Co to jest higienista dentystyczna?

Opis stanowiska i informacje o karierze

Higienista stomatologiczna zapewnia profilaktyczną opiekę jamy ustnej pod nadzorem dentysty . Czyści zęby pacjentów i bada ich usta pod kątem oznak choroby i uszkodzeń. Higieniści uczą ich, jak utrzymać dobry stan zdrowia jamy ustnej. Ich zakres praktyki - jakie usługi są legalnie dozwolone - różni się w zależności od reguł państwa, w którym pracują.

Szybkie fakty

Role i obowiązki

Oto niektóre typowe obowiązki higienistki dentystycznej znalezione w ogłoszeniach o pracy na stronie Indeed.com:

Jak zostać higienistką stomatologiczną

Aby pracować jako higienista dentysta, będziesz musiał ukończyć akredytowaną szkołę higieny jamy ustnej z dyplomem ukończenia (najczęściej), certyfikatem, tytułem licencjata lub tytułem magistra.

Możesz wyszukiwać akredytowanych programów w Stanach Zjednoczonych lub Kanadzie na stronie American Dental Association.

Po ukończeniu będziesz musiał uzyskać licencję od rady dentystycznej w stanie, w którym chcesz ćwiczyć. Będziesz musiał zdać egzamin pisemny i egzamin kliniczny. Skonsultuj się z poszczególnymi stanowymi tablicami stomatologicznymi, aby poznać konkretne wymagania Na stronie American Dental Association znajduje się katalog państwowych tablic stomatologicznych.

Jakie miękkie umiejętności potrzebujesz?

Ludzie, którzy posiadają pewne cechy, lepiej nadają się do tego zawodu niż inni. Oprócz dyplomu i licencji będziesz potrzebować następujących umiejętności miękkich :

Czego oczekują od Ciebie pracodawcy?

Praktyki dentystyczne, oprócz wymagania konkretnych umiejętności technicznych, oczekują od swoich pracowników spełnienia innych wymagań. Oto niektóre z nich, które znaleźliśmy w aktualnych ogłoszeniach o pracy na stronie Indeed.com:

Jaka jest różnica między higienistkami stomatologicznymi a asystentami stomatologicznymi?

Higieniści stomatologiczni i asystenci stomatologiczni , podczas gdy oboje pracują w gabinetach dentystycznych pod nadzorem dentystów, różnią się obowiązkami zawodowymi, wymaganiami edukacyjnymi i zarobkami, a także liczbą godzin, w których zwykle pracują.

Asystenci stomatologiczni odprowadzają pacjentów do gabinetów lekarskich i zabiegowych, przygotowują ich do badań i zabiegów, sterylizują instrumenty i przekazują je dentystom. Planują również spotkania i prowadzą rekordy. Mogą brać i rozwijać promieniowanie rentgenowskie. W przeciwieństwie do higienistów stomatologicznych nie czyszczą ani nie badają zębów pacjentów. W niektórych stanach wolno im wykonywać takie zadania, jak nakładanie szczeliw i fluorków.

Asystenci stomatologiczni nie poświęcają tyle czasu na przygotowanie się do tej kariery, ponieważ higieniści wydają na nią przygotowania. W niektórych stanach muszą ukończyć roczny program w szkole wyższej lub szkole zawodowej, podczas gdy w innych potrzebne są tylko szkolenia w miejscu pracy.

W 2016 r. Asystenci stomatologiczni zarabiali średnio 36 940 USD, co stanowi jedynie nieco ponad połowę tego, co zrobili higieniści. W przeciwieństwie do higienistek, ich praca była zwykle w pełnym wymiarze godzin.

Czy ten zawód jest odpowiedni dla ciebie?

Zawody z powiązanymi czynnościami i zadaniami

Opis Mediana rocznego wynagrodzenia (2016) Minimalne wymagane wykształcenie / szkolenie
Fizyczny terapeuta Korzysta z różnych technik, aby zmniejszyć ból pacjentów i przywrócić ich ruchomość.

85 400 USD

Doktor fizykoterapii (DPT)
Technik weterynaryjny Pomaga lekarzom weterynarii w diagnozowaniu i leczeniu zwierząt 32 490 USD Associate Degree in Veterinary Technology
Surgical Technologist Pomaga członkom zespołu sali operacyjnej 45.160 USD Associate Degree, Certificate lub Diploma in Surgical Technology

Źródła:

Bureau of Labor Statistics, Departament Pracy USA, Podręcznik Okupacji Zawodowej , 2016-2017 (odwiedzono 8 maja 2017 r.). Administracja ds. Zatrudnienia i szkolenia, Departament Pracy USA, O * NET Online (odwiedzono 8 maja 2017 r.).