Jak język ciała i obraz wpływają na rozmowę o pracę

Język ciała i obraz w wywiadach dla specjalistów technicznych

Po tym wszystkim, gdy starasz się wybrać odpowiednią rolę i wysyłasz swój świetny list motywacyjny i CV, przychodzi czas na rzeczywisty wywiad.

Nasi wiodący w branży menedżerowie IT (rekruterzy) zapewnili już wskazówki dotyczące procesu przeprowadzania wywiadu behawioralnego (BEI) na tej stronie. W niniejszym dokumencie omówiono jednak często pomijane i równie istotne kwestie związane z językiem ciała i obrazem w rozmowie kwalifikacyjnej.

W branży technicznej, takiej jak IT, niektórzy kandydaci mają tendencję do bycia w niekorzystnej sytuacji poprzez noszenie nieodpowiedniego ubioru i słabego języka ciała - co często jest spowodowane przez nerwowość . Ten dokument dotyczy zarówno wywiadów rekrutujących się z IT, jak i wywiadów z klientem (przyszły pracodawca). Dlatego proszę przeczytać tę łatwą do zastosowania praktyczną poradę na te tematy i zwiększyć wskaźnik sukcesu w uzyskaniu oferty.

Znaczenie języka ciała i obrazu w procesie wywiadu

Czy wiesz, że język ciała (sygnały niewerbalne) jest około pięć razy skuteczniejszy od słowa mówionego? I te wizualne "pierwsze wrażenia" w największym stopniu przyczyniają się do tego, że ankieter wygłasza zdanie albo pozytywnie, albo negatywnie, zwykle w ciągu pierwszych pięciu minut.

To właśnie sprawia, że ​​zwracasz uwagę na szczegóły dotyczące zarządzania obrazem, które są kluczowe dla Twojego sukcesu. Wszystko, od wejścia do recepcji, po to, jak angażujesz się w rozmowy z rekruterami i potencjalnymi pracodawcami, jest podświadomie i świadomie oceniane.

Dlatego ważne jest, aby projektować siebie pewnie, z pozytywnym tonem. Nie arogancko, nie arogancko, ale będąc przygotowanym (badanym), okazującym się zainteresowanym i optymistycznym w związku z rolą I spotkaniem z ankietera. Rozmowa nie powinna być traktowana jako próba, ale jako szansa na przyjemny wzajemny przekaz informacji.

Wstępne wrażenia ankietera obejmują twoje wejście, uścisk dłoni, kontakt wzrokowy i wygląd fizyczny. Wszystkie te aspekty składają się na wrażenie, które zrobisz, i często mogą przekazać mocniejszy przekaz niż to, co faktycznie mówisz. Ponieważ po złym wyglądzie ankieter najprawdopodobniej się wyłączy lub podejmie decyzję o wcześniejszym zamknięciu rozmowy. Twoim zadaniem tutaj jest nawiązanie silnego, wczesnego kontaktu z osobą przeprowadzającą wywiad, aby chcieli Cię wysłuchać i przedstawić.

Rozmowy o pracę: Komponenty do sukcesu

Składniki, w których osoba przeprowadzająca wywiady wyda wyroki podczas pierwszego spotkania z kimś, obejmują, ale nie są ograniczone do:

Twoja postawa

Zaufanie jest prognozowane, kiedy chodzisz wysoko z podniesioną głową i ramionami. Za wszelką cenę unikaj "garbowania programisty" od dni spędzonych skulony przed komputerem. Ćwiczenia i zdrowa równowaga życiowa przyczyniają się w długim okresie do doskonałej postawy i dobrego samopoczucia. Jednak w krótkim okresie nawet najzdrowsi kandydaci, jeśli czują się szczególnie dobrze poinformowani, będą musieli sprawdzić, czy utrzymują dobrą postawę. Zapoznanie się z Twoimi przyjaciółmi, którzy ocenią cię w tym momencie "wywiady z mockami", może dostarczyć fantastycznych informacji zwrotnych.

Idealnie, twoja postawa powinna zawierać pewny siebie i przyjazny wstęp do recepcji i kontynuować, gdy zostaniesz powitany przez ankietera. Podczas rozmowy siedź prosto z dnem na tył krzesła. Zapewni to dobrą postawę i zainteresowanie projektem oraz czujność. Możesz chcieć pochylić się do przodu na pewnych etapach rozmowy, ale unikaj wchodzenia w "osobistą przestrzeń" osoby przeprowadzającej wywiad lub zbyt gorliwego lub nawet desperackiego. Znowu jest to cienka linia, która tylko praktyka pomoże ci uzyskać "prawo".

