Planowanie kariery

Wszystko, co musisz wiedzieć o dokonywaniu wyboru kariery

Co chcesz zrobić ze swoim życiem? Jeśli dopiero zaczynasz lub jesteś niezadowolony z obecnej kariery, jest spora szansa, że ​​próbowałeś wymyślić odpowiedź na to pytanie, być może kilka razy. Niewiele decyzji w życiu jest większych lub bardziej złożonych niż wybór kariery.

Dlaczego dokonywanie wyboru kariery nie jest łatwe

Niezależnie od tego, czy dokonujesz wyboru kariery po raz pierwszy, czy też zmieniasz karierę, proces jest podobny.

Musisz dowiedzieć się o sobie, dowiedzieć się, które zawody pasują do kogoś z twoją charakterystyką, zbadać każdą z opcji i wybrać najlepszą, a następnie zaplanować osiągnięcie swoich celów.

Brzmi prosto, prawda? Chociaż proces planowania kariery ma tylko cztery etapy, potrzeba dużo czasu i wysiłku, aby przejść przez nie wszystkie. I powinno. To ważna decyzja. Spędzisz dużo czasu w pracy przez całe swoje życie. Równie dobrze możesz lubić to, co robisz! To, co sprawia, że ​​zadanie wydaje się nie do pokonania (nie martw się, nie jest) to to, że masz tak wiele opcji . Istnieją setki zawodów, z których można wybierać, więc wybór może być trudny - szczególnie jeśli nie masz pojęcia, co chcesz zrobić, lub jeśli wiele rzeczy przemawia do ciebie. Tak, będziesz musiał podjąć pewien wysiłek, aby podjąć decyzję, ale twój wysiłek będzie wart tego w końcu, kiedy będziesz lubił chodzić do pracy codziennie lub przynajmniej przez większość dni.

Nie zapominaj, że możesz dokonać zmiany, jeśli kiedykolwiek zechcesz lub potrzebujesz.

Zanim to jednak zrobisz, zadaj sobie pytanie, czy potrzebujesz nowej pracy zamiast nowej kariery . Podczas gdy znalezienie nowej pracy nie będzie łatwe, nie jest to tak trudnym przedsięwzięciem jak zmiana kariery.

Niezależnie od tego, czy wybierasz karierę jako kogoś, kto jest nowicjuszem dla pracowników, czy też wybierasz drugą, trzecią lub nawet czwartą karierę, wykonaj następujące kroki. Poświęcenie czasu na przeprowadzenie tego procesu w wyliczony i drobiazgowy sposób pomoże ci uniknąć wielu pułapek, które mogą doprowadzić do niezadowalającej kariery.

Dowiedz się o sobie

Zbyt wielu ludzi opiera swoje decyzje zawodowe na niewłaściwej sprawie , na przykład zarobkach lub prestiżu.

Niektóre osoby rezygnują nawet z dokonywania wyboru i zamiast tego słuchają tego, co inni, na przykład rodzice, każą im zrobić. Bez uwzględnienia własnych cech przy wyborze kariery, jest mało prawdopodobne, będziesz zadowolony z tego.

Nigdy nie powinieneś decydować się na wykonywanie jakiegokolwiek zawodu bez potwierdzenia, że ​​jest to dobre dopasowanie dla ciebie. Zanim będziesz mógł wybrać właściwą karierę , musisz się uczyć o sobie. Wasze wartości, zainteresowania, umiejętności miękkie i uzdolnienia, w połączeniu z typem osobowości, sprawią, że niektóre zawody będą dla was i innych zupełnie nieodpowiednie.

Możesz użyć narzędzi do samooceny , często nazywanych testami kariery , aby zebrać informacje o twoich cechach, a następnie wygenerować listę zawodów, które są dobrze dopasowane na ich podstawie. Niektóre osoby decydują się na współpracę z doradcami zawodowymi lub innymi specjalistami ds. Rozwoju kariery, którzy mogą im pomóc w poruszaniu się w tym procesie.

Być może zastanawiasz się, czy możesz pominąć ten krok, jeśli zmieniasz karierę zamiast wybierać ją po raz pierwszy.

