Doradztwo dla doradcy literackiego dla autorów dzieci i młodzieży

Czytaj, aby uzyskać połączenie z publicznością

Pisanie książki dla dzieci to marzenie wielu początkujących autorów. Jednym z pierwszych ostrzeżeń, jakie większość osób publikujących przyznaje, jest to, że rynek książek dla dzieci jest bardzo, bardzo odmienny niż rynek książki dla dorosłych.

Wiceprezydent agencji literackiej Curtis Brown Ltd., Elizabeth Harding reprezentuje autorów i ilustratorów filmów dla nieletnich, klasy średniej i młodych dorosłych, a jej lista obejmuje bestsellery New York Times , Newbery, National Book Award, Printz i Coretta Scott King honor i nagradzani.

Przez dziesięciolecia doświadczenia w branży literackiej ma wyjątkowe kwalifikacje, aby zrozumieć rynek.

W tym wywiadzie Harding podzieliła się swoją najlepszą radą, by nie chcieć pisać książek dla dzieci:

Pisanie książek dla dzieci - czytaj książki dla dzieci!

Valerie Peterson: Kiedy ktoś mówi do ciebie: "Chcę napisać książkę dla dzieciaka", co chcesz mu powiedzieć?

Elizabeth Harding: Chciałbym zapytać: "Czy ostatnio czytałeś?"

Wydaje mi się, że ludzie czują się tak związani z książkami dla dzieci - zwłaszcza z książkami z obrazkami - bo jeśli byłeś po przeczytaniu Dobranoc, Księżycu lub Madeleine albo jednej z wielu książek z obrazkami, gdy byłeś młody, myślę, że masz wrażenie, że właśnie je czytasz wczoraj. Jest całe skojarzenie z książkami, które czytasz jako dziecko.

Sądzę jednak, że dla początkujących autorów bardzo ważne jest przyjrzenie się temu, co jest dzisiaj publikowane.

Dotknij swojego przyjaznego sąsiedztwa bibliotekarza dla dzieci

VP: Tak więc, idź do swoich badań rynku książki w księgarni ...

EH: Publikuję, więc cały czas przynoszę książki do domu, a będąc w Nowym Jorku , moje dzieci są bardziej dostrojone do księgarni niż do biblioteki.

Media społecznościowe pomogły rozpowszechnić informacje o książkach - na Twitterze, Facebooku . Jest tak wielu zwolenników książek dla dzieci w społeczności wydawniczej , a oni są naprawdę aktywni w mediach społecznościowych.

Ale dla kogoś, kto jest nowy i zaczyna pisać książkę dla dzieci, warto zaprzyjaźnić się z miejscową bibliotekarką, ponieważ ona jest prawdopodobnie najbardziej znaną osobą w książkach dla dzieci. Nie tylko bibliotekarz wie, co sprzedaje - co nie zawsze jest najlepsze - oni wiedzą, co jest najlepsze.

Dotyczy to zwłaszcza książek o obrazach i książek o średniej klasie. Nauczyciele i bibliotekarze są zaciętą grupą adwokatów i odźwiernych książek dla dzieci.

VP: Czy nauczyciele i bibliotekarze są również stróżami książek i książek dla młodych dorosłych?

EH: Tak, ale w przypadku YA i książek dla nastolatków, dzieci same znajdują i / lub kupują książki, podczas gdy książka z obrazkami i książka z klasy średniej są często polecane przez nauczyciela lub bibliotekarza.

Wgląd na rynek książki dla dzieci

VP: Od ponad 100 lat pracujesz nad książkami dla dzieci w Curtis Brown. Czy możesz dziś wypowiedzieć się na temat stanu rynku książek dla dzieci?

EH: Rynek książek dla dzieci zawsze był całkowicie odmienny od rynku dla dorosłych.

Różnica dzisiaj, od kiedy zacząłem w biznesie jest to, że książki dla dzieci były nieco poniżej radaru, który teraz są - teraz jest to wielki biznes. To znaczy, to zawsze była firma, ale teraz jest rozpoznawana jako taka.

Wydawnictwo książek dla dzieci szacuje się na 3 miliardy dolarów.

VP: Czy mógłbyś to rozwinąć?

EH: Zasadniczo, po udanych książkach i seriach takich jak Harry Potter, Lemony Snicket, Twilight and The Hunger Games , branża uznaje teraz, że książki dla dzieci i książki dla młodych dorosłych zarabiają pieniądze. Pod tym względem perspektywa wydawnicza jest podobna do obecnej na rynku dla dorosłych - uświadomienie sobie, że trzeba zwrócić uwagę na rynek i jego potencjał.

Sprzedaż szkół i bibliotek - Odnowa ważności na rynku książek dla dzieci

VP: Więc, poza przedziałami wiekowymi zamierzonych czytelników, jakie czynniki wyróżniają rynek dziecięcy od dorosłych?

