Myślisz o zdobyciu tytułu MSZ w literaturze? Przeczytaj to najpierw

Podział rzeczy do rozważenia

Niedawno zostałem poproszony o udział w panelu dla Columbia MFA Program o nazwie "Life After the MFA" z wieloma innymi pisarzami, którzy ukończyli program. Każdy panelista miał inne doświadczenie, ale wszyscy wydawaliśmy się być zadowoleni z wyboru, do którego przyjechaliśmy.

Mając dobre doświadczenia, zachęciłem moich najbardziej utalentowanych studentów do aplikowania na programy MFA. W przeważającej części uważam, że oni również mieli pozytywne doświadczenie.

Najcenniejszym źródłem przy podejmowaniu decyzji o programie MFA jest lista stworzona przez magazyn Poets and Writers. Sortuje różne programy według wielkości, wydziału i podaje terminy przyjmowania zgłoszeń.

Oto niektóre z moich własnych przemyśleń na temat tego procesu.

Koszt

Oczywiście, to jest biggie. Jeśli nie masz bogatego wuja, możesz mieć wiele do rozważenia ...

Pieniądze są bardzo osobiste, a ludzie mają wiele emocji i praktycznych powodów, by unikać długów. Mimo to, jeśli jesteś w stanie wziąć na siebie miesięczną sumę, którą będziesz mógł zarządzać (i będziesz spłacał przez bardzo długi czas), może ci to pomóc na dłuższą metę.

Dobrą rzeczą jest to, że nie musisz spłacać pożyczek studenckich, dopóki nie ukończysz studiów, dając ci czas na skoncentrowanie się na pisaniu i programie podczas twojego uczestnictwa. Najgorsze jest to, że po ukończeniu studiów niekoniecznie będziesz musiał wykonywać wysoką płacę, czekając na spłatę długu.

Istnieje więc ryzyko. Ale są też inne sposoby, aby tego uniknąć.

Wiele programów daje stypendia; niektórzy płacą nawet pełne czesne. Wiele z nich oferuje stypendia na studia i stypendia, dzięki którym zdobędziesz doświadczenie nauczycielskie, które pomogą Ci zdobyć pracę naukową (jeśli chcesz) po ukończeniu studiów.

Wydział

Czy istnieje pisarz, który wpłynął na ciebie bardziej niż jakikolwiek inny? Dowiedz się, gdzie uczą. Czasami będzie to w małej szkole, ale ponieważ będziesz mógł uczyć się z kimś, kogo naprawdę podziwiasz, może to być niesamowite doświadczenie. Oczywiście chcesz się również upewnić, że reszta programu Ci odpowiada, ale zdecydowanie jest to sposób na zawężenie twoich opcji. Pamiętaj też: nie wszyscy wspaniali pisarze są wspaniałymi nauczycielami, więc rób swoje badania!

Lokalizacja

Jeśli chcesz wziąć udział w przygodzie i możesz to zrobić w momencie, gdy ubiegasz się o program, może to być świetna okazja. Nie ograniczając opcji do dużych miast, możesz znaleźć się w miejscu, w którym niekoniecznie żyłbyś inaczej. To może być inspirujące i otwierające oczy.

Długość czasu

Dostępne są zarówno programy pełnoetatowe, jak i programy o niskich dochodach. Niski status rezydenta oznacza, że ​​uczęszczasz do szkoły latem, a czasami przez tydzień lub dwa w okresie zimowym, ale przez resztę roku pracujesz online z profesorem. Dla wielu letnie programy mają większy sens pod względem harmonogramu i innych obowiązków życiowych .

Reputacja

Z pewnością istnieje korzyść, jeśli chodzi o uczęszczanie do bardziej prestiżowej szkoły.

Po pierwsze, agenci są bardzo zainteresowani tobą po prostu ze względu na twoje poświadczenia, które mogą być bardzo pomocne. Jednak dobre pisanie to dobre pisanie, a wiele większych szkół daje mniej pieniędzy, więc nawet jeśli trafisz do większej szkoły, może to nie być najlepszy wybór.

Rozmiar

Niektóre programy do pisania akceptują zaledwie 5 studentów rocznie; inni akceptują do 40. Ponieważ jest to - najprawdopodobniej - jedyny czas w waszym życiu, będziecie mieć to wyjątkowe doświadczenie, skupiając się wyłącznie na swoim piśmie i będąc częścią wspólnoty pisarzy, którzy mają podobne aspiracje, pomyślcie, jakiego rodzaju środowiska pasuje do ciebie. Wolałbyś być w mieście lub w małym miasteczku? Czy podoba ci się intymność niewielkiej grupy, czy chcesz być otoczony przez wiele innych o podobnych celach?

W dzisiejszych czasach wydaje się trudniej niż kiedykolwiek dostać się do pisania programów.

Jest wielu utalentowanych pisarzy i często jestem zaskoczony, kiedy niektórzy z moich uczniów - których całkowicie wierzę - nie dostają się do pewnych programów. Dobrą wiadomością jest to, że zawsze możesz złożyć wniosek ponownie.

Nie musisz iść do programu MFA, aby być pisarzem w jakikolwiek sposób, ale musisz albo mieć MSZ, albo opublikować przynajmniej jedną książkę (lub mieć wiele publikacji) do nauczania na poziomie uczelni.

Uzyskanie pomocy makrofinansowej nie powoduje automatycznego wydania publikacji ani nie uczyni cię pisarzem, więc zważ zalety i wady i dokonaj właściwego wyboru.