Krótka historia Steve'a Jobsa i Apple

Urodzony 24 lutego 1955 roku, a także zbyt wcześnie odejdzie 5 października 2011 roku, Steve Jobs był współzałożycielem, prezesem i dyrektorem generalnym Apple Inc. Jego wpływ na przemysł technologii, rozrywkę, reklamę i pop kulturę był ogromny i pozostawia po sobie imperium, które zmienia sposób, w jaki wszyscy żyjemy i pracujemy.

Początek Apple

Wszystko zaczęło się od trzech mężczyzn - Steve'a Jobsa , Steve'a Wozniaka i Mike'a Markkuli - którzy razem pod koniec lat 70. zaprojektowali i wprowadzili na rynek komputery Apple II.

Była to pierwsza komercyjnie udana linia komputerów osobistych i doprowadziła do Apple Lisa w 1983 roku - pierwszego komputera używającego sterowanego myszką interfejsu graficznego (graficzny interfejs użytkownika). Rok później narodził się Apple Macintosh (uruchomiony przez jedną z największych reklam wszechczasów, 1984), a wraz z nim legenda Apple zaczęła rosnąć.

Upadek i wzrost Steve'a Jobsa

W 1985 roku, po długiej i ciągłej walce z zarządem Apple, Steve Jobs "opuścił" firmę, którą pomógł stworzyć. Niektórzy twierdzą, że został wypchnięty lub usunięty, inni mówią, że odszedł po prostu za innymi projektami. Powiedział, że jego następnym krokiem był NeXT, firma technologiczna, którą założył specjalizujący się w szkolnictwie wyższym i biznesie.

Rok później, w 1986 roku, Steve Jobs zainteresował się niewielkim oddziałem Lucasfilm Ltd. Koncentrując się na rozwoju generowanej komputerowo grafiki do filmów animowanych, firma znana obecnie pod nazwą Pixar została przejęta przez Jobs.

Był to mistrzowski krok dla Steve'a, który natychmiast dostrzegł potencjał firmy (którą wszyscy znamy obecnie jako jedno z największych studiów filmowych naszych czasów). Po wielu małych projektach i wielu próbach i błędach Pixar wydał Toy Story w 1995 roku (uznając Jobs za producenta wykonawczego), a reszta to już historia.

Rok po wydaniu Toy Story, w 1996 r. Apple kupił firmę NeXT, którą posiadał Jobs, i poprosił go, aby powrócił w roli lidera. Był tymczasowym dyrektorem generalnym w latach 1997-2000, stając się stałym dyrektorem generalnym od tego momentu aż do ostatecznej rezygnacji w sierpniu 2011 roku.

Steve Jobs i Apple Begin World Domination

Kiedy Jobs pojawił się na pokładzie w 1996 r., Apple nadal było bardzo niszową platformą komputerową. Komputery PC z systemem Windows były własnością większości konsumentów, a droższe komputery Apple były wykorzystywane głównie przez branże kreatywne, w tym reklamy, projekty i filmy.

Wszystko to jednak zmieniło się, gdy iPod pojawił się w listopadzie 2001 roku. Nagle Apple nagle znalazł się na ustach wszystkich. Pomysł, że tysiące piosenek może być przechowywanych cyfrowo na jednym małym urządzeniu znacznie mniejszym niż jakikolwiek odtwarzacz Walkman czy CD, był oszałamiający. Steve Jobs stał na czele produktu, który dosłownie zmienił sposób, w jaki muzyka była grana i udostępniana.

W ciągu kilku lat Apple było technologią, którą każdy chciał posiadać. A potem przyszedł iPhone w 2007 roku, który wziął Apple od ważnego gracza do firmy, którą wszyscy próbowali naśladować. W nocy iPhone wykreował nową technologię telefonii komórkowej i było to kolejne miażdżące zwycięstwo Steve'a Jobsa.

Jego firma, Apple, była liderem marki i liderem w tej dziedzinie.

W 2010 roku, po wielu odmianach iPhone'a, iPad został wprowadzony do początkowo przeciętnego odbioru. Ludzie i grupy fokusowe nie widzieli potrzeby, ale Steve Jobs wiedział, że będzie to miało duży wpływ. I tak się stało. Do marca 2011 r. Na rynku pojawiło się ponad 15 milionów iPadów.