EH: Tam, gdzie księgarze detaliczni byli głównym rynkiem dla książek dla dorosłych, książki dla dzieci, szkoły i sklepy biblioteczne zawsze były bardzo ważne dla sprzedaży - i nastąpiło tam niedawne odrodzenie.

Dając perspektywę historyczną - 20 lat temu rynek szkolny i biblioteczny był bardzo solidny, a wtedy było świetnie, gdyby książka Waszych dzieci sprzedawana była w księgarniach, ale nie była to uwaga.

Potem pojawili się Barnes and Noble i inne supermarkety i Amazon, i stało się naprawdę ważne, aby móc sprzedawać książki za pośrednictwem tych miejsc; duży ciężar został przypisany do tej sprzedaży. Skoncentrowano się [ze szkół i bibliotek] na umieszczeniu książek na ścianie z książkami obrazkowymi w B & N. Rynek dziecięcy zaczął opierać się głównie na sprzedaży detalicznej, która tradycyjnie nie była taka, i która była bardziej zgodna z tym, jak sprzedawane są książki dla dorosłych.

Wciąż jest duży nacisk na sprzedaż, ale wracamy do tego, że rynek szkolnej biblioteki jest naprawdę krytyczny.

VP: To by poparło twoją sugestię dla początkujących autorów, że oni angażują swoich lokalnych bibliotekarzy, by doradzili i wnieśli wkład.

EH: Tak. Rynek książek z obrazkami zaczyna od nowa reagować, a wraz z nim cały szum związany ze standardami i Common Core, a więc teraz nauczyciele i bibliotekarze oraz rynek szkolny znów są naprawdę ważni dla sukcesu książki.

Szkoły i biblioteki nigdy tak naprawdę nie straciły na znaczeniu, ale myślę, że znów znalazły się w centrum uwagi.

Niezależni księgarze efektywnie sprzedają książki dla dzieci

VP: Jak zmiany w sprzedaży detalicznej książek wpłynęły na rynek książki dla dzieci?

EH: Jedną z interesujących rzeczy jest to, że niezależni księgarze byli zmuszeni być bardziej zwinni i kreatywni, aby pozostać konkurencyjnym, a wielu z nich naprawdę dobrze sprzedawało książki ze zdjęciami i książki klasy średniej.

Czasami zdarzało się, że słyszałam, że Barnes i Noble "przeszli" do książki autora, a to było druzgocące - druzgocące . Miałbym niepocieszonego autora i nie mam nic, co mógłbym mu powiedzieć. Staje się coraz mniej przypadków.

Oczywiście, jest wspaniale, jeśli książka jest w Barnes & Noble, ale nie musi tam być. Jeśli przejdą - choć nie jest to idealne - między szkołą, biblioteką i indiesami, teraz możemy powiedzieć: "W porządku, są inne sposoby na sprzedanie książki".

Porady dotyczące rynku młodych dorosłych (YA)

Wiceprzewodniczący: Młody dorosły stał się tak popularny w ostatnich latach. Jakieś słowa mądrości dla aspirujących pisarzy YA?

EH: Po pierwsze, ostrzegałbym każdego, kto pisał dla tej publiczności, myślę, że czytelnicy YA mogą wyłowić rzeczy, które nie są autentyczne szybciej niż ktokolwiek inny. Ponownie, dlatego uważam, że ważne jest, aby przeczytać - ponieważ ważne jest, aby zrozumieć, że czytelnicy są złożone, emocjonalne, inteligentne, ciekawe dzieci i twoje postacie są takie same. Nie możesz uzyskać niczego przez czytnik YA.

VP: Jakieś osobiste rekomendacje do czytania badań YA?

EH: Wydaje mi się, że trzema filarami YA są The Outsiders : SE Hinton, Pigman Paula Zindela i The Chocolate War , Roberta Cormiera. Te wszystkie wydarzenia zostały przedstawione przez moją poprzedniczkę z Curtis Brown, Marilyn Marlow, i są to absolutnie wspaniałe przykłady doskonałości w tym gatunku.

VP: Nie ma wśród nich dystopijnych bitew ani wampirów. Czy możesz porozmawiać z trendami Młodych Dorosłych?

EH: Rynek YA jest cykliczny, podobnie jak wiele innych. Obecnie mamy trend ku współczesności - w końcu wrócimy do dystopii, wampirów i wilkołaków. Potem fantazja, romans i powrót do współczesności. Syreny nawet na chwilę miały chwilę.

Czytelnicy nie znikają tylko dlatego, że trend się zmienia - czytelnicy już są!

Zdobycie agenta literackiego dla dzieci lub młodzieży

VP: Tradycyjna mądrość była taka, że ​​autorzy dzieci nie potrzebują agenta, ale wydaje się, że zmieniło się to dość dramatycznie. Czy możesz porozmawiać z dzisiejszą koniecznością posiadania agenta?

