Kiedy (i jak) obniżyć promocję pracy

Oferowanie awansu jest zazwyczaj mile widzianą i ekscytującą nagrodą za dobrze wykonaną pracę - zazwyczaj, ale nie zawsze. Czasem nie jest tak mile widziany i wolisz zachować swoją pracę.

Możesz na przykład kochać swoją obecną rolę lub mieć świetne relacje ze swoim menedżerem i zespołem i chcieć utrzymać status quo. Praca może obejmować obowiązki związane z zarządzaniem, których nie chcesz podejmować, lub reprezentować odejście od celów zawodowych i w niewłaściwym kierunku na ścieżce kariery.

Istnieje również możliwość, że promocja będzie najlepsza z możliwych w twojej karierze, ale nie masz pewności, jak ją wykorzystać. W takim przypadku odrzucenie okazji może być dużym błędem.

Skąd wiesz, czy wziąć udział w promocji, czy nie - a co powiedzieć, jeśli ją odrzucisz, aby utrzymać pozytywną relację z pracodawcą? Pierwszym krokiem jest ustalenie, w jaki sposób potencjalny ruch pasuje do twoich planów i jaki wpływ na twoją karierę miałby wpływ akceptacji lub odrzucenia.

Dobre powody odrzucenia promocji

Nie masz pewności, czy chcesz skorzystać z promocji? Zastanów się, czy którykolwiek z tych typowych powodów odrzucenia dotyczy Twojej sytuacji:

Czas nie jest właściwy. Czas szansy może stanowić wyzwanie dla Ciebie lub Twojej rodziny. Być może kończysz studia, masz dziecko, które ma ukończyć szkołę średnią lub opiekę nad starzejącymi się rodzicami. A może twój współmałżonek ma świetną pracę, którą nie chce opuścić, a promocja wymagałaby przeniesienia się w inne miejsce.

Wszystkie te czynniki mogą oznaczać, że awans - jakkolwiek ekscytujący z kontekstu - nie pasuje obecnie do twoich planów życiowych.

Nie uważasz, że jesteś gotowy. Możesz nie myśleć, że jesteś gotowy na awans i chciałbyś wzmocnić pewne kluczowe obszary umiejętności, zanim podejmiesz nowe wyzwania i obowiązki.

Jeśli jest taka możliwość, zastanów się, czy twoje wahanie jest uzasadnione ... czy też opiera się tylko na strachu. Czasami najlepszym sposobem, aby przygotować się do nowej roli, jest natychmiastowe przejście. Jeśli chcesz czerpać przyjemność z pracy i wypełnić lukę w umiejętnościach dzięki pracowitości i ciężkiej pracy, zastanów się, czy lepiej będzie, gdy weźmiesz teraz udział w tej roli .

Nie chcesz zwiększać drabiny kariery. Może się też zdarzyć, że awans doprowadzi cię do stanowiska kierowniczego, zabierając cię z miejsca pracy, które najbardziej ci się podoba. W takim przypadku zastanów się, dokąd chcesz się udać. Czy rzeczywiście można pozostać w tej samej pozycji przez czas nieokreślony? Czy twój pracodawca pozwoli ci pozostać na miejscu, czy też istnieje oczekiwanie, że się poruszysz lub przejdziesz dalej?

Nie czujesz się dobrze z zespołem. Promocja może oznaczać, że będziesz pracować z innym zespołem. Możesz woli pozostać w roli, którą masz, dobrze współpracując z ludźmi, z którymi dobrze się dogadujesz.

Promocja nie płaci. Możliwe, że otrzymasz większą odpowiedzialność bez większej rekompensaty. Chociaż jest to uzasadniony powód odrzucenia promocji, wiedz, że podczas rozmowy ze swoim przełożonym wymagany będzie pewien takt.

Musisz jasno powiedzieć, że nie starasz się unikać generalnie większej liczby obowiązków i że jesteś gotów wesprzeć zespół w osiąganiu swoich celów, nawet jeśli unikasz przyjmowania zupełnie nowej roli bez dodatkowych zapłacić.

