Lista kontrolna krótkiej edycji

Lista kontrolna do edycji artykułów Shipshape Stories

Pisanie fikcyjne to kompozycja nieoficjalnego tekstu prozy. Pisanie fikcyjne jest często przedstawiane jako opowieść mająca na celu zabawę lub przekazanie autorskiego punktu widzenia. Rezultatem tego może być opowiadanie, powieść, nowela, scenariusz lub dramat, a także inne formy pisania. Jako pisarz non-fiction możesz specjalizować się w jednym z wielu różnych gatunków fikcji, takich jak science fiction, romans popkultury czy literacka beletrystyka w stylu bardzo czczonego Hermana Melville'a.

Chociaż twoje umiejętności, jako pisarz, wykorzystują twoją kreatywną stronę, nadal musisz być świadom prawidłowej gramatyki. Dzięki tej liście kontrolnej unikniesz podstawowych błędów gramatycznych, ortograficznych i interpunkcyjnych, które w przeciwnym razie oznaczą Cię jako amatora. Jako pisarz musisz traktować swoje umiejętności edytorskie tak poważnie, jak swoją pracę.

Edytowanie listy kontrolnej

Przed rozważeniem ukończenia pracy upewnij się, że wykonałeś następujące czynności.

Pisownia

__ Sprawdzanie pisowni zostało uruchomione.

__ "It's" i "its" zostały użyte poprawnie ("it's" jest skrótem od "it is", a "its" jest zaborczy).

__ Wszystkie inne homonimy (które sprawdzanie pisowni nie będą łapać) zostały sprawdzone. Na przykład nie chciałbyś pisać: "Osiągnęła szczyt dzięki roletom i zobaczyła widok góry Ampersand."

Gramatyka

__ Dialog jest poprawnie interpunkcyjny.

__ Wszelkie fragmenty lub fragmenty są zamierzone, mimo że są rzadkie.

__ Tematy i czasowniki zgadzają się w liczbie, a czasy czasowników są spójne w całym tekście.

__ Przecinki zostały poprawnie użyte.

__ "To" i "które" zostały użyte poprawnie.

__ Nie ma niejasnych lub mylących odniesień zaimków.

__ Struktura zdań różni się w opisowych lub ekspozycyjnych fragmentach, co jest pomocne w utrzymaniu zainteresowania czytelnika.

__ Zdania są zwięzłe.

__ Zastanowiono się nad wyborem słowa, co może wymagać konsultacji z tezaurusem.

__ Podstawowe fakty zostały sprawdzone, szczególnie te, które byłyby kłopotliwe, gdyby fakty były błędne.

Aby przyspieszyć technikę pisania, spróbuj lektury "Rozwijanie stylu pisania", jednej z wielu przydatnych książek do wyboru na dany temat. Korzystne jest także, zwłaszcza dla osób na wczesnym etapie kariery, angielski prosty program i zasady Diana Hacker's dla pisarzy , które mają ćwiczenia online. Jeśli jesteś studentem lub po prostu lubisz chodzić do starej szkoły, możesz również odwiedzić lokalną bibliotekę, cegielnię i księgarnię. Bez względu na to, którą książkę kupisz, koniecznie znajdź taką z ćwiczeniami i kluczem z tyłu.

Wielu pisarzy uważa, że ​​gramatyka nie jest ważna, że ​​nawet w pewien sposób hamuje ich kreatywność. Nawet słynna Joan Didion powiedziała: "Nigdy nie nauczyłem się zasad gramatyki, opierając się jedynie na tym, co brzmiało dobrze". Ale Didion jest wyjątkiem od reguły. Nigdy nie usłyszysz, że gracz baseballowy nie zrozumiał zasad gry. I na piśmie (w przeciwieństwie do świata baseballu) będziesz miał wiele możliwości zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym, aby korzystać z dobrze dostrojonych umiejętności edytorskich.