Air Canada Flight 624 Crashes Short of Runway in Halifax

W niedzielę, 29 marca, samolot Air Canad, lot 624, rozbił się o pas startowy podczas podejścia do międzynarodowego lotniska Halifax Stanfield w Nowej Szkocji w Kanadzie. Według Zarządu Bezpieczeństwa Transportu Kanady, około godziny 12:40 czasu lokalnego, Airbus A320 wylądował w odległości około 1100 stóp od Runway 05, uderzając w światła podejścia, po czym poślizgnął się o kolejne 1000 stóp i ostatecznie opuścił pas startowy.

Spośród 138 osób na pokładzie, 25 osób zostało zabranych do szpitala. Nie było poważnych obrażeń.

Samolot, który pochodzi z Toronto Lester B. Pearson International Airport, wyjął linie energetyczne, odcinając prąd na lotnisko przez ponad godzinę i został poważnie uszkodzony. Podwozie zostało oddzielone od samolotu po zderzeniu z zestawem anten, pozostawiając rozległe pole zanieczyszczeń między anteną lokalizatora a progiem drogi startowej. Stożek nosa i jeden z silników również zostały oddzielone od samolotu, a skrzydło zostało poważnie uszkodzone.

Wszyscy pasażerowie mogli wyjechać na pokład. Dwadzieścia pięć osób zostało zabranych do szpitala i leczonych z powodu niekrytycznych urazów.

Na miejscu pojawili się śledczy z Kanadyjskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu (TSB), który odzyskał rejestrator danych lotu i rejestrator rozmów w kokpicie. Organizacje stwierdziły w oświadczeniu, że dane dotyczące wypadków sugerują niestabilne podejście.

"Ten wypadek pokazuje niektóre cechy wypadku lądowania i lądowania na liście obserwacyjnej TSB". Lista obserwacyjna jest listą problemów wysokiego ryzyka, które organizacja zamierza rozwiązać i uwzględnia "... przekroczenie pasów startowych, trasy startowe, lądowania krótsze od pasa startowego i strajki ogona". W raporcie podkreślono, że piloci powinni zwracać większą uwagę na kryteria dotyczące ustabilizowanego podejścia i, w razie konieczności, unikać podejścia niestabilnego.

Dane statystyczne z raportu opublikowanego przez Airbus stwierdzają, że "dalsze stosowanie niestabilizowanego podejścia jest czynnikiem sprawczym w 40% wszystkich wypadków lądowania i lądowania". Według Airbusa podejście uznaje się za stabilne, gdy wszystkie następujące warunki są spełnione "przed osiągnięciem odpowiedniej wysokości stabilizacji" (500 stóp w VMC lub 1000 stóp w IMC ):

- Samolot znajduje się na właściwej bocznej i pionowej trasie lotu.

- Tylko niewielkie zmiany kursu i wysokości są wymagane, aby utrzymać tę trasę lotu

- Samolot ma pożądaną konfigurację lądowania

- Ciąg jest stabilizowany zwykle powyżej biegu jałowego, aby utrzymać docelową prędkość podejścia wzdłuż pożądanej ścieżki końcowego podejścia.

- Wykonano listę kontrolną wyładunku, a także wszelkie wymagane szczegółowe informacje

- Żaden parametr lotu nie przekracza kryteriów zdefiniowanych w tabeli 4, w której następujące parametry są niestabilne:

Prawidłowa procedura niestabilnego podejścia, według Airbusa, polega na tym, że pilot natychmiast wykona objazd.

"Jeżeli statek powietrzny nie jest ustabilizowany na torze podejścia w konfiguracji do lądowania, na minimalnej wysokości stabilizacji, inicjowanie musi zostać rozpoczęte, chyba że załoga szacuje, że tylko niewielkie poprawki są niezbędne, aby naprawić drobne odchylenia od ustabilizowanych warunków, między innymi na zewnętrzne perturbacje. "

Urzędnicy twierdzili, że jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić, czy pogoda odegrała pewną rolę, ale pogoda była podobno "minimalna", co oznacza, że ​​pilot mówi o minimalnej wymaganej widoczności i pułapach, aby wylądować na instrumentarium. Samolot najwyraźniej krążył do lądowania "przez jakiś czas", ale mimo że pada śnieg, pogoda nadal była odpowiednia do lądowania, wynika z raportu CBC. Nie jest jasne, który instrument zbliża się pilotów latających w tym czasie.

Według CBC każdy z pilotów pracował w Air Canada przez 15 lat, a każdy z nich ma spore doświadczenie w lotnictwie.

Pas startowy na lotnisku Halifax będzie podobno nieczynny, dopóki szczątki nie zostaną usunięte, a droga startowa została sprawdzona. Naprawa ILS może trwać nawet miesiąc, przez co dany pas nie nadaje się do użytku w warunkach meteorologicznych dla przyrządów.

TSB będzie kontynuować dochodzenie.