Zgłębianie paliwa: dlaczego pilotom brakuje paliwa?

W lotnictwie, podobnie jak w wielu innych sprawach, często drapamy się głowami nad przyczynami wypadków lotniczych. Piloci są ludźmi, owszem, ale takie rzeczy, jak brak paliwa lub przelot w stronę góry, sprawiają, że zastanawiasz się, co myślą ci ludzie. Tego typu wypadki są na tyle powszechne, że NTSB wydał specjalne ostrzeżenia o nich, nawet rozróżniając je jako "specjalne obszary nacisku" na szkolenie pilotów.

W świecie szkolenia pilotów oznacza to, że instruktorzy lotów poświęcają więcej czasu na te tematy, a każda jazda próbna z wyznaczonym egzaminatorem FAA z pewnością obejmuje przynajmniej dyskusję na temat kontrolowanego lotu w terenie i zarządzania paliwem.

28 listopada 2016 roku w Kolumbii rozbił się Avro RJ85 z Brazylijską drużyną piłkarską, zabijając 71 osób. Spekulacje pojawiły się bezpośrednio po katastrofie samolotu spowodowanej głodem paliwa, a pytania spięły się w górę. W jaki sposób dwóm wyszkolonym pilotom linii lotniczej zabraknie paliwa?

Problemy mechaniczne są rzadkie, a cała redundancja jest na miejscu, a nawet w przypadku wycieku paliwa, piloci powinni byli zauważyć, że na czas lotu samolotu do pobliskiego lotniska. Z ostatnich transmisji radiowych załogi wydawało się, że nie zdawali sobie sprawy, jak okropna jest ich sytuacja paliwowa. Być może nigdy nie dowiemy się, co dokładnie stało się z LaMia Flight 2933, ale pozostawia nam to pytanie, dlaczego pilotom nadal brakuje paliwa?

Podczas szkolenia w locie zwracamy szczególną uwagę na te specjalne obszary nacisku i podkreślamy, że wyczerpywanie paliwa zdarza się zbyt często, aby ktokolwiek mógł poczuć się komfortowo z myślą, że nigdy nie będzie tym, któremu zabraknie paliwa. Zawsze sprawdzamy podwójnie i sprawdzamy paliwo, rozmawiamy o powodach, dla których niektórzy piloci tracą paliwo, i analizujemy decyzje dotyczące zarządzania paliwem, przystankami paliw, alternatywnymi lotniskami i zapasami paliwa.

A potem są listy kontrolne. Kiedy sprawdzamy samolot podczas szkolenia w locie, jedną z pierwszych rzeczy, których pilot uczy się sprawdzać, są poziomy paliwa (głównie dlatego, że jeśli potrzebujemy więcej paliwa, możemy wcześnie wywołać tankowanie paliwa lub zaplanować więcej czasu na zatrzymanie samoopróżniające się pompy po drodze, ale także - wyraźnie - aby upewnić się, że mamy wystarczająco dużo, aby ukończyć lot.) Z dwoma pilotami w samolocie obaj piloci uczą się sprawdzać wskaźniki paliwa, a następnie wizualnie sprawdzać, czy paliwo upewnić się, że rzeczywiście istnieje odpowiednia ilość paliwa i że kwota ta jest w pewnym stopniu zgodna z wskaźnikami paliwa. (Wskaźniki paliwa w lotnictwie ogólnym są przez większość czasu mniej dokładne niż zwykle.) Oprócz tych wstępnych kontroli istnieje lista kontrolna, która wymaga od pilota sprawdzenia ilości paliwa i pobrania próbki paliwa zbiorniki, aby upewnić się, że nie są zanieczyszczone. Podczas lotu lista kontrolna rejsów i lista kontrolna zniżania często wymagają monitorowania paliwa lub zmiany zbiornika paliwa.

