Jak zostać dyrektorem kreatywnym

Kroki, które (zwykle) musisz podjąć Zostań dyrektorem kreatywnym

Jest uważany za szczyt kariery twórczej osoby . Niezależnie od tego, czy zaczynasz jako młodszy copywriter, młodszy dyrektor artystyczny, czy młodszy projektant, ostateczną potęgą złota na końcu tęczy jest rola dyrektora kreatywnego. Ale nigdy nie jest ona przekazywana nikomu na srebrnej tacy, a wykonanie tych butów wymaga ogromnej ilości ciężkiej pracy, czasu i poświęcenia. Oto, jak się tam dostać.

Wczesne lata

Gdy rozpoczniesz karierę reklamową, najprawdopodobniej w dziale kreatywnym (chociaż niektórzy robią to z bardzo różnych ścieżek), będziesz bardzo zielony. Nie poznasz jeszcze lin, a będziesz polegać na prawie wszystkich w dziale, które pomogą ci uzyskać porządek w ziemi.

Jeśli jesteś młodszym copywriterem, będziesz prowadzony przez copywriterów i współpracowników kreatywnych z copywritingiem. To samo dotyczy dyrektora artystycznego i projektantów. I chociaż możesz mieć kontakt z dyrektorem kreatywnym, będzie on na początku ograniczony. Możesz pokazać swoje pomysły dyrektorowi kreatywnemu, chociaż nie zdziw się, jeśli inni będą to robić przez pierwsze kilka miesięcy (lub nawet lat).

To nie jest dla ciebie lekkie, ale bardziej proces, który oszczędza czas. Dyrektorzy kreatywni w dużych agencjach reklamowych muszą nadzorować pracę na kilkudziesięciu kontach i będą polegać na swoich bezpośrednich raportach, aby zaprezentować nadrzędne kampanie.

Ten brak kontaktu z dyrektorem kreatywnym może często prowadzić do mieszanki lęku i niepokoju, gdy przychodzi czas na zaprezentowanie swojej pracy. Z kilkoma wyjątkami (jeśli to czytasz, wiesz kim jesteś), dyrektorzy kreatywni pojawili się w szeregach i pamiętali, jak to było być młodszym. Chcą, żebyś dobrze sobie radził i choć mogą być szczerzy, zawsze są po twojej stronie.

Jeśli dobrze sobie radzisz, agencja ma się dobrze.

Przenoszenie drabiny

Z upływem lat zyskasz więcej doświadczenia i będziesz wymagał mniejszego nadzoru. Stracisz tytuł "junior". Podczas gdy dziewięć na dziesięć pomysłów trafi do kosza, zaczniesz zdobywać większość swoich kampanii przez kilka pierwszych cięć. Będziesz potrzebował mniej pomocy w pisaniu i kierowaniu sztuką. Będziesz uczestniczyć we własnych sesjach zdjęciowych. I będziesz upoważniony do podejmowania decyzji.

Gdy osiągniesz większy sukces i bez wątpienia przejdziesz od agencji do agencji, zbudujesz swoją pewność siebie i zaczniesz rozwijać swój osobisty styl twórczy. Podobnie jak Bill Bernbach i David Ogilvy mieli różne podejścia, tak samo ty. Lub powinieneś, jeśli chcesz wyrzeźbić własną twórczą ścieżkę.

Pracując w różnych agencjach i na różnych kontach, otrzymasz wiele możliwości doskonalenia swoich umiejętności i podejścia do pracy. Chociaż ważne jest, aby Twój osobisty styl nie przysłaniał marki lub produktu, możesz przynieść coś z siebie do każdej pracy. Wystarczy przyjrzeć się pracy Toma Carty'ego i Waltera Campbella na ten przykład. Zawsze sprawiały, że klient błyszczy, ale robili to w sposób, który był bardzo ich własnym stylem.


Zbliżanie się do szczytu

Po sprawdzeniu się przez kilka kolejnych lat, ostatecznie przejdziesz do roli starszej. Byłby to starszy dyrektor artystyczny , starszy copywriter lub starszy projektant. Poziom doświadczenia potrzebny do wypełnienia tych ról różni się znacznie w zależności od kraju i stanu. Senior ze środkowego zachodu może potrzebować tylko lub pięciu lat pod swoim pasem. W dużych miastach, takich jak Nowy Jork, Londyn czy Paryż, możesz potrzebować dwukrotnie więcej doświadczenia pod swoim pasem.

Otrzymasz ludzi do nadzorowania i przejmie całe projekty i konta. To nie jest wielki skok z tej roli do roli Associate Creative Director lub ACD. W dalszym ciągu będziesz specjalizować się w wybranym przez siebie filmie, ale teraz będziesz miał cały zespół ludzi pracujących pod tobą. Dyrektor kreatywny powierzy ci podejmowanie ważnych decyzji dotyczących tych kont, często bez jego zgody.

Pójdziesz na coraz więcej spotkań z klientami i będziesz mieć do wykonania sporo pracy "nie-twórczej". To jest punkt, w którym wielu kreatywnych ludzi woli pozostać. Daje im to właściwą równowagę obowiązków kierowniczych i wolności twórczej. Ale po tym punkcie sprawy stają się bardzo różne.

Wreszcie. Jesteś dyrektorem kreatywnym.

"Buck zatrzymuje się tutaj" pochodzi z tytułu pracy. Teraz, gdy jesteś dyrektorem kreatywnym, musisz poświęcić wiele swojego czasu na kreatywność. Twoim zadaniem jest kierować innymi, a nie popychać pracy. Ta wizja, którą doskonalisz od lat, stanie się dla ciebie bardzo ważna. Wieloletnie doświadczenie w kontaktach z ludźmi, interpretacja briefów i prezentacja dla klientów przejmie. Nie sterujesz statkiem, a młodsze kreacje będą cię postrzegać jako osobę, którą najbardziej chcą być.

Wszystko zatoczyło koło. Trzeba było tysięcy godzin ciężkiej pracy i poświęcenia, aby dojść do tego punktu. Od ciebie zależy, jakiego rodzaju CD chcesz być, ale pamiętaj, skąd pochodzisz, i bądź lepszy niż płyty, na których trenujesz. To może nie wydawać się możliwe, ale jeśli starasz się być lepszym od najlepszych, branża będzie się rozwijać.

Jesteś na gorącym siedzeniu. Pomagasz w kształtowaniu przyszłości reklamy. Czyńmy z siebie dumę.