Kontakt wzrokowy

Utrzymuj wygodny kontakt wzrokowy podczas wywiadu. Patrzenie bezpośrednio na osobę, z którą rozmawiasz, interpretowane jest jako gest zainteresowania, zaufania i pewności, więc upewnij się, że odbywa się to podczas wywiadu - około 80% przypadków. Zauważono, że kiedy ludzie proszeni są o przypomnienie przykładów pracy, istnieje naturalna skłonność do patrzenia w dół lub w dół podczas przetwarzania wniosku.

Upewnij się, że po uzyskaniu dostępu do swojego (dobrze wyćwiczonego) przykładu, który pamiętasz, aby powrócić do naturalnego kontaktu wzrokowego podczas ponownego mówienia.

Dodatkowo można użyć ukłony głowy, aby wskazać zrozumienie i zgodę. Wskazane jest, aby uśmiechnąć się przez większość wywiadu, co w naturalny sposób sprawi, że rozmówca i ty staniesz się spokojny.

Nieśmiali ludzie mogą mieć trudności z utrzymaniem długiego kontaktu wzrokowego, a nawet mogą próbować zrekompensować. Należy zauważyć, że porównywanie "śmierciowego spojrzenia" równie rozprasza. Naturalny kontakt wzrokowy, uśmiech, dobra postawa i przekonujące sugestie "ciała" poniżej tylko poprawiają się w praktyce.

Osobiste pielęgnacja

Pielęgnacja zwykle obejmuje wszystkie rzeczy, o których opowiadała ci twoja matka. Takie rzeczy jak schludne włosy, czyste włosy na twarzy (mężczyźni), czyste paznokcie, stosowanie dezodorantu itp. Dla kobiet makijaż na miarę z naturalnymi odcieniami szminki i lekkimi zapachami lub bez nich działa najlepiej. Najlepiej oczyścić zęby przed rozmową, aby Twój oddech pachniał świeżo. Inną opcją jest spożywanie miętówek przed rozmową. Pod żadnym pozorem nie powinieneś być albo gumą do żucia, ani miętówką w ustach podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

W przypadku osób palących papierosy należy upewnić się, że ubrania i włosy nie pachną papierosami, ponieważ może to być bardzo negatywne dla pracodawców.

Pamiętaj, aby poświęcić sobie dużo czasu przed rozmową kwalifikacyjną, aby zająć się swoimi włosami, ochłodzić się lub dotknąć. Wskazane jest przeprowadzenie treningu, aby dotrzeć do miejsca rozmowy na czas. W dniu rozmowy należy wcześniej wyjść na rozmowę kwalifikacyjną, aby zapewnić sobie wolny czas w przypadku opóźnienia. Zmniejszy to szansę, że patrzysz i czujesz się poruszony podczas ważnego początku rozmowy kwalifikacyjnej.

Ubiór wywiadu

Ważne jest, aby zwracać szczególną uwagę na odpowiedni strój odzieżowy. Ogólną zasadą w branży IT (przynajmniej na rozmowę kwalifikacyjną) jest ubierać się konserwatywnie i profesjonalnie. Dla mężczyzn idealny jest dobrze utrzymany nowoczesny garnitur z konserwatywnym krawatem. Unikaj głośnych kolorów i rozpraszających wzorców. Gładkie, kolorowe koszule, dopasowane kolorystycznie krawaty i ciemne garnitury działają najlepiej. Dbałość o szczegóły, takie jak noszenie czarnych polerowanych butów biznesowych i zwykłych ciemnych skarpet jest również zalecana.

Jeśli nie jesteś ekspertem od koordynacji kolorów, ubierz się po stronie konserwatyzmu. Pamiętaj, że rekruterzy oceniają kandydatów do życia i mogą szybko ocenić nieodpowiedni strój biznesowy. Nie popełniaj błędu polegającego na rozpraszaniu rozmówcy z oczywistymi błędami mody - wszystko, co jest głośne, stare lub nie na miejscu, może liczyć na ciebie.

