Czy potrzebujesz nowej pracy lub nowej kariery?

Jak zdecydować, czy zmienić pracę lub karierę

Niestety, wiele badań pokazuje, że więcej pracowników nienawidzi ich pracy niż im się podoba. Kiedy nie lubisz swojej pracy , może to negatywnie wpłynąć na wszystko inne w twoim życiu. W końcu możesz spędzić co najmniej połowę swoich godzin w pracy każdego dnia. Szkoda spędzić tyle czasu nieszczęśliwy, ale co z tym zrobić?

Masz dwie możliwości: możesz znaleźć nową pracę lub nową karierę. Zmiana pracy nie jest łatwa, ale zmiana kariery jest jeszcze bardziej skomplikowanym procesem, który może wymagać wielu przygotowań.

Nie powinieneś podejmować tej decyzji bez zastanowienia. Oto jak dowiedzieć się, który wybór najlepiej pasuje do Twojej sytuacji.

Nie lubisz swojego miejsca pracy, ale wciąż ciesz się pracą, którą wykonujesz

Czas zmienić pracę, jeśli nadal chcesz wykonywać określone obowiązki zawodowe, ale twój szef nie jest dla ciebie miły, masz trudnych współpracowników lub dojeżdżasz do pracy. Na przykład, jeśli jesteś sprzedawcą detalicznym , możesz czerpać przyjemność z objaśniania klientom korzyści, jakie niesie ze sobą towar, ale nie możesz znieść innych sprzedawców, którzy pracują w sklepie, nie lubisz kierownika sklepu lub nie możesz już dłużej korzystać z Twojej godziny pracy. .

Nie lubisz swojej pracy, ale nie masz pewności, dlaczego

Trudno wiedzieć, co zrobić, jeśli nie wiesz, czy przyczyną problemu jest to, że nie jesteś zadowolony ze swojego pracodawcy lub jesteś niezadowolony z wykonywanego zawodu. Jeśli nie możesz tego rozgryźć po zastanowieniu się, spróbuj poszukać nowej pracy, zanim zrobisz cokolwiek innego.

Chociaż zmiana kariery jest możliwa, jest to znacznie trudniejsze, szczególnie jeśli wybrany zawód wymaga dodatkowego szkolenia.

Najbardziej lubisz swoją pracę i pracodawcę, ale zidentyfikowałeś problem

Jeśli w zasadzie lubisz swoją pracę, ale zidentyfikowałeś coś, co nie jest dla ciebie odpowiednie, znalezienie nowej pracy może pomóc.

Wróćmy do przykładu sprzedawcy detalicznego. Na swojej pozycji lubisz interakcję z klientami, ale często czujesz się znudzony towarami, które musisz sprzedać. Być może, gdyby Twoja praca polegała na pracy w innym sklepie detalicznym sprzedającym inny produkt, na przykład w sklepie obuwniczym zamiast w sklepie z meblami domowymi, byłbyś mniej znudzony.

Kochasz swojego szefa i współpracowników, ale nie Twoja kariera

Jeśli nie jesteś zadowolony ze swojego zawodu, zmiana kariery z pewnością Ci pomoże. Ponieważ nie jesteś niezadowolony ze swojego pracodawcy, nie musisz się spieszyć. Możesz pozostać przy swojej pracy, dopóki nie będziesz gotowy, aby przejść, ale pamiętaj, aby dobrze wykorzystać ten czas. Najpierw dokonaj dokładnej samooceny . Pomoże Ci dowiedzieć się, jakie kariery są dla Ciebie najbardziej odpowiednie. Następnie zapoznaj się z interesującymi Cię osobami, aby dowiedzieć się więcej na ich temat. Po podjęciu decyzji, do którego należy dążyć, zadbaj o uzyskanie wymaganego wykształcenia i wykształcenia, gdy nadal jesteś zatrudniony.

Twój pracodawca daje mniej odpowiedzialności, niż chcesz

Jest to pewny znak, że nadszedł czas, aby przejść do nowego miejsca zatrudnienia, które pozwoli ci nadal ćwiczyć zawód, ale przy trudniejszych zadaniach. Najpierw upewnij się, że spełniasz wszystkie wymagania bardziej odpowiedzialnej pracy.

Jeśli nie, powinieneś o to zadbać przed rozpoczęciem poszukiwania pracy.

Twoje szanse na awans w tym konkretnym pracodawcy są ograniczone

Możesz mieć szefa, który rozpoznaje twoją zdolność do przejęcia większej odpowiedzialności, ale może nie być w stanie cię wypromować, ponieważ wszystkie pozycje powyżej twoich są wypełnione. Jeśli chcesz się podnieść, będziesz musiał to zrobić gdzie indziej.