Co robić, gdy otrzymasz promocję, której nie chcesz

Zawsze ważne jest okazanie uznania za promocję, nawet jeśli jej nie chcesz. Po otrzymaniu oferty promocji należy natychmiast odpowiedzieć wylewnym wyrazem wdzięczności, aby pokazać pracodawcy, że cenisz sobie tę uwagę.

Nie odrzucaj oferty bez uzyskania pełnego zrozumienia natury nowej pracy i konsekwencji, jeśli nie akceptujesz jej. Poproś o trochę czasu, aby to przemyśleć. Pod wieloma względami przyjęcie lub odrzucenie promocji jest jak rozważenie nowej oferty pracy .

Oceń pozycję tak, jakbyś był całkowicie nową rolą i zastanów się, w jaki sposób będzie ona pasować do Twojego życia i planów zawodowych.

Szybka odmowa może wysłać niewłaściwą wiadomość do twojego pracodawcy o twoim zaangażowaniu w organizację i etykę pracy. Możesz również skorzystać, poświęcając trochę czasu na przeanalizowanie konsekwencji odrzucenia oferty.

Zanim podejmiesz decyzję

Zanim podejmiesz decyzję, poświęć trochę czasu, aby ocenić swoje szanse na sukces i satysfakcję z nowej pracy. Zadaj sobie następujące pytania:

Zastanów się, co może się zdarzyć, jeśli mówisz "nie"

Co może się stać, jeśli odrzucisz promocję? Firma może czuć się dobrze, pozostając na aktualnej pozycji. Możesz też dowiedzieć się, że odmowa nie jest opcją, jeśli chcesz pozostać w firmie. Twój pracodawca może zmieniać strukturę organizacyjną firmy i swoją pracę wraz z nią.

Pracownicy o wysoko cenionym zestawie umiejętności rzadziej ponoszą negatywne konsekwencje, ale mogą stwarzać problemy w pracy. Pracownicy, którzy mają miejsca pracy, które tracą na znaczeniu lub otrzymują znacznie wyższe od średniej wynagrodzenie za swoją rolę, powinni zachować szczególną ostrożność przed odrzuceniem oferty.

Może to być trudne do odrzucenia promocji, jeśli jesteś zatrudniony przez organizację głównie jako stanowisko kierownicze , takie jak asystent menedżera lub praktykant zarządzania.

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, przedyskutuj to ze swoim przełożonym, aby dowiedzieć się, jaki wpływ może to mieć na twoją ścieżkę kariery w organizacji.

Jak wyłączyć promocję

Jeśli jesteś pewien, że odrzucenie promocji jest właściwą opcją dla twojej osobistej sytuacji, wytłumacz przekonywujące powody, dla których powinieneś pozostać w swojej obecnej roli.

Przykłady tego, co można powiedzieć, gdy odrzucasz

Przede wszystkim skup się na pozytywach, gdy odrzucisz ofertę: nie jest tak, że odmawiasz tej pozycji, ponieważ mówisz "tak", co robisz teraz.

Na przykład, jeśli jesteś sprzedawcą, mów o swojej pasji do sprzedaży i o celu, jakim jest bycie najlepszym sprzedawcą. Przekaż swoje przekonanie, że twoje mocne strony są bardziej dostosowane do doskonałości w sprzedaży w przeciwieństwie do zarządzania.

W innym przykładzie, jeśli jesteś programistą, możesz podkreślić swoje zainteresowanie rozwiązywaniem problemów i rozwiązywaniem problemów za pomocą praktycznego kodowania zamiast zarządzania personelem.

Inna opcja: wypróbuj nową pracę

Alternatywą dla odmowy jest wypróbowanie nowej pozycji. Możesz zaoferować tymczasowe przyjęcie tej roli lub pomóc w niektórych z obowiązków związanych z pracą na wyższym poziomie, jeśli twój pracodawca jest w potrzebie.

Jeśli jesteś pewien, że chcesz powrócić do obecnej pracy, najlepiej jest uzgodnić datę końcową dla większej roli z wyprzedzeniem. Możliwe jest również, że po podjęciu pracy na wyższym poziomie okaże się, że jest to dobre dopasowanie i zdecyduje się na stałe wzięcie udziału w promocji.