EH: To ciekawe, ale kiedy zacząłem prawie 20 lat temu, nie było zbyt wielu agentów zajmujących się książkami dla dzieci , a rynek YA / nastolatków był znacznie mniejszy niż obecnie, więc było mniej agentów książek dla dzieci i redaktor-autor związek został wykuty bezpośrednio i było w tym wiele intymności.

Wydaje mi się, że intymność autora-redaktora wciąż istnieje, ale nawiązanie tego początkowego połączenia jest trudniejsze niż wtedy, gdy zaczynałem, ponieważ biznes jest teraz o wiele większy - jest o wiele więcej autorów i redaktorów. Tam wkracza agent.

VP: Reprezentujesz także ilustratorów. Jak to się różni od reprezentowania pisarzy?

EH: Trochę trudniej jest reprezentować ilustratora, tylko dlatego, że sprzedajesz styl, a nie konkretny manuskrypt.

Jako agent ilustratorów [otrzymuję od nich umowę z książką] wiele zależy od tego, czy ludzie będą mieli oczy na swoje portfele. Jest to także efekt mojego nieustannego rozmawiania z redaktorami - czasami pojawia się jako "Mam świetny manuskrypt na temat takiego i takiego tematu - Czy znasz kogoś, kto ma takie spojrzenie?"

Chodzi o to, aby pozostać przed ludźmi, utrzymując pracę ilustratora pod nosem.

Porady dla pisarzy poszukujących agenta literackiego

VP: Jaką radę miałbyś dla kogoś, kto szuka agenta literackiego ?

EH: Bądź profesjonalny. Poziom zapytań, od kiedy zacząłem, wzrósł znacznie - myślę, że dzieje się tak dlatego, że ludzie robią o wiele więcej badań i istnieje o wiele więcej okazji do odwiedzenia witryny takiej jak Twoja i dowiedz się więcej o tym procesie przed podjęciem decyzji o wejściu na rynek. świat…

Ale to zaskakujące, ile mam interakcji z kimś, kto nie działa profesjonalnie. Nawet jeśli to ktoś, kto wysyła mi zapytanie e-mail.

Zapytania e-mailowe zaczynają wyglądać podobnie, ale jeśli wyślę e-mail z powrotem i powiemy, że jestem zainteresowany przeczytaniem 50 stron, nie odeślij odpowiedzi we wszystkich wersjach "OMG!" Trzeba kontynuować ten profesjonalizm - przeprowadzić go. To ważne - znowu wracając do faktu, że publikowanie książek dla dzieci jest biznesem, to ważne.

VP: Jak znaleźć autorów, których chcesz reprezentować?

EH: Dostaję dużo [manuskryptów] ponad pawęży - mam w tej chwili dość dużą listę, więc ogólnie, jeśli pytam o materiał, to albo uważam, że temat jest interesujący, albo wypełnia lukę na mojej liście - to coś którego nie mam na mojej liście.

Otrzymuję wiele rekomendacji od innych autorów, których reprezentuję, co zawsze jest bardzo pochlebne.

Mam czworo dzieci, więc nie robię w tej chwili wielu konferencji - ale zwykle robiłem tonę i uważam je za bardzo energetyzujące. Lubię spotykać się z kimś osobiście i układać twarze w imię. Niezależnie od tego, czy materiał jest odpowiedni dla mnie, czy nie, lubię poznawać ludzi.

Sądzę, że ważne jest, aby początkujący autorzy uczestniczyli w konferencjach - myślę, że są tego warte. Jako ktoś, kto zaprezentował, też czuję, że jest tego wart. Na konferencjach należysz do grupy osób, które wszyscy są z tego samego powodu - zawsze jest ciekawy dialog.

VP: Powiedz, że masz ofertę od agenta. Jak możesz stwierdzić, czy on lub ona jest "tą jedyną"?

EH: Posiadanie agenta jest osobistą decyzją - a jest ich tak wiele, że uważam, że ważne jest znalezienie kogoś, kto jest podobny do ciebie w filozofii. Niezależnie od tego, czy twój i twój agent mają podobne osobowości, myślę, że ważne jest, abyś zgodził się, jak należy postępować. Niektórzy ludzie mogą preferować kogoś, kto jest naprawdę agresywny w sposobie obchodzenia się z rzeczami; niektórzy ludzie są bardziej wyluzowani i woleliby mieć kogoś o podobnym temperamencie.

To interesujące, że agent jest zainteresowany Twoją pracą, ale jeśli nie jest odpowiednim agentem, nie będzie to wspaniałe doświadczenie.

VP: Wielkie dzięki za twój czas i przemyślenia, Elizabeth!

Aby dowiedzieć się więcej na temat nawigacji w aktualnym krajobrazie publikowania książek - w tym innowacji cyfrowych oraz sprzedaży praw do filmów i tv - z tych wywiadów z innymi agentami literackimi Curtis Brown Ltd.