Steve Jobs traci swoją walkę z rakiem

Stan zdrowia Steve'a Jobsa był kwestionowany od około 2006 roku, gdy jego wątły, kruchy wygląd i nijaka dostawa były głównym tematem jego przemówienia WWDC. W rzeczywistości Jobs ogłosił swój stan (rak trzustki) swojemu personelowi w połowie 2004 roku. Od 2003 r. Do jego śmierci w sierpniu 2011 r. Jobs przeszedł wiele procedur i terapii, aby pokonać nowotwór, ale był zbyt agresywny. Zrezygnował z funkcji dyrektora generalnego Apple 24 sierpnia 2011 roku i zmarł zaledwie kilka tygodni później, 11 września (10. rocznica ataku na Twin Towers).

Życie w Apple After Steve Jobs

Powiedzieć, że Apple bardzo tęskni za wpływem Steve'a Jobsa, byłoby niedopowiedzeniem stulecia. Steve Jobs wiele rzeczy miał dla Apple, niektóre złe, najbardziej dobre. Tak, był perfekcjonistą i miał ego wielkości Jowisza. Tak, często nie dbał o koszty, uczucia czy ludzi. Ale był wizjonerem i niesamowitym sprzedawcą produktów.

Ostatnia świetna innowacja wprowadzona przez Apple na rynek została wykonana pod kierownictwem Steve'a Jobsa; to był iPad, w 2010 roku. Prawie wszystko, co zostało wydane od tego momentu, było aktualizacją istniejącego produktu. Nowe projekty, takie jak iPen i Apple Watch, miały bardzo słaby odbiór. Pomysł związania odwagi z usunięciem gniazda słuchawkowego jest taki, na jaki Steve Jobs by nigdy nie zgodził się. Przede wszystkim praca polegała na zapewnieniu konsumentowi najlepszego możliwego produktu, a nie 15 różnych typów kluczy i adapterów. Apple wyraźnie zgubiło drogę iw tym momencie może nigdy nie dojść do siebie.

Steve Jobs był wizjonerem, przedsiębiorcą, doświadczonym klientem reklamowym i tym, co powiedzieli mu wszyscy, którzy go znali, dobrym przyjacielem. Będzie go brakowało wielu, w tym Apple, firmie, która wydaje się, że straciła swoją drogę od czasu jego śmierci.

Przyszłość Apple Bez Steve Jobs

Szczerze mówiąc, to mieszana torba. W momencie tej aktualizacji, akcje Apple'a notowane są po 144 USD za akcję, co stanowi zaledwie rekordowy rekord 156 USD, który ustalono w maju 2017 r. Co to oznacza? Cóż, mimo, że ludzie na całym świecie coraz bardziej czują się zmęczeni tym, co Apple ma do zaoferowania na froncie innowacji, ich produkty są nadal doskonałymi wykonawcami i standardem branżowym w dziedzinie projektowania, kreatywności, filmu, muzyki i innych tego typu rozwiązań.

Najważniejsze pytanie brzmi: czy Apple kiedykolwiek wprowadzi na rynek produkt tak rewolucyjny jak iPhone, iPod czy iPad? Warto zauważyć, że we wszystkich tych przypadkach istniały już produkty, które wykonywały bardzo podobne zadania. Apple i Steve dodali piorun w butelce, ale żadna z nich nie była całkowicie oryginalna. Czy w tej chwili istnieje coś innego, coś w powijakach, że Apple może wskoczyć i stworzyć kolejny prężny segment rynku? Przyszło mi do głowy kilka możliwości.

Najpierw drukarka 3D. Obecnie są dostępne w różnych formach, od modeli z półki po zestawy do samodzielnego składania, i obejmują wiele cenników. Są jednak podatni na problemy techniczne, a wyniki końcowe są dalekie od doskonałości. Apple, jeśli dowie się od Steve'a Jobsa, może to zrewolucjonizować. Idealnie dopasowuje się do produktów, które oferuje i może przynieść drukowanie 3D masom.

Inną drogą jest inteligentny dom. Czy Apple może wreszcie stworzyć linię produktów, które zamieniają dom w całkowicie połączone, inteligentnie kontrolowane środowisko? Spójrz na produkt, taki jak Nest, który uczy się jak twój dom jest ogrzewany i chłodzony, i odpowiednio ustawia temperaturę. Termostat Apple'a, zrobiony metodą Apple'a, mógł również wprowadzić sztuczną inteligencję w każdym domu.

A potem, oczywiście, jest samochód do samodzielnego prowadzenia. Już wkrótce, ale czy to będzie wszystko, co może być? Apple słynie z koncentrowania się na produktach przyjaznych konsumentom. Otwórz pudełko, podłącz je, idź. Czy będą gotowi do obsługi samochodu, który jeździ sam? I czy będzie on wyceniany daleko ponad inne ofiary? Tylko czas powie.