Umiejętności krytycznego myślenia

Czy masz to miękkie umiejętności?

Jakie są umiejętności krytycznego myślenia?

Umiejętności krytycznego myślenia pozwalają na przemyślaną analizę w celu podejmowania świadomych decyzji. Ta wysoko ceniona miękka umiejętność pomoże ci rozwiązać problemy i osiągnąć cele . Musisz umieć myśleć krytycznie w pracy, w szkole iw życiu osobistym.

Krytyczne myślenie wymaga najpierw zidentyfikowania problemu, który chcesz rozwiązać, lub celu, do którego chcesz dotrzeć. Następnie określisz kilka możliwych rozwiązań lub działań, które możesz podjąć.

Po porównaniu i porównaniu twoich alternatyw, będziesz musiał dowiedzieć się, który jest najbardziej prawdopodobny, aby odnieść sukces. Należy pamiętać, że nie wszystkie problemy można rozwiązać, a nie wszystkie cele, ale krytyczne myślenie zwiększy prawdopodobieństwo, że działania, które zastosujesz, przyniosą pożądane rezultaty.

Wskazówki, jak rozwinąć tę umiejętność

Możesz myśleć, że nie masz czasu na powolne i mierzone podejście do podejmowania decyzji i rozwiązywania problemów. W końcu, jeśli jesteś jak wielu ludzi, czas jest skąpy i możesz potrzebować szybkich i łatwych odpowiedzi. Jednak przeglądanie listy rzeczy do zrobienia nie jest najlepszym sposobem działania i jest mniej produktywne niż umiejętność krytycznego myślenia. Są sposoby na ich rozwinięcie.

Jeśli nadal jesteś w szkole, zapisz się na zajęcia, które zmuszają cię do krytycznego myślenia. Weźmy na przykład klasę naukową . Zadania będą wymagały sprawdzenia hipotez przed wyciągnięciem wniosków.

Zajęcia plastyczne wymagają również użycia tej umiejętności. Aby ukończyć projekty, musisz wybrać media i techniki, które pozwolą ci osiągnąć artystyczną wizję.

Możesz także rozważyć wstąpienie do klubu dyskusyjnego. Badanie problemów, przyjmowanie postaw na ich temat, a następnie argumentowanie twojego punktu pozwoli ci rozwinąć umiejętności krytycznego myślenia.

Nie masz szczęścia, jeśli masz za sobą lata szkolne. Ćwicz swoje krytyczne myślenie podczas robienia codziennych czynności. Przed głosowaniem, na przykład, dowiedz się o każdym z kandydatów. Podejmując decyzję, gdzie zjeść obiad, zważ swoje alternatywy dotyczące rodzaju żywności, zdrowia i kosztów. Jeśli robisz zakupy, czytaj recenzje różnych marek.

Kariery, które wymagają silnych umiejętności krytycznego myślenia

Chociaż umiejętność krytycznego myślenia jest przydatna w większości zawodów, są one niezbędne dla wielu osób. Spójrzmy na niektóre z nich: