Jak zostać farmaceutą

Edukacja, licencjonowanie i nie tylko

Czy chcesz zostać farmaceutą ? Farmaceuci wydają leki przepisane przez lekarzy i innych pracowników służby zdrowia i wyjaśniają swoim pacjentom, jak prawidłowo stosować te leki. Odpowiadają na pytania dotyczące zarówno leków wydawanych na receptę, jak i bez recepty, pomagają pacjentom radzić sobie z chorobami i śledzą, jakie leki przyjmują poszczególne osoby, aby uniknąć interakcji. Farmaceuci doradzają również lekarzom i innym pracownikom służby zdrowia w zakresie doboru leków, dawkowania i interakcji. Czy jesteś zainteresowany tą karierą? Następnie zobacz, co musisz zrobić, aby zostać farmaceutą. Następnie weź Quiz farmaceuty, aby sprawdzić, czy masz wszystko, czego potrzeba, aby odnieść sukces w tej dziedzinie.

 • 01 Jaki stopień potrzebujesz?

  Jeśli chcesz zostać farmaceutą, musisz mieć stopień doktora farmacji (Pharmd) ze szkoły lub uczelni farmaceutycznej. Program, w którym uczestniczysz musi być akredytowany przez Radę Akredytacyjną ds. Edukacji Farmaceutycznej.

  Niektóre programy farmaceutyczne obejmują studia licencjackie i trwają sześć lat. Inne obejmują wyłącznie profesjonalne kształcenie w zakresie farmacji i trwają cztery lata. Przed rozpoczęciem tych programów studenci najpierw ukończą od dwóch do czterech lat studiów licencjackich. Możesz wybierać spośród kilku ścieżek, aby zdobyć stopień.

  Jeśli wkrótce ukończysz szkołę średnią i na pewno chcesz zostać farmaceutą, możesz ubiegać się o program "0-6" lub "program wczesnego zapewnienia". Program "0-6" łączy studia i studia zawodowe w jednym programie. Program "wczesnego zapewnienia" gwarantuje gwarantowany wstęp do oddzielnej szkoły farmaceutycznej po ukończeniu co najmniej dwóch lat studiów licencjackich.

  Nie martw się, jeśli nie zdecydujesz, że chcesz zostać farmaceutą, dopóki nie byłeś już na studiach, a nawet po ukończeniu studiów. Możesz ubiegać się o czteroletni program profesjonalnej apteki po ukończeniu przynajmniej dwóch lat studiów licencjackich, w tym wstępnych zajęć takich jak biologia, chemia ogólna i organiczna, fizyka, matematyka, statystyki, język angielski, historia i ekonomia.

  Oczekuj, że podczas profesjonalnej fazy edukacji w aptece podejmiesz następujące zajęcia lub podobne zajęcia:

  • Funkcjonalna anatomia człowieka i histologia
  • Chemia organiczna
  • Wprowadzenie do umiejętności aptek klinicznych
  • Laboratorium Umiejętności Farmaceutycznych
  • Podstawy farmakologii i chemii leków
  • Szczepienia
  • Onkologia

  Wszyscy studenci muszą również wypełnić zajęcia z zajęć empirycznych. Dzięki stażom pracują w aptekach społecznościowych i szpitalnych, a także w innych zakładach farmaceutycznych, aby uzyskać praktyczne szkolenie od profesjonalnych farmaceutów.

 • 02 Jak dostać się do programu farmaceutycznego

  Uczniowie szkół średnich, którzy ubiegają się o "0-6" lub "programy wczesnego zapewnienia" muszą spełniać standardy przyjęć kolegium, które mogą obejmować minimalną średnią ocen (GPA) lub ocenę SAT lub ACT. Program apteczny może mieć dodatkowe wymagania. Studenci przechodzą do profesjonalnej części programu po ukończeniu wszystkich warunków wstępnych.

