Profil agencji reklamowej: TBWA \ Chiat \ Day LA

Get To Know Agencja reklamowa TBWA \ Chiat \ Day LA

TBWA \ Chiat | Day Office Space. Przerzuć ekran przez YouTube

TBWA \ Chiat \ Day jest reklamą z pełnym zakresem usług z siedzibą w Los Angeles w Kalifornii i jest amerykańskim oddziałem TBWA Worldwide, globalnej sieci agencji. Jest częścią Publicis Omnicom Group, która jest właścicielem wielu agencji na całym świecie. Kiedyś agencja rekordzistyczna dla Apple, TBWA \ Chiat \ Day jest teraz liderem usług Netflix, Airbnb i Nissan. Tej agencji nie należy mylić z jej siostrzaną firmą TBWA \ Chiat \ Day NY.

W skrócie

TBWA \ Chiat \ Day ma bogatą historię potężnych, przełomowych, destrukcyjnych reklam. Został założony w 1968 roku po fuzji Jay Chiat & Associates i Faust / Day Advertising. Guy Day stał się prezydentem po przerzuceniu monety. Ta szybka i luźna postawa była od tego czasu wizytówką agencji.

Jest to rodzaj agencji reklamowej, z którą Steve Jobs i Apple chcieli nawiązać współpracę. Jest to twórcze, nieapetyczne podejście, które wzbudza szacunek i natychmiast mówi, że nie jest to zwykła agencja reklamowa. A kiedy wchodzisz do budynku, staje się to jeszcze bardziej widoczne. Architektura jest wyjątkowa: drzewa, ławki parkowe, a nawet obręcz do koszykówki zdobią centrum tętniącego życiem środowiska. To nie jest zwykła agencja.

Lee Clow dołącza do agencji

To było w 1971 roku, że agencja wzięła się z pretendenta do władzy gracza, z zatrudnieniem Lee Clow (obecnie prezes i dyrektor globalny TBWA Worldwide.

Naprawdę uosabiał duszę nieobciążonej kreatywności, której szukał Chiat / Day. Agencja przeprowadziła przełomowe prace dla klientów takich jak Honda, Yamaha, Alaska Airlines, a następnie w 1984 r. Apple. To właśnie osławione miejsce Superbowl w reżyserii Ridleya Scotta sprawiło, że twórczy świat usiadł i zwrócił uwagę na twórczą moc Chiat / Day.

Life After the Apple Superbowl Commercial

Nie jest nierealistyczne stwierdzenie, że to reklama zmieniła branżę reklamową na zawsze. Pomógł także Chiat / Day zabezpieczyć nowych klientów, w tym potężnych Nike, Pizza Hut i Porsche. Imponująca lista, co najmniej. I tak, lista klientów rosła i rosła. W 1990 roku Chiat \ Day otrzymał nazwę "Agency Of The Decade", a od 1993 roku jest liderem fuzji, która stworzyła TBWA \ Chiat \ Day, jedną z największych i najbardziej kreatywnych agencji na świecie.

Think Different i jestem Mac

W 1997 r. Firma TBWA \ Chiat \ Day ponownie zaskoczyła branżę reklamami Apple "Think Different", a także ponownie w 2003 r. Dzięki kampanii "I'm a Mac". Miał wielu naśladowców i postawił Microsoft na pozór nie do pozazdroszczenia, próbując się bronić. Nawet potężny Crispin, Porter i Bogusky, a także Jerry Seinfeld, nie mogli wbić się w zbroję naprawdę monumentalnego pomysłu. I właśnie wtedy, gdy osiągnął szczyt sukcesu, Apple i TBWA \ Chiat \ Day przygotowały reklamy w ramach przygotowań do kolejnej kampanii.

Niesławny znak na zewnątrz budynku

Chociaż wiele agencji wybiera tradycyjne oznakowanie, agencja z Lee Clowem na czele musiała robić różne rzeczy. To znak, który wita potencjalnych nowych klientów i odwiedzających agencję:

"Agencja reklamowa , 2001. Narchiści, schmoozery, dyktatorzy, trybuny, puryści, malkontenci, filozofowie, pidżamy, wizjonerzy, cheerleaderki, księgowi w szarej i żółtej strukturze, wypożyczony z Museum of Contemporary Art, Los Angeles."

Lista klientów klienta TBWA \ Chiat \ Day LA

Obecna lista klientów (2016) dla TBWA \ Chiat \ Day jest imponująca. Największa nazwa, z którą współpracowała TBWA \ Chiat \ Day, Apple, nie jest już wymieniona na stronie internetowej agencji, a związek ten był napięty od czasu śmierci Steve'a Jobsa. Jednak faktury dla agencji wynoszą około 2 miliardy dolarów rocznie, a obecni klienci to:

Lista klientów klienta TBWA \ Chiat \ Day NY

Obecnie w Nowym Jorku działa biuro TBWA \ Chiat \ Day, które ma te same zasady pracy, co siostrzana firma, ale w rzeczywistości ma inny zestaw klientów. Od 2016 roku klienci ci to: