Jak wyjaśnić, dlaczego zostałeś zwolniony

Jak wyjaśnisz, że zostałeś zwolniony do przyjaciół, zawodowych kontaktów, kolegów i potencjalnych pracodawców? To zdecydowanie nie jest łatwe zadanie. W rzeczywistości odpowiedź na pytania dotyczące okoliczności zakończenia wypowiedzenia może być poważnym wyzwaniem.

Dla większości z nas emocje w tej sytuacji są wysokie i może istnieć pokusa, by uwolnić te uczucia. Jednak działanie pod wpływem tego impulsu może być szkodliwe dla twojej reputacji i sabotować twoje wysiłki, by wznowić twoją karierę.

Najlepszy sposób na wyjaśnienie, że zostałeś zwolniony

Kiedy mówisz o swoim doświadczeniu bycia zwolnionym , ważne jest, abyś był świadomy tego, z kim rozmawiasz. Dzielenie się swoją reakcją z małym wewnętrznym kręgiem bliskich przyjaciół, zaufanych osób lub doradcy może być ważnym i koniecznym krokiem, kiedy odzyskasz emocjonalne emocje po przerwie.

Powinieneś ograniczyć tę grupę do zaledwie kilku osób, które mają niezachwiany, wysoki szacunek dla twoich umiejętności i któremu ufasz, absolutnie, aby twoje uczucia były poufne. Kiedy dyskutujesz o swoim strzelaniu poza ten wewnętrzny krąg specjalnych ludzi, postaraj się dokładnie ocenić, co mówisz o incydencie.

Na przykład, gdy rozmawiasz z kimś, kogo nie uważasz za bliskiego, zaufanego przyjaciela, powinieneś pamiętać o roli, jaką może on odgrywać w poszukiwaniu pracy. Kandydaci do pracy mogą pochodzić od najbardziej nieoczekiwanych osób i miejsc, więc kiedy rozmawiasz o swoim ostrzale, zastanów się nad sytuacją, aby zminimalizować jakiekolwiek negatywne postrzeganie zdolności do wykonywania przyszłych zadań lub umiejętności łączenia się ze współpracownikami.

Opcje dyskusji o wypalaniu

1. Praca nie była dobrym rozwiązaniem
Kiedy próbujesz dowiedzieć się, co powiedzieć, zacznij od zastanowienia się nad rozwiązaniem umowy i określeniem, czy byłoby to dobrym posunięciem, aby przekierować swoją karierę w oparciu o twoje ostrzał. Jednym z najprostszych sposobów wyjaśnienia ostrzału jest scharakteryzowanie poprzedniej pracy jako mniej idealnego dopasowania do twoich zainteresowań i osobistych zdolności.

To wyjaśnienie działa najlepiej, jeśli zdecydujesz się realizować znacznie inną rolę. Kluczem do sukcesu jest odróżnienie obecnych celów zawodowych od nieudanej pracy.

2. Musisz pracować nad swoim zestawem umiejętności
Co powinieneś powiedzieć, jeśli trzymasz się tej samej ścieżki kariery ? Jeśli zostałeś zwolniony z powodu osobistych ograniczeń i podjąłeś kroki, aby ulepszyć swój zestaw umiejętności , możesz podzielić się opowieścią o tym, jak rozwiązałeś słabości swoich umiejętności. Na przykład być może umiejętności Excela były niezbędne, by odnieść sukces w poprzedniej pracy, a od tego czasu wziąłeś udział w warsztatach, aby zwiększyć swoją biegłość.

3. Firma nie była dobrze dopasowana
Kolejnym krokiem jest wyjaśnienie Twojego rozwiązania w wyniku złego dopasowania do Twojej firmy . Znowu będzie lepiej grać, jeśli możesz opisać innego rozmiaru pracodawcę, przynależność do branży lub kulturę organizacyjną , którą teraz celujesz.

Na przykład, jeśli byłeś w konserwatywnym przemyśle, takim jak służba zdrowia, a twoje wysiłki na rzecz wprowadzenia zmian nie zostały dobrze przyjęte, możesz wymienić rosnący nacisk na bardziej przedsiębiorczy przemysł, taki jak technologia. A może czułeś się duszony lub odizolowany w dużej, korporacyjnej scenerii i chciałeś przenieść się do mniejszego środowiska startowego.

Skoncentruj się na tym, jak Twoje mocne strony pasują do nowego typu środowiska, którego szukasz, a nie na tym, jak nie pasowałeś do poprzedniej roli.

4. To nie była twoja wina
W niektórych przypadkach zakończenie można wyjaśnić nieuniknionymi czynnikami, takimi jak cięcia budżetowe, eliminacja produktów lub linii usługowych, fuzje lub przejęcia. Nawet jeśli wypowiedzenie nastąpiło w wyniku sytuacji pozostającej poza Twoją kontrolą, przygotuj się na przekazanie dowodów osobistego sukcesu w tej roli i wyraźne wyjaśnienie, dlaczego straciłeś pracę.

Nie bądź negatywny

Bez względu na twoje rozumowanie, być może najważniejsze jest unikanie krytykowania poprzedniego kierownictwa, przełożonych lub współpracowników. Jeśli źle mówisz o swojej sytuacji, możesz wyglądać jak pesymista o kiepskim nastawieniu. Może to prowadzić do pytań o twoją zdolność do rozwijania pozytywnych relacji roboczych.

Pamiętaj też, że nigdy nie wiesz, jakie informacje mogą uzyskać pracodawcy. Nawet jeśli pozostawiłeś złe warunki, nie chcesz rozpalać ognia. Oczywiście możesz wyrazić swoje rozczarowanie utratą pracy, ale unikaj negatywnych opinii na temat tej sytuacji. Chociaż ważne jest, aby być autentycznym, staraj się wyglądać tak neutralnie i jak najlepiej, jak możesz.

Keep It Short and Sweet

Ogólnie rzecz biorąc, powinieneś starać się być jak najkrótszy, wyjaśniając swoje ostrzał z kontaktami sieciowymi lub pracodawcami:

Rozmawiać

Mimo że łatwiej wysłać szybką wiadomość e-mail lub wiadomość społecznościową, lepiej prowadzić rozmowę. Albo osobiście, albo przez telefon działa najlepiej - zwłaszcza, jeśli kręcisz warunki wyjazdu. Nie powinieneś pisać niczego, co nie jest w 100% dokładne. Nie chcesz także dzielić się trudnymi odczuciami dotyczącymi strzelania, które masz w danym momencie, które mogą zostać złagodzone, gdy minie jakiś czas.

Jak radzić sobie z pytaniami o wywiad

Być może będziesz musiał wiedzieć, jak odpowiedzieć na pytania dotyczące zakończenia swojej pracy. Zapoznaj się z tymi wskazówkami, aby odpowiedzieć na pytania na temat wypowiedzenia , tak abyś mógł jak najlepiej wyjść z ramienia swojego odjazdu.