Czym jest projektowanie graficzne?

Projekty graficzne Wiele aplikacji i najbardziej znanych artystów

Projekt graficzny Saul Bass. Getty Images

Zasadniczo projektowanie graficzne to:

Sztuka lub umiejętność łączenia tekstu i zdjęć w reklamach, czasopismach lub książkach.

Znana również jako komunikacja wizualna, projektowanie komunikacji i projektowanie komercyjne, współczesna grafika powstała na początku XX wieku. Kamieniem probierczym jest znak 1936 stworzony dla londyńskiego metra, uważany za arcydzieło współczesności. Wykorzystał krój pisma opracowany specjalnie dla projektu przez Edwarda Johnstona i jest nadal używany do dziś.

Niemiecka, minimalistyczna szkoła projektowania Bauhaus w połowie stulecia przeniosła sztukę na wyższy poziom i stworzyła solidne podstawy dla dzisiejszych grafików.

I oczywiście projektanci tacy jak Paul Rand, Saul Bass, Adrian Frutiger, Milton Glaser, Alan Fletcher, Abram Games, Herb Lubalin, Neville Brody, David Carson i Peter Saville przyjęli projekt graficzny na zupełnie nowy poziom. Projekt graficzny odgrywa teraz kluczową rolę w handlu, popkulturze i wielu aspektach współczesnego społeczeństwa.

Zastosowania projektowania graficznego

Rozejrzyj się. Projekt graficzny jest wszędzie, od owijarki po batoniki do logo na ulubionym kubku do kawy. W rzeczywistości każdego dnia widzisz setki przykładów grafiki, a większość czasu nie zdajesz sobie z tego sprawy.

Projekt graficzny może pełnić wiele funkcji. Zaledwie kilka zastosowań projektowania graficznego to:

Projekty mogą uprościć lub zakłócić działanie

W niektórych przypadkach, takich jak projekt oznakowania, projekt graficzny musi zapewniać bardzo jasne i łatwe sposoby przekazywania informacji.

Mapa metra w Nowym Jorku jest tego najlepszym przykładem. Projekt upraszcza coś bardzo złożonego, ułatwiając nawigację i dotarcie do miejsca docelowego. Gdyby projekt był zbyt skomplikowany lub artystyczny, utrudniałoby to działanie mapy, czyniąc ją bezużyteczną.

W innych przypadkach projekt może iść w przeciwnym kierunku. Może to być drażniący, trudny do odczytania lub złożenia oświadczenia, którego zrozumienie zajmuje trochę czasu. Widać to często w okładkach albumów, projektach plakatów, kartkach okolicznościowych i innych formach zakłócających design.

Projektowanie w cyfrowym świecie

Coraz częściej projektowanie graficzne i projektowanie stron internetowych idą w parze. Czasopisma muszą mieć obecność online, podobnie jak gazety, sklepy spożywcze, szpitale i inne rodzaje biznesu i instytucji. Dlatego graficy muszą tworzyć i utrzymywać spójny wygląd w wielu dziedzinach. Najczęściej cyfrowy projekt wskazuje, w jaki sposób reszta tożsamości jest tworzona i wykonywana.

Projektowanie graficzne nie jest po prostu ładne lub ładne. Jest to kluczowa część handlu i życia.

Pięciu znanych projektantów graficznych

Nie sposób wziąć pod uwagę projektowania graficznego, nie odwołując się do grona mistrzów branży. Chociaż z czasem istnieją setki utalentowanych projektantów, pięciu następnych stworzyło pracę, która definiuje branżę.

Saul Bass

Jeśli kiedykolwiek widziałeś film Hitchcocka, prawdopodobnie znasz umiejętności projektowe Saul Bass. Jego praca nad Northem Northwest i Psycho była naprawdę wyjątkowa, podobnie jak inne prace dla reżyserów, w tym Billy'ego Wildera, Stanly'ego Kubricka i Otto Premingera. Bass jest również odpowiedzialny za niektóre z najbardziej znanych logo w historii marki, w tym Bell System, AT & T, Continental Airlines i United Airlines.

Paul Rand

Najbardziej znany ze swojej pracy nad logo IBM, Paul Rand (ur. Paul Rosenbaum) był kreatywną potęgą, która nadała wielu markom swoją tożsamość. Być może najbardziej znana historia o tym toczyła się wokół zmarłego Steve'a Jobsa i jego firmy NeXT. Jobs podszedł do Randa i poprosił o logo, spodziewając się, że zaproponuje mu kilka opcji. Rand powiedział: "Nie, rozwiążę twój problem i zapłacisz mi.

Nie musisz korzystać z rozwiązania. Jeśli chcesz opcji, idź porozmawiać z innymi ludźmi. "Jobs nie rozmawiał z innymi ludźmi i zapłacił Randowi 100 000 $ za swoją pracę.

Milton Glaser

Glaser słynie z dwóch ikonicznych projektów graficznych - logo I ❤ NY i psychodelicznego plakatu heads-up Boba Dylana, który zrobił w 1966 roku dla albumu Dylan's Greatest Hits . W 2009 r. Glaser został odznaczony National Medal of Arts przez prezydenta Baracka Obamę. Prace Glasera nadal wpływają na projektantów do dnia dzisiejszego.

Alan Fletcher

Jako jeden z założycieli Pentagradu, Fletcher jest nie tylko uważany za jednego z największych projektantów swojego pokolenia, ale każdego pokolenia. Jego praca obejmuje dziesięciolecia i jest ćwiczeniem w prostocie, inteligentnym myśleniu i niedopowiedzeniu. Jego praca nad londyńskim Muzeum Wiktorii i Alberta - wiodącym na świecie muzeum sztuki i designu - wygląda dziś równie dobrze jak w 1989 r., Kiedy to po raz pierwszy go stworzył.

Herb Lubalin

Jeśli nazwa brzmi znajomo, prawie na pewno użyłeś czcionki Lubalin w pewnym momencie swojej kariery. Herb Lubalin był wyjątkowym projektantem i typografem, który stworzył wiele czcionek, które są nadal szeroko stosowane dzisiaj. Jego kreacje to m.in. ITC Avant Garde, Lubalin Graph i ITC Serif Gothic. Jego logo dla magazynu Mother & Child jest uważane za arcydzieło.