Czego można oczekiwać w karierze reklamowej

Szybki przewodnik dla osób dopiero rozpoczynających przygodę z reklamą

Agencja reklamowa. Getty Images

Niezależnie od tego, czy nadal jesteś w szkole i jesteś gotowy do rozpoczęcia kariery reklamowej, czy chcesz zmienić zawód, musisz dokładnie wiedzieć, czego się spodziewać. Może się to znacznie różnić w zależności od roli, jaką chcesz pełnić w agencji, oraz od tego, w której dziedzinie reklam chcesz pracować. Co więcej, lokalizacja również może mieć decydujące znaczenie.

Pierwsze pytanie: strona konta lub dział kreatywny?

Zanim przejdziesz do reklamy, musisz zdecydować, co chcesz zrobić, gdy znajdziesz się w agencji.

Generalnie są dwie drogi do zrobienia - kreatywne lub konta. Jest to oczywiście masowe uogólnienie; istnieje wiele ról, których nie obejmują nawet te opisy. Typowa struktura agencji reklamowej obejmuje, ale nie ogranicza się do następujących kluczowych ról:

Niezależnie od wybranej ścieżki, zawsze jest to ciężka praca.

Pożegnaj się z regularnymi 9-5 godzinami

Zbyt często reklama inspirowana nie jest produkowana w tradycyjnym tygodniu pracy. Przygotuj się na długie noce, weekendy i dużo odrzucenia. Twórczość jest sercem i duszą każdej agencji reklamowej. To produkt. Co oznacza, że ​​musi to być świetna praca.

Jest to również subiektywne, więc świetny pomysł dla jednej osoby jest kompletnym drapaniem głowy dla drugiego. Oznacza to, że w przeciwieństwie do księgowego nie ma dobrych ani złych odpowiedzi.

Jesteś w kaprysie dyrektora kreatywnego , który jest w kaprysie klienta.

Klient ma zawsze rację, nawet gdy nie jest

Coś, co odkryjesz bardzo szybko, to pieniądze w reklamie. Z wyjątkiem agencji reklamowych Powerhouse ( Crispin, Porter & Bogusky , Weiden & Kennedy, TBWA \ Chiat \ Day ) klienci mają wszystkie pieniądze i większość mocy.

Bądźcie więc przygotowani na 120 kreatywnych pomysłów spłukanych w toalecie na rzecz potwora Frankensteina reklamy, którą klient zaprojektował z córką i opiekunem.

Inteligentne kreacje są wysoko cenionymi posiadłościami

Masz pomysły, które sprawiają, że agencja odnosi sukcesy, a zatem będziesz traktowany jak król, gdy dobrze to zrobisz. Rób to przez kilka dziesięcioleci, a pewnego dnia będziesz miał swoje własne nazwisko w drzwiach agencji, dołączając do szeregów Billa Bernbacha, Tima Delaneya, Davida Abbotta, Leo Burnetta i wielu innych. Pracuj ciężko i możesz dosłownie wyryć swoje imię w książkach historii reklamy i zarabiać na bardzo przystojnym życiu.

Role zespołów kont

Po drugiej stronie monety praca na rachunkach ma również swoje wzloty i upadki. Pomimo tego, co chcesz usłyszeć, jesteś tam, aby obsłużyć twórczość. Oto krótka lista różnych ról usług związanych z kontem:

Wiedząc, kiedy mówić "Tak" i "Powiedz" Nie

Masz klienta, który możesz zaspokoić i często będziesz złapany między dwoma światami. Jeśli pracujesz dla agencji reklamowej, która ceni sobie świetną pracę ponad rachunki, wszystko będzie dobrze. Jeśli pracujesz dla agencji, która zajmuje się tylko zyskiem, spodziewaj się, że regularnie będziesz rozgryzać swoją głowę przez sfrustrowane kreacje, które widzą, jak ich praca zbliża się do agencji jako cień dawnej jaźni.

Ale znowu, dobrze się postaraj, a pewnego dnia staniesz się kolejnym świetnym planistą kont, obok Jona Steela i Nigela Carra.

Go Be the the Walls of Agency

W reklamie jest też coś więcej niż tylko wykonywanie pracy. Reklama jest częścią popkultury i żeby być w tym dobra, trzeba się w nią zanurzyć.

Co oznacza, że ​​jako dobry pracownik agencji reklamowej zaangażujesz się w wiele zajęć pozalekcyjnych, które poszerzą twój umysł i twoje horyzonty. Powinieneś:

Dobrze wyposażony umysł to dobry mózg reklamowy. Najlepsze agencje oczekują, że wypełnisz swoje doświadczenia, które przyniosą korzyści tej pracy, więc jeśli jesteś społecznym wallflower, który spędza każdą sekundę wolnego czasu grając w Dungeons & Dragons, cóż, reklama nie jest dla ciebie.

To więcej o ciężkiej pracy niż ciężkiej grze

Jeśli chodzi o dekadencję i rozpustę, to mówienie, że nigdzie się to nie zdarza, byłoby nieszczere. Ale nie spodziewaj się prowadzić życia gwiazdy rocka, pracując w reklamie. Chociaż prawdą jest, że pewna ilość wybujałości i dekadencji służy do mnożenia tego zawodu ( Mad Men to jeden z takich przykładów), zniknęło ono niemal od czasu krachu na giełdzie w późnych latach osiemdziesiątych.

W dzisiejszych czasach, podobnie jak w każdym innym zawodzie, chodzi o ciężką pracę i zarabianie pieniędzy. Trzymaj głowę w dół i to fantastyczna i satysfakcjonująca kariera, która może zabrać Cię na cały świat. Powodzenia.