Ostatni z Jumbo Jets

Getty / guvendemir

Donald Trump głośno zbeształ Boeinga za szacunkowy koszt samolotu nowej generacji Air Force One . Czy jego opinia zmieni się, strategia Boeinga pozostaje widoczna. I chociaż ani ty, ani ja nie będziemy latać w Air Force One w najbliższym czasie, w branży lotniczej pojawi się bardziej znacząca zmiana, która zmieni sposób, w jaki podróżuje społeczeństwo, i prawie nikt nie znalazł się poza branżą.

Jumbo jet odchodzi. Czterosuwowy transport odrzutowy najbardziej rozpoznawalny w postaci epickiego Boeinga 747 szybko staje się reliktem. "Królowa Niebios" przekazuje swoją koronę młodszej i szczuplejszej ery samolotów.

Zaprojektowany i stworzony w latach 60. XX wieku, aby przewozić pasażerów świata po oceanach i na całym świecie, Boeing 747 miał być przyszłością dalekiego lotu transoceanicznego. I przez prawie 50 lat zrobił to dokładnie. Dzięki możliwości nieprzerwanego przewozu 500 pasażerów 7000 mil (lub 274,000 funtów ładunku ponad 2000 mil), 747 dało początek Boeingowi i amerykańskiemu przemysłowi lotniczemu w ważnym okresie w historii - okresie zimnej wojny i po niej.

W 1966 roku wyprodukowano ponad 80 747 sztuk. Do roku 1991 liczba ta wzrosła do ponad 120, ponieważ zwiększyła się działalność w zakresie frachtu lotniczego. W międzyczasie przemysł lotniczy, jak wiedzieliśmy, już się zmieniał.

System hub-and-spoke, który doprowadził pasażerów do centralnego punktu zejścia z pokładu, gdzie można było załadować na pokład olbrzymich czterosilnikowych samolotów, już stał się uciążliwy. Pasażerowie zawsze chcą bezpośrednich lotów, a ponieważ główne węzły lotnicze stają się coraz bardziej zatłoczone, linie lotnicze przeniosły się w kierunku bardziej bezpośrednich lotów z satelitarnych portów lotniczych i mniejszych miast - najlepiej obsługiwanych przez dwusilnikowe odrzutowce, takie jak 787 Dreamliner i Airbus A350.

Ponieważ te paliwooszczędne odrzutowce dwusilnikowe zostały zatwierdzone do ETOP , obsługują transoceaniczne trasy, które były kiedyś domeną 747. Boeing nigdy nie wyprodukował ponownie 80 747 samolotów, a po dostarczeniu swojego 1500. 747 w czerwcu W 2014 roku firma produkowała mniej niż 10 rocznie. W styczniu 2016 r. Boeing ogłosił, że zmniejszy produkcję 747 jeszcze bardziej, do zaledwie sześciu rocznie.

Dziś 747 jest wypierany przez większe wersje dwusilnikowych odrzutowców, takich jak Boeing 777, który obecnie jest rozciągany, aby pomieścić ponad 400 pasażerów, z jeszcze większymi wersjami na desce kreślarskiej i Boeingiem 787 Dreamliner. Boeing mówi, że może wkrótce przerwać produkcję 747, powołując się na niski popyt na międzynarodowe trasy i powolny wzrost światowego rynku przewozów towarowych.

747 nie jest jedynym jumbo jetem w pobliżu. Przynajmniej dwa inne czterosilnikowe odrzutowce pasażerskie obsługiwały rynki wraz z Boeingiem 747 podczas jego rządów, a my będziemy je nadal widzieli w powietrzu przez wiele lat. Airbus A340 zdominował rynek długodystansowy zanim podwójne certyfikaty ETOPS stały się rzeczą, a Airbus A380, który był światową odpowiedzią na loty długodystansowe, jest również pod koniec, chociaż jego czas, choć Emirates nie chciałby myśleć o tym.

Airbus A340 ma cztery silniki, dzięki czemu jest odporny na ograniczenia ETOP, a tym samym jest oczywistym i popularnym wyborem dla linii lotniczych obsługujących zagraniczne loty pasażerskie, ale został szybko zastąpiony przez nowy i ulepszony dwusilnikowy samolot. A340 po raz pierwszy wszedł do służby w 1993 roku, ale w ciągu 10-letniej historii firma straciła większość klientów A340 na Boeinga 777 - nowszym, bardziej wydajnym pod względem zużycia paliwa i dalekiego zasięgu dwusilnikowym samolocie z wszystkimi dzwonkami i gwizdkami. Boeing szybko uzyskał ETOPS 240 i nie tylko dla 777 ze swoimi nowszymi silnikami, co czyni go odpowiednim zamiennikiem A340 i zasadniczo zabija szansę na starszy samolot. Około 227 samolotów A340 było nadal eksploatowanych od 2015 r., Ale produkcja została zatrzymana w 2011 r.

A380 był także ofiarą zmieniających się czasów w przemyśle lotniczym i globalnej gospodarce.

Oprócz globalnego spowolnienia gospodarczego na początku XXI wieku A380 stanęło w obliczu wielu narastających problemów. Czas na rozwój A380 nie mógł być gorszy. Okaleczony opóźnieniami w produkcji, został wprowadzony w 2005 r., Później niż planowano i po atakach terrorystycznych na World Trade Center w Nowym Jorku 11 września 2001 r., Które wstrząsnęły branżą lotniczą na całym świecie i spowodowały znaczny spadek podróży lotniczych i globalna recesja. Co więcej, nowo zaprojektowany jumbo jet typu "double decker" napotkał różne narastające problemy, takie jak wady konstrukcyjne i wyzwania związane z infrastrukturą portów lotniczych. To, podobnie jak system transportu lotniczego, zaczął ewoluować, obejmując bardziej wydajne odrzutowce dwucylindrowe, takie jak A350, 777 i 787, więcej tanich przewoźników i zmniejszenie tras typu hub-and-spoke na korzyść point-to- trasy punktowe. Mając konkurencyjny zasięg i lepszą efektywność, te nowe samoloty szybko pochłonęły monopole na trasie, które mógł mieć A380. Dodaj do tego spadek ogólnych czynników obciążenia, i nie jest zaskoczeniem, że linie lotnicze zaczęły odciążać A380 i anulować zaległe zamówienia. Airbus pierwotnie planował wyprodukować 45 A380s rocznie. Produkcja osiągnęła najwyższy poziom w 2013 r. Na poziomie 42 i gwałtownie spadła, ponieważ tylko dwa samoloty wyprodukowane w 2015 r.

Dziś Airbus opiera się na Emiratach dla prawie połowy sprzedaży A380 (Emirates zamówił 142 z nich), a Boeing opiera się na rynku ładunków lotniczych, aby utrzymać 747 przy życiu. W październiku 2016 r. UPS zamówił 14 747-8 samolotów, a potencjał wzrostu nadal istnieje dla przewoźników towarowych, takich jak UPS i FedEx, biorąc pod uwagę wzrost zakupów internetowych i dużych firm takich jak Amazon.com. UPS i inni operatorzy ładunków są w dobrej kondycji, aby kontynuować swój wzrost, chociaż wzrost przewidywał, że będzie wolniejszy niż oczekiwano. Linie British Airways mogły zrezygnować z kilku swoich 747, ale zobowiązały się również do utrzymania około 40, jeśli pozostały 747 samolotów przez następne 10 lat.

Ponieważ UPS i British Airways są jedynymi ważnymi graczami w grze, jak długo ten kultowy samolot będzie nadal dostępny?

W 2014 r. Delta Air Lines ogłosiła, że ​​do 2017 r. Wycofa swoją flotę samolotów Boeing 747. Do 2016 r. Linie lotnicze działały tylko w dziewięciu 747 sekundach. Na początku 2016 r. United Airlines niespodziewanie ogłosiło, że spółka przyspieszy wycofanie pozostałych 747, a usługi mają zakończyć się całkowicie w 2018 r. KLM ogłosił w 2015 r., Że wycofa całą flotę samolotów 747, chociaż firma twierdzi, że zamierzał przedłużyć okres wycofywania 22 ostatnich samolotów w długim okresie, nawet po 2020 r. Singapore Airlines, Air France i Cathay Pacific ogłosiły także 747 planów emerytalnych. Niektórzy już w pełni zrezygnowali ze swoich 747.

Dla linii lotniczych, być może dla pasażerów, oraz dla środowiska, paliwooszczędne i bardziej przyjazne dla środowiska samoloty, w połączeniu z bardziej bezpośrednimi trasami, są mile widzianym postępem. I tak, jak wielkie stare statki oceaniczne, wielkie nieporęczne gazownie, nieefektywne statki kosmetyczne widziały ich dzień. To słodko-gorzki czas dla tych, którzy obserwowali, jak Boeing 747 zyskuje sławę, był świadkiem tego, jak zmienił on podróże lotnicze i globalną gospodarkę, jak wiedzieliśmy, i będzie teraz obserwował, jak leci w kierunku zachodzącego słońca.