Jak ocenić ofertę pracy

Kiedy otrzymujesz ofertę pracy, ważne jest, aby poświęcić czas na staranną ocenę oferty, więc podejmujesz świadomą decyzję o przyjęciu lub odrzuceniu oferty. Ostatnią rzeczą, którą chcesz zrobić, jest podjęcie pochopnej decyzji, której będziesz później żałować.

Jak ocenić ofertę pracy

Weź pod uwagę cały pakiet wynagrodzenia - wynagrodzenie, świadczenia, korzyści, środowisko pracy - nie tylko twoja wypłata. Upewnij się, że firma spełnia kryteria tego, co uważasz za idealnego pracodawcę lub przynajmniej jest blisko.

Zważaj za i przeciw i poświęć trochę czasu, aby przemyśleć ofertę. Jest całkowicie dopuszczalne, aby poprosić pracodawcę przez jakiś czas, aby to przemyśleć.

Oto pięć rzeczy do przemyślenia zanim powiesz "tak" ofercie pracy:

1. Pieniądze są ważne
Pieniądze to nie jedyne względy, ale jest to ważne. Czy oferta jest zgodna z oczekiwaniami? Jeśli nie, czy jest to pensja, którą można zaakceptować bez poczucia znieważenia? Czy będziesz w stanie zapłacić rachunki? Jeśli twoja odpowiedź brzmi "nie", nie przyjmuj oferty, przynajmniej od razu.

Upewnij się, że otrzymujesz zapłatę, jaka jesteś warta i jesteś zadowolony z odszkodowania. Nikt nie chce być w sytuacji, w której zdaje sobie sprawę, że wynagrodzenie nie wystarczy - po zaakceptowaniu oferty pracy. Jeśli pakiet wynagrodzenia nie jest zgodny z oczekiwaniem, rozważ wynegocjowanie wynagrodzenia z przyszłym pracodawcą.

2. Korzyści i atuty
Oprócz wynagrodzenia, zapoznaj się z oferowanymi korzyściami i korzyściami .

Czasami pakiet świadczeń może być tak samo ważny, jak to, co dostajesz w swojej wypłacie. Jeśli nie masz pewności co do oferowanych świadczeń, poproś o dodatkowe informacje lub wyjaśnienia.

Dowiedz się szczegółów na temat ubezpieczenia zdrowotnego i na życie, urlopu, czasu choroby, niepełnosprawności i innych programów świadczeń.

Zapytaj, ile kosztów świadczeń są dostarczane przez firmę, w całości i ile masz zamiar wnieść. Jeśli dostępnych jest wiele opcji, poproś o kopie opisów planów, abyś mógł porównać pakiety świadczeń. Oto wskazówki, jak oceniać plany emerytalne .

3. Godziny i podróże
Przed zaakceptowaniem pracy upewnij się, że nie masz jasności co do godzin i harmonogramu pracy. Potwierdź także, o ile w ogóle, podróż.

Jeśli pozycja wymaga 45 lub 50 godzin pracy w tygodniu i przyzwyczaiłeś się do pracy przez 35 godzin, zastanów się, czy nie będziesz mieć trudności z dotrzymaniem harmonogramu. Jeśli charakter pracy wymaga, abyś był w trasie trzy dni w tygodniu, upewnij się, że możesz się do tego zobowiązać.

Rozważ także czas podróży do pracy iz pracy. Czy dojeżdżanie do pracy zajmie dodatkową godzinę, czy też nie będą pobierane opłaty parkingowe?

4. Elastyczność i kultura firmy
Wielu z nas, z małymi dziećmi lub starszymi rodzicami, lub z innych względów osobistych, potrzebuje elastyczności w naszych harmonogramach. Dla niektórych z nas ważna jest umiejętność pracy w harmonogramie, który nie jest typowym czterdziestu godziną w tygodniu pracy biurowej.

Ważne jest również, aby czuć się komfortowo w środowisku, w którym będziesz pracować.

Jedna z kandydatek do pracy w dziale obsługi klienta zdała sobie sprawę, że nie mogła jej zaakceptować, pomimo przyzwoitej pensji, kiedy powiedziano jej, że musi poprosić o pozwolenie na korzystanie z toalety. Zapytaj, czy możesz spędzić czas w biurze, rozmawiając z potencjalnymi współpracownikami i przełożonymi, jeśli nie masz pewności, czy środowisko pracy i kultura są odpowiednie.

5. Twoje osobiste okoliczności
Najważniejsze w przyjęciu oferty pracy jest to, że tak naprawdę jej nie ma. Każdy ma inny zestaw okoliczności osobistych. To, co może być idealną pracą dla ciebie, może być okropną pracą dla kogoś innego. Z drugiej strony, jeśli potrzebujesz wypłaty od razu, może to oznaczać przyjęcie pozycji, która nie byłaby Twoim pierwszym wyborem .

Poświęć czas na przejrzenie za i przeciw. Sporządzanie listy jest zawsze pomocne . Słuchaj też swojego jelita - jeśli mówi ci, żebyś nie podejmował pracy, może coś tam jest. Pamiętaj, że jeśli to nie jest właściwa praca dla ciebie, to nie koniec świata. Następna oferta może być po prostu idealna.

O wiele łatwiej jest odrzucić ofertę niż pozostawić pracę, którą już zacząłeś. Pracodawca wolałby, abyś odmówił, niż musiałby przerwać proces rekrutacji na kilka tygodni w dół, jeśli nie ćwiczysz.

Tak więc poświęć czas, aby dokładnie ocenić ofertę. Zadawaj pytania, jeśli je masz. Jeśli chcesz to przemyśleć, poproś o dodatkowy czas na podjęcie decyzji . Poświęć czas, aby podjąć świadomą decyzję, abyś był tak pewny, jak to tylko możliwe, że ty i firma dokonaliście doskonałego dopasowania.

Oferty przyjęcia i odrzucenia oferty pracy

Niezależnie od tego, czy akceptujesz lub odrzucasz ofertę pracy, dobrze jest poinformować firmę o swojej decyzji na piśmie. W obu przypadkach bądź grzeczny, zwięzły i rzeczowy. Oto przykładowe listy do przejrzenia:

Przeczytaj więcej: Lista kontrolna oferty pracy | Jak zdecydować, czy praca jest dobra Jak negocjować datę rozpoczęcia nowej pracy | Co należy uwzględnić przed zaakceptowaniem oferty pracy