczającego kredytu. Lindbergh przyleciał z Nowego Jorku do Paryża, nie zasypiając. Podobnie, piloci, dzisiaj uciekają z lataniem zmęczonym przez cały czas. Jeśli zapytasz przeciętnego pilota, ile snu dostał w noc przed lotem, prawdopodobnie odpowiada on przeciętnemu Amerykaninowi, który wynosi około sześciu i pół godziny.

Może to być odpowiednia ilość snu, jeśli masz pracę biurkową. Jednak dodatkowe stresory związane z 10-godzinnym dniem pracy pilota, długimi dojazdami, długimi lotami, okropnymi dietami na lotniskach, długimi przerwami w poczekalniach na lotniskach i potencjalnym opóźnieniem w czasie lotu zwiększają ryzyko operacyjne dla pilotów.

Jeszcze jedno: piloci, jak wszyscy inni, napotykają wyjątkowe sytuacje rodzinne , stres finansowy i inne stresy życiowe poza pracą.

Ogólnie rzecz biorąc, twój przeciętny pilot może być wyczerpany fizycznie, psychicznie i emocjonalnie, gdy przejmie kontrolę. Ale raz za razem samolot startuje i ląduje bez incydentów, sprawiając zmęczenie nieco społecznie akceptowalnym ryzykiem w świecie lotnictwa.

Przyczyny zmęczenia:

Oczywiście zmęczenie spowodowane jest brakiem snu. Ale nie zawsze jest to takie proste. Może objawiać się ostro, na przykład po tym, jak biegacz ukończy maraton, lub z czasem, który możemy uznać za wypalenie. Oto kilka konkretnych przyczyn zmęczenia:

Konkretnie, zmęczenie u pilotów może być spowodowane lub wzmocnione przez:

Objawy zmęczenia

Skutki zmęczenia

Dziewięć godzin po swoim 33-godzinnym locie Charles Lindbergh napisał w swoim dzienniku, że "... nic nie może osiągnąć życia, jest tak pożądane, jak sen". Zapisuje wiele skutków zmęczenia podczas lotu, w tym zasypiania z otwartymi oczami i wymykaniem się samolotu.

Zmęczenie jest bardzo poważnym problemem dla załóg lotniczych. Podczas gdy FAA i operatorzy lotnictwa mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka zmęczenia pilotów poprzez edukację, zmiany limitów godzin lotu i inne programy zarządzania zmęczeniem, ostateczna odpowiedzialność za zarządzanie zmęczeniem spoczywa na samych pilotach.