5 wskazówek dotyczących pisania listów motywacyjnych dla Freelancerów

Prawdopodobnie najtrudniejsza część procesu poszukiwania pracy ma miejsce na długo zanim zaczniesz wybierać strój do rozmowy kwalifikacyjnej. Pisanie listów motywacyjnych jest trudne, nudne i może sprawiać wrażenie daremnego ćwiczenia.

Jest to szczególnie ważne, gdy szukasz pracy niezależnej zamiast pełnoetatowej. Jeśli nie próbujesz nawet porozmawiać z kimś o pokryciu kosztów ubezpieczenia zdrowotnego, czy musisz przejść przez uzębienie i autopromocję?

Niestety, odpowiedź brzmi "tak". Listy motywacyjne są jeszcze ważniejsze, gdy szukasz pracy niezależnej, ponieważ nie próbujesz pozyskać menedżera ds. Rekrutacji do zbadania Twojego CV: sprzedajesz się jako dostawca usług. Krótko mówiąc, jest to podział sprzedaży i musisz wiedzieć, jak stworzyć taki, który działa, jeśli chcesz pozostać w biznesie.

Dobrą wiadomością jest to, że zawijanie głowy tym jednym faktem - że sprzedajesz swoje usługi - jest niezwykle pomocne, jeśli chodzi o uproszczenie procesu. Oto jak to zrobić.

5 Listów motywacyjnych dla Freelancerów

1. Skup się na byciu rozwiązaniem problemu.

Dlaczego cię potrzebują? Ponieważ mają problem, który muszą rozwiązać. Twoim celem jest pokazać, dlaczego jesteś najlepszą osobą, która oferuje to rozwiązanie.

To skupia twój list motywacyjny bezpośrednio od nietoperza. Już nie myślisz o całej swojej historii pracy, a nawet umiejętnościach, z których jesteś najbardziej dumny.

Teraz skupiasz się na rzeczy, które naprawdę mają znaczenie: naprawiając to, co złamane, zmieniając tylko dobre w naprawdę doskonałe, i oszczędzając czas i pieniądze firmy, kiedy to robisz.

2. Format dla znudzonych i zajętych.

Najprościej rzecz ujmując, list motywacyjny freelancera wygląda podobnie jak u wszystkich innych.

Potrzebujesz w swoim liście co najmniej trzech akapitów : wprowadzenia wyjaśniającego, w jaki sposób znalazłeś pracę lub potencjalnego klienta, środkowego akapitu określającego twoje umiejętności i zdolności oraz zamykającego akapit, w którym wskażesz, w jaki sposób będziesz podążać.

Ponadto skoncentruj się na łatwym skanowaniu twojego listu. Kule są twoim przyjacielem, szczególnie gdy wymieniasz swoje umiejętności lub projekty, które pokazują twoje talenty. Załóżmy, że osoba czytająca Twój list motywacyjny poświęci na to tylko kilka sekund i upewni się, że on sam widzi najważniejsze informacje w mgnieniu oka.

Nie zapomnij podać słów kluczowych , zwłaszcza jeśli twoje materiały będą musiały przejść przez oprogramowanie do przesiewania, aby trafić do prawdziwej, żywej osoby.

3. Nadaj mu osobisty charakter.

Co najmniej 60 procent wszystkich miejsc pracy jest zdobywanych przez sieci, a freelancing nie jest wyjątkiem. Zawsze lepiej jest, jeśli możesz przekazać sobie wzajemnie znajomość materiałów, w tym list motywacyjny.

Jeśli nie możesz wykopać połączenia za pośrednictwem znajomych, znajomych, rodziny lub mediów społecznościowych, poświęć trochę czasu, aby znaleźć prawdziwe imię i nazwisko, które należy podać w podziękowaniu. Unikaj "do kogo może to dotyczyć", jeśli to możliwe. Ogólne adresy pozwalają menedżerowi ds. Rekrutacji odejść.

Pomyśl o tym, jak szybko reagujesz na wiadomości e-mail od firm, które nie mogą nawet zawracać sobie głowy wymyślaniem Twojego imienia i nazwiska. (Nie bardzo.)

4. Niech twoja praca mówi sama za siebie.

Nie zapomnij podać adresów URL do klipów online, witryn lub projektów lub odnośników do załączonego portfolio swojej pracy wraz z wyjaśnieniem, dlaczego te konkretne próbki robocze są odpowiednie do potrzeb firmy. Nie uwzględniaj wszystkiego, co kiedykolwiek zrobiłeś, ani niczego, co nie ma związku z branżą lub firmą.

5. Kontynuuj, ale nie prześladuj.

Zamknij list motywacyjny, informując menedżera ds. Rekrutacji, kiedy masz zamiar podjąć dalsze działania, a następnie dotrzymaj zobowiązania - ale nie kontynuuj kontaktu, jeśli sprawy nie zostaną rozwiązane.

Jeśli nie usłyszysz odezwie po pierwszej komunikacji lub w wyznaczonym czasie, może warto spróbować jeszcze raz, po dwóch tygodniach , aby upewnić się, że nie umknąłeś uwadze menedżera.

Potem jednak musisz założyć, że nie stanie się to z tym konkretnym potencjalnym klientem, przynajmniej w tym czasie, i przejść dalej. Jeśli będziesz sprawował władzę, nie zamkniesz się na przyszłe możliwości współpracy z firmą.

Powiązane artykuły: 7 porad dotyczących wznowienia dla freelancerów | Przykłady CV i listów motywacyjnych 6 miejsc, w których można znaleźć bezpłatne oferty online