Nasz proces planowania lotu, jeśli zostanie wykonany prawidłowo, powinien obejmować dokładne spojrzenie na planowanie paliwa, w tym początkową ilość paliwa, ustawienie mocy i zbiegające się spalanie paliwa dla każdej fazy lotu.

Zgodnie z prawem, jesteśmy zobowiązani do przewiezienia więcej niż wystarczającej ilości paliwa, aby dotrzeć do celu, a także do lotniska zapasowego, jeśli jest to konieczne, plus dodatkowe 30 minut lub 45 minut paliwa na loty dzienne i nocne.

Wreszcie, w wielu statkach powietrznych rzeczywiście znajdują się właściwe wskaźniki paliwa, wskaźniki przepływu paliwa, a nawet światła ostrzegawcze "LOW FUEL" na panelu większości samolotów.

Dlaczego więc, po całym planowaniu, listach kontrolnych, bezpieczeństwie systemu i położeniu nacisku na zarządzanie paliwem, czy pilotom po prostu brakuje paliwa? Cóż, podobnie jak wszystkie rzeczy, które wydają się proste z zewnątrz, okazuje się, że nie jest to takie proste.

Zjawisko głodu paliwa w samolotach ma wiele przyczyn, z których większość to zwykły ludzki błąd.

Niewłaściwe planowanie

Niewłaściwe planowanie jest prawdopodobnie największą wymówką dla wyczerpania paliwa.

I nawet po fakcie, pilot rzadko przyznaje, że jego planowanie było niepełne lub po prostu błędne, ponieważ, w ich umyśle, zrobili wszystko, co wiedzieli, aby zrobić, aby zaplanować, ale "szczęście" było przeciwko nim. Jest wielu ludzi, którzy mają pecha, ale jest znacznie więcej osób, które po prostu nie planują dobrze. A może wcale nie planują. Być może po prostu zawsze mieli wystarczająco dużo paliwa i szczęścia, aby upewnić się, że paliwo nie tylko się wyczerpią, i że leniwie myślą o planowaniu lotów w ogóle. A może właściwie planują paliwo, aby dostać się do miejsca przeznaczenia, ale nie planuj w razie potrzeby alternatywy.

Nieodpowiednie zarządzanie paliwem

Nieodpowiednie zarządzanie paliwem ma miejsce, gdy pilot zapomni o przełączeniu zbiorników paliwa, gdy jest to konieczne, lub przełącza się na niewłaściwy zbiornik paliwa lub po prostu nie monitoruje spalania paliwa podczas lotu. Przez większość czasu problem wynika z braku zrozumienia samego układu paliwowego.

Błąd obliczeniowy

Rzadko pilot będzie popełniał rażący błąd obliczeniowy, przesuwając jedno miejsce po przecinku lub po prostu niewłaściwie interpretując wykres paliwa. Jeśli planowane spalanie paliwa wynosi 16,8 galona na godzinę, a pilot planuje swój lot za pomocą 1,68 galona na godzinę, będzie on wyraźnie widoczny. spalanie więcej paliwa niż planowano. Przez większość czasu pilot lub inny członek załogi, a nawet komputer, w pewnym momencie złapie błąd, aby zapobiec katastrofie, ale nie zawsze.

Złe podejmowanie decyzji

Głodzenie paliwa jest często bezpośrednim skutkiem kiepskiego podejmowania decyzji w wielu obszarach lotu. Może pilot nie otrzymał odpowiedniej informacji o pogodzie i nie zauważył silnego wiatru. Lub nie może ustawić właściwego ustawienia mocy i monitorować szybkości spalania paliwa. Po wielu godzinach lotu, pogoda w miejscu docelowym pogarsza się, a noc zapada , ale pilot postanawia spróbować przylecieć na lotnisko, przecinając wszelkie rezerwy paliwa, które mogły tam być i nie pozostawiając dodatkowego paliwa dla nieudanego podejścia lub obejście lub kolejną zmianę kierunku. I chociaż zdaje sobie sprawę, że ma mało paliwa, nie może poprosić o pomoc od ATC i wypadków w pobliżu pasa startowego.