Kobiety mają więcej opcji dotyczących odpowiedniej sukienki na rozmowę kwalifikacyjną. Może to obejmować wiele wariacji kolorów, spódnicy lub spodni itp. Jednak ogólnie najbezpieczniejszą zasadą jest myślenie "korporacyjne". Ogólnie rzecz biorąc, wszyscy kandydaci powinni ubierać się odpowiednio, jak to omówiono powyżej, a także dla pewności siebie i komfortu. Zasadniczo coś, co obejmuje te czynniki i sprawia, że ​​czujesz się dobrze, jest idealne!

Język ciała

Siedzenie z założonymi rękami może być postrzegane jako arogancki lub obronny gest, więc staraj się tego unikać. Podobnie, w przypadku pozycji nóg, obie stopy płasko na podłodze lub niski krzyż, gdzie nogi są skrzyżowane na kostkach to dobry wybór. Posiadanie nóg wyżej może być interpretowane jako gest obronny lub arogancki. Alternatywnie, jeśli nie jest to dla ciebie naturalne, inną opcją jest postawienie stóp jeden przed drugim, z tylną stopą podniesioną tylko palcami dotykającymi ziemi. Ten język ciała wyraża postawę gotową do działania.

Jeśli jesteś osobą, która podczas mówienia dużo używa rąk, staraj się ograniczyć to do minimum. To nie tylko odciągnie rozmówcę od twoich słów, ale złamie twój kontakt wzrokowy. Im mniej użyjesz rąk i dłoni, tym mocniej pojawi się w wywiadzie.

"Odbicie lustrzane" języka ciała osoby przeprowadzającej wywiad jest również dobrą techniką - tak jak przyciągają ludzie. Jeśli zastanowisz się nad językiem ciała osoby przeprowadzającej wywiad, masz większe szanse, że zrobisz pozytywne wrażenie i sprawisz, że poczujesz się swobodnie.

Ostateczne wskazówki

Przyglądanie się i odgrywanie roli w wywiadzie wysyła silny sygnał do rekrutera lub potencjalnego pracodawcy, który będzie mógł wykonywać w pracy. Zaufanie, w połączeniu z twoimi istniejącymi zdolnościami, sprawi, że będziesz znacznie silniejszym kandydatem niż ktoś, kto na papierze ma takie samo lub nieco większe doświadczenie niż ty, ale słabe umiejętności językowe i wizerunek.

Organizacje kładą teraz większy nacisk na kandydatów z silnymi umiejętnościami - nie wystarczy mieć wymaganych umiejętności technicznych. Podświadomie, słaby język ciała może utożsamiać umysły niektórych ankieterów ze słabymi umiejętnościami i potencjalnie niską wydajnością pracy. W szczególności im wyższy stopień seniora, tym bardziej prawdopodobne jest, że wywiady i role będą koncentrować się na umiejętnościach twoich ludzi. Jest to szczególnie ważne w przypadku miejsc pracy IT o wysokich dochodach. W rzeczywistości jest to jeden z głównych czynników, które oddzielają kandydatów z zawodów, takich jak Analitycy Biznesowi i Kierownicy Projektu, od pakietu.

Większość ludzi sprzedaje się w wywiadach, postrzegając je jako konkurencyjną sytuację wymagającą reakcji w walce lub ucieczce. Zamiast tego zalecamy ćwiczyć projekcję silnego przekonanego wizerunku. Zrelaksuj się i spróbuj wykorzystać to doświadczenie, aby podkreślić swoje umiejętności, doświadczenie i osobiste atuty. Możesz mieć tylko jedną szansę na zrobienie wrażenia, więc licz tę szansę!

Wprowadzenie: Rozmowy kwalifikacyjne

Autorzy tego artykułu mieszkają i pracują w Melbourne w Australii w dużej firmie IT Recruitment Company, ADAPS. Ten artykuł powstał w celu rozwiązania problemów, które nasi menedżerowie klienta mają do czynienia z kandydatami, którzy wydają się mieć duże umiejętności techniczne, ale słabo radzą sobie w rozmowach kwalifikacyjnych.

Ten artykuł towarzyszy innym artykułom o TechCareers o nazwie Życie i praca w Australii , a także technikach wywiadów behawioralnych i poradach dotyczących resume. Celem ADAPS jest rozszerzenie naszych poszukiwań (na arenie międzynarodowej) dla wysoko wykwalifikowanych specjalistów IT zainteresowanych przeprowadzeniem się do Australii w celu uzyskania wysoko płatnych umów IT.