W takich okolicznościach samoocena jest równie ważna, a dodatkowo należy wziąć pod uwagę dodatkową kwestię. Jako osoba zmieniająca karierę, będziesz musiała dowiedzieć się, jakie masz uniwersalne umiejętności , które będziesz mógł wykorzystać w nowej pracy. Wybór kariery, która je wykorzystuje, może oznaczać, że nie będziesz musiał robić tyle, aby przygotować się do przejścia.

Zrób listę możliwych zajęć

Narzędzia do samooceny, na przykład wskaźnik typu Myers-Briggs (MBTI) i Inwentarz Silnego Zainteresowania , wygenerują listy zawodów, które wydają się być odpowiednie dla Ciebie na podstawie Twoich wyników. Korzystanie z kilku narzędzi, tak jak wielu profesjonalistów zajmujących się poradnictwem zawodowym , oznacza, że ​​będziesz mieć przed sobą wiele list. Aby zachować porządek i wyeliminować niektóre zawody, połącz wiele list w jeden główny. Idealnie powinien mieć od 10 do 20 zawodów.

Aby utworzyć listę główną, najpierw szukaj karier, które pojawiają się na wielu listach i skopiuj je na pustą stronę.

Tytuł to "Zawody do odkrywania". Z pewnością warto zastanowić się nad tymi karierami, ponieważ kilka narzędzi wskazywało na ich dobre dopasowanie.

Następnie zapoznaj się z listami, aby poznać kariery, które Twoim zdaniem są atrakcyjne. Czy myślałeś o czymś tam wcześniej? Czy są jakieś zawody, o których nigdy wcześniej nie słyszałeś? To może być obecnie nieznane zajęcie, które okazuje się najlepsze dla ciebie. Dodaj te kariery do swojej głównej listy. Jeśli są jakieś zawody, o których pomyślałeś, ale nie ma ich na liście, możesz je również dodać. Jeśli nie pasują do ciebie, odkryjesz to podczas następnego kroku, a następnie możesz wyjąć je z biegu.

Przeglądaj zawody na twojej liście

Teraz nadszedł czas, aby odrobić pracę domową i poznać zawody na liście. Ten krok sprawi, że będziesz zadowolony, że udało Ci się zawęzić opcje. Nie chciałbyś zbierać informacji o wszystkich wyborach, które pierwotnie miałeś!

Czytaj profile kariery, aby uzyskać opisy stanowisk pracy i dowiedzieć się o obowiązkach, wymaganiach edukacyjnych, szkoleniowych i licencyjnych , zarobkach i perspektywach zawodowych .

Podczas gdy nie powinieneś decydować się na wykonywanie zawodu ze względu na zarobki i perspektywy zatrudnienia, powinieneś wyeliminować te, które nie zapewniają odpowiedniego odszkodowania, w oparciu o twoje potrzeby lub w przypadku których nie będą dostępne miejsca pracy w przyszłości. Uważnie obserwuj, czego się nauczyłeś poprzez swoje badania. Będziesz ich potrzebował do następnego kroku.

Utwórz "krótką listę"

W tym momencie musisz zacząć zawężać listę. Przejrzyj swoje notatki i przekreśl swoją listę karier, w których nie jesteś już zainteresowany. Być może obowiązki służbowe są nieprzyjemne, zarobki są zbyt niskie lub perspektywy pracy są słabe. Może nie masz i nie możesz rozwinąć niezbędnych umiejętności miękkich lub nie chcesz ukończyć wymaganych wymagań edukacyjnych. Jeśli masz problem ze spakowaniem swojej listy - powinieneś pozostawić nie więcej niż dwa do pięciu zawodów - wybierz swoje ulubione.

Jako osoba zmieniająca karierę, możesz mieć umiejętności, które sprawiają, że szczególnie nadajesz się do konkretnego zawodu. Jeśli nie masz uzasadnionego powodu, aby go pominąć na swojej "krótkiej liście", to powinien on mieć pierwszeństwo przed niektórymi innymi zajęciami, ponieważ łatwiej będzie Ci przygotować się do pracy w tej dziedzinie. To nie znaczy, że powinieneś zdecydowanie wybrać to bez kopania trochę głębiej.