Nie zgłaszanie stanu wyjątkowego w sytuacji niskiego poziomu paliwa

Być może z powodu samej dumy, piloci często nie chcą ogłosić sytuacji awaryjnych. A kiedy nagły wypadek jest spowodowany wyłącznie złym planowaniem, pilotowi prawdopodobnie trudno jest przyznać kontrolerom ruchu lotniczego, że ma mało paliwa. Ale nie ma żadnego powodu, aby nie ogłaszać sytuacji awaryjnej w sytuacji niskiego poziomu paliwa, zwłaszcza jeśli występują inne czynniki, takie jak zła pogoda, niedoświadczony pilot lub brak znajomości okolicy. Wiadomym jest, że pilotom zabrakło paliwa, próbując dowiedzieć się, gdzie się znajdują, po zagubieniu lub zdezorientowaniu, i odmawiając przyznania się do niego i poprosić ATC o pomoc.

Zgadywanie lub zakładanie

To brzmi jak coś, czego nikt nigdy nie zrobiłby, gdy w grę wchodzą samoloty, ale liczba wypadków głodujących paliwo dowodzi, że wielu pilotów zgadywa ilość paliwa w zbiornikach przed startem, lub zakłada, że ​​ostatnia osoba, która latała samolotem, wypełniła go. albo przypuśćmy, że ponieważ widzą tam paliwo w zbiorniku gdzieś tam, że jest wystarczająco dużo, aby mogli dostać się tam, dokąd zmierzają. Niektórzy piloci przypuszczają, że pali się paliwo, sądząc, że nie mogą być tak daleko, ale z czasem i odległością, albo z silnym wiatrem lub inną siłą, kończą bardzo daleko. Zgadywanie lub zakładanie wydaje się czymś, co tylko inni ludzie są na tyle głupi, aby robić, ale zdarza się to bardziej, niż myślisz.

Rozproszenia

W przeszłości zdarzały się wypadki lotnicze, w których piloci dopuszczali występowanie głodu paliwa, podczas gdy zajęci byli czymś innym, na przykład rozwiązywanie problemu podwozia lub dezorientacja. Przypis dotyczy tutaj: Nawigacja, nawigacja, komunikacja - w tej kolejności . Rozwiązywanie problemów lub rozpraszanie uwagi przez inne osoby lub zdarzenia może doprowadzić do utrwalenia tego konkretnego problemu lub zdarzenia i może spowodować, że pilot całkowicie zignoruje inne ważne aspekty lotu - takie jak zarządzanie paliwem.

Nie można zaplanować odstępstw od planu

Piloci, którzy nigdy nie planują niczego poza swoim jedynym Planem A, często wpadają w kłopoty, gdy tylko Plan A pójdzie nie tak. Piloci powinni planować najgorsze i liczą na to, co najlepsze, zamiast po prostu planować najlepsze i liczą na to, że się uda. Pilot, który nigdy nie myśli, że coś złego się stanie, nie będzie miał planu, gdy wydarzy się coś złego. Brak planowania odchyleń może spowodować głód paliwa, jeśli te odchylenia wymagają więcej paliwa niż pierwotnie planowano. Percepcja pilota często różni się od rzeczywistości , a założenie, że wszystko pójdzie zgodnie z planem, jest ogromnym błędem.

Mechaniczny problem lub awaria?

Bardzo rzadko zdarza się wyciek paliwa lub problem z układem paliwowym, który może powodować głód paliwa. W takich przypadkach wczesne rozpoznanie jest kluczem do rozpoznania i rozwiązania problemu. W przeszłości zdarzały się wypadki lotnicze, w których piloci są zbyt zajęci innymi rzeczami lub zbyt rozproszeni lub po prostu leniwi i nie monitorują rzeczywistego spalania paliwa ani stanu układu paliwowego.