  Studenci, którzy ubiegają się o czteroletnie profesjonalne programy, zazwyczaj muszą przystąpić do egzaminu wstępnego do szkoły farmaceutycznej. Nie wszystkie szkoły wymagają tego testu, ale wiele z nich robi. Programy PharmD uwzględniają również GPA uczelni przy podejmowaniu decyzji o przyjęciu kandydatów. Warunki przyjęć różnią się znacznie w szkołach i kolegiach farmacji. Aby się o nich dowiedzieć, skorzystaj ze znajdującego się na stronie internetowej AACP Lokalizatora Szkół w aptece.

  Większość programów wymaga od aplikantów stosowania PharmCAS. Jest to system online, który pozwala aplikantom wypełnić pojedynczą aplikację dla wielu szkół.

 • 03 Pierwsze licencje na farmaceuty

  W Stanach Zjednoczonych farmaceuta potrzebuje profesjonalnej licencji wydanej przez państwo, Dystrykt Kolumbii lub terytorium USA, takie jak Guam, Portoryko i Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych. Zarząd apteki każdej jurysdykcji ustala własne wymagania, a licencjobiorcy mogą wykonywać praktyki tylko w tej jurysdykcji. Zapoznaj się z Krajowymi Izbami Farmaceutycznymi, aby uzyskać listę zarządów państwowych.

  Kroki do licencjonowania absolwentów amerykańskich szkół aptek

  • Krok 1: Weź udział w egzaminie z licencjatem farmaceutycznym w Ameryce Północnej (NAPLEX).
  • Krok 2: Weź Multistate Pharmacy Orzecznictwo (MPJE), test prawa farmaceutycznego, jeśli chcesz ćwiczyć w stanie, który tego wymaga lub zdaj egzamin z prawa farmacji, który jest administrowany przez państwo, w którym zamierzasz pracować.
  • Krok 3: Weź inne testy, które mogą być wymagane przez twój stan.
  • Krok 4: Ukończ liczbę godzin praktycznego doświadczenia wymaganego przez twoją jurysdykcję. Wiele osób spełnia to wymaganie, gdy jest jeszcze w szkole.
  • Krok 5: Zgoda na kryminalne sprawdzenie przeszłości, jeśli jurysdykcja tego wymaga.

  Kroki do licencjonowania dla absolwentów zagranicznych szkół aptecznych

  • Krok 1: Złóż wniosek o certyfikację komisji egzaminu dyplomowego zagranicznej apteki (FPGEC) i przystąp do egzaminu z równoważnej dyplomacji zagranicznej apteki (FPGEE).
  • Krok 2: Zdaj test języka angielskiego jako języka obcego (TOEFL iBT).
  • Krok 3: Zdaj wszystkie egzaminy wymagane przez jurysdykcję, w której chcesz ćwiczyć, jak omówiono powyżej.

  Licencje są zazwyczaj przenoszone z jednego stanu do drugiego, ale czasami wymagają dodatkowych egzaminów. Skontaktuj się z zarządem apteki w nowym stanie, aby dowiedzieć się, jak przenieść licencję.

 • 04 Pierwsze Twoje pierwsze profesjonalne zlecenie aptek

  Po zdobyciu dyplomu i uzyskaniu licencji, nadszedł czas na znalezienie pierwszej profesjonalnej pracy w aptece. Jakich cech będą poszukiwali potencjalni pracodawcy kandydaci do pracy? Chociaż różnią się one od pracodawcy do pracodawcy, tutaj znajdują się specyfikacje zaczerpnięte z ogłoszeń o pracy zawartych w ogłoszeniach o pracę na stronie Indeed.com:
  • "Służ jako obrońca pacjenta ..."
  • "Doskonałe umiejętności komunikacyjne werbalne i pisemne oraz biegłość komputerowa są niezbędne"
  • "Musi posiadać dobre umiejętności organizacyjne i umiejętności rozwiązywania problemów"
  • "Utrzymać standardy usług w zakresie doradztwa, wydawania, ustalania cen, licencjonowania, zarządzania zapasami i prowadzenia dokumentacji"