Przeprowadzaj wywiady informacyjne

Mając tylko kilka zawodów na liście, możesz rozpocząć bardziej szczegółowe badania. Doskonałym sposobem na to jest wywiady informacyjne z ludźmi, którzy mają wiedzę z pierwszej ręki na temat zawodów na twojej krótkiej liście. Powinieneś uzyskać dostęp do swojej sieci , w tym LinkedIn, aby znaleźć osoby, które aktualnie pracują w tych dziedzinach. Skontaktuj się z nimi, aby sprawdzić, czy byliby skłonni z tobą porozmawiać, ale wyjaśnij, że szukasz informacji, a nie pracy.

Wybierz swoją karierę

Wreszcie, po wykonaniu wszystkich badań, powinieneś czuć się dość gotowy, aby podjąć decyzję. Na podstawie wszystkich zgromadzonych informacji wybierz zawód, który Twoim zdaniem przyniesie Ci najwięcej satysfakcji. Jako osoby, które przechodzą przez te etapy, aby wybrać przynajmniej drugą karierę już znaną, masz prawo do przeróbek. Jeśli dowiesz się, że dokonałeś złego wyboru lub uznasz, że nie podoba ci się już to, co robisz, możesz zmienić swoją karierę. Wiele osób robi to co najmniej kilka razy w ciągu swojego życia zawodowego.

Zidentyfikuj swoje cele

Po wybraniu zawodu, do którego chcesz dążyć, nadszedł czas, aby zidentyfikować twoje cele długoterminowe i krótkoterminowe . Cele długoterminowe zazwyczaj trwają od trzech do pięciu lat, podczas gdy zazwyczaj można osiągnąć cel krótkoterminowy od sześciu miesięcy do trzech lat.

Niech twoje badania na temat wymaganej edukacji i szkoleń będą twoimi przewodnikami. Jeśli nie masz wszystkich informacji na ten temat, będziesz musiał przeprowadzić więcej badań. Kiedy masz wszystkie potrzebne informacje, możesz zacząć ustalać swoje cele.

Przykładem długoterminowego celu byłoby ukończenie edukacji i szkolenia, w tym szczegóły związane z wybraną przez ciebie karierą. Cele krótkoterminowe mogą dotyczyć uczelni, uczestniczenia w przyuczaniu do zawodu lub innych programów szkoleniowych i odbywania staży .

Opracuj Plan działania kariery

Najlepszym sposobem na opracowanie strategii osiągnięcia swoich celów jest opracowanie planu działań w zakresie kariery . Jest to pisemny dokument zawierający wszystkie kroki, które należy podjąć, aby osiągnąć ostateczny cel pracy w wybranym przez ciebie zawodzie, a także to, co będziesz musiał zrobić po drodze, aby zrealizować inne długoterminowe cele i inne krótkie -termowe.

Kiedy piszesz swój plan działania w karierze , uwzględnij wszelkie przewidywane przeszkody w osiąganiu celów i to, co musisz zrobić, aby je pokonać. Jeśli planujesz kontynuować pracę w swoim obecnym zawodzie, dopóki nie będziesz gotowy na przejście, twój plan kariery powinien to uwzględnić.

Zmieniające się kariery? Specjalne porady dotyczące przygotowania do nowego zawodu

To, co będziesz musiał zrobić, przygotowując się do nowej kariery, zależy od wymagań, wykształcenia i umiejętności, które można przekazywać. Na przykład, nowy zawód może wymagać tytułu licencjata na określonym kierunku. Jeśli masz już wykształcenie wyższe, ale nie na tym kierunku, prawdopodobnie nie będziesz musiał wracać do college'u na kolejny stopień licencjata, ale być może będziesz musiał uzupełnić dodatkowe zajęcia. Ewentualnie możesz uzyskać tytuł magistra w tej nowej dziedzinie studiów, aby spełnić ten wymóg.

W poprzednim kroku omawiano tworzenie listy umiejętności, które można przekazywać. Skonsultuj tę listę już teraz, aby sprawdzić, czy masz już pewne umiejętności potrzebne do nowej kariery. Jeśli tak, pisząc swoje nowe CV, pamiętaj o ich zaznaczeniu.