Jak zrezygnować z pracy w profesjonalny sposób

Zrezygnuj z profesjonalizmu i zostaw pozytywny efekt końcowy

Kiedy zrezygnujesz z pracy, chcesz to zrobić w sposób, który wzmocni twój wizerunek zawodowy i zapewni dobre relacje z pracodawcą w przyszłości.

Nawet jeśli masz negatywne uczucia co do swojej pracy i swojego szefa, chcesz odejść z pracodawcą, który czuje się dobrze z tobą i twoją rezygnacją z firmy.

Chodzi o to, aby drzwi były otwarte na przyszłe możliwości, budując, nie niszcząc, relacje z kolegami i klientami, a także bezpośredni raport.

Zanim zrezygnujesz, rozważ to

Zanim zrezygnujesz z pracy, dokonaj samodzielnego sprawdzenia.

Jak przygotować się do rezygnacji z pracy

Nigdy nie wiesz, jak zareaguje twój pracodawca, gdy zrezygnujesz z pracy, chociaż zachowanie pracodawcy w przeszłości, gdy inni pracownicy zrezygnował , może dać rozsądne oczekiwanie.

Jeśli jest szansa, że ​​nie będziesz w stanie wypracować dwutygodniowego okresu wypowiedzenia, przygotuj się na wyjazd rozpoczynając od organizacji bieżących projektów, aby nie pozostawić swojej pracy w stanie nieładu.

Następnie, zanim złożysz rezygnację, oczyść biurową i osobistą przestrzeń roboczą, komputer i biurko.

Nie chcesz usuwać zdjęć rodzinnych, ponieważ może to wzbudzić podejrzenie, że szukasz pracy lub przygotować się do rezygnacji, ale usunąć próbki pracy i inne elementy, które pomogą Ci rozpocząć pracę. Będziesz potrzebować kopii podręczników dla pracowników , opisów stanowisk pracy i innych pozytywnych wkładów, które dodałeś do swojego portfolio. Upewnij się też, że masz wszystkie adresy i listy telefonów, które będą przydatne w drodze.

Powinieneś również usunąć wszystkie dane osobowe z własności firmy, takie jak komputery stacjonarne, laptopy i serwery korporacyjne.

Powiadom swojego szefa i utrzymuj go pozytywnie

Pierwszą osobą, którą zawiadomisz o zbliżającym się wyjeździe, jest twój szef. On lub ona, lub Dział Zasobów Ludzkich, po zgłoszeniu, że rezygnujesz, prawdopodobnie poprosi Cię o list z rezygnacją . Ten list dotyczy akt stałego pracownika i udowodni, że zrezygnowałeś i nie został zwolniony lub zwolniony.

Powiedz swojemu szefowi, co robisz, ale pomiń ten temat, chyba że jest to dla ciebie pozytywna refleksja. Podziękuj swojemu szefowi za całą jego pomoc i wsparcie. Wypowiadaj pozytywne opinie na temat swoich doświadczeń z firmą, tego, czego się nauczyłeś, możliwości, jakie daje ci praca, i tak dalej.

Nie masz nic do zyskania przez spalanie mostów i wszystko, co możesz zyskać, pozostawiając w dobrych warunkach. To samo dotyczy Zasobów Ludzkich i Twojego listu z rezygnacją. Bądź pozytywny i krótko mówiący o tym, dlaczego rezygnujesz i napisz list w sposób profesjonalny i bezpośredni.

Zaoferuj pomoc w przejściu Job

Dwutygodniowy okres wypowiedzenia jest akceptowanym standardem przy rezygnacji z pracy. I chociaż Twój pracodawca może Cię nie przyjąć, musisz zaoferować swoją pomoc w okresie przejściowym.

Zaproponuj szkolenie swojego następcy lub osoby, która będzie wypełniać, dopóki nie zostanie wybrany twój następca. Możesz nawet posunąć się nawet do napisania procedur operacyjnych opisujących kroki, które podjąłeś w kluczowych obszarach swojej pracy. Należy także wypełniać zobowiązania klientów i wprowadzać zamienniki do klientów i dostawców.

Możesz nawet zaoferować dalsze odpowiedzi na pytania i pomoc, gdy zaczynasz nową pracę. Krótki e-mail odpowiadający na proste pytanie znacznie przyczyni się do utrwalenia dobrych relacji z poprzednim pracodawcą .

Obserwuj listę kontrolną zakończenia zatrudnienia

Lista kontrolna kończąca zatrudnienie zawiera informacje o tym, co będzie obejmować pracodawca, gdy zrezygnujesz z pracy. Skorzystaj z listy kontrolnej rezygnacji z zatrudnienia, aby przygotować się na ostatni dzień. Zaplanuj, aby włączyć dowolną własność firmy, taką jak laptop, smartfon, klucze, karty drzwi i identyfikatory.

Przygotuj pytania wyjściowe dotyczące korzyści, COBRA , końcowej wypłaty itp., Abyś nie zapomniał o niczym ważnym. Zaplanuj szybkie spotkanie z działem HR, aby upewnić się, że masz odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące zakończenia zatrudnienia.

Pamiętaj, aby poprosić swojego szefa o list referencyjny na kilka dni przed wyjazdem i upewnić się, że pozostajesz w kontakcie z kolegami, zaprzyjaźniając się z nimi na Facebooku i zapraszając ich do swojej sieci na LinkedIn. Planuj okresowo utrzymywać kontakt za pośrednictwem mediów społecznościowych, nawet gdy przejdziesz do następnego rozdziału swojego zatrudnienia.

Weź udział w wywiadzie z Human Resources Exit

Korzystanie z wywiadów wyjściowych zawsze jest korzystne, ale możesz ostrożnie odpowiadać na pytania. Jeśli masz pomysły na ulepszenie, które mogą przynieść korzyści innym pracownikom, podziel się swoimi przemyśleniami. Pamiętaj tylko, że wywiad wyjazdowy nie jest miejscem, w którym możesz złagodzić gniew lub skarżyć się na to, jak traktowano Cię przez firmę lub przełożonego. Czas na dzielenie się żalami był wtedy, gdy byłeś zatrudniony, gdy coś można było z tym zrobić.

Pożegnaj się z profesjonalizmem

Jeśli zauważyłeś dwutygodniowy okres wypowiedzenia, będziesz mieć możliwość wysłania pocztą formalnego listu, aby pożegnać się z kolegami. Upewnij się, że dołączasz krótkie oświadczenie o tym, gdzie zamierzasz bezproblemowo zamknąć ten rozdział w historii zatrudnienia.

Będziesz także chciał podać osobisty adres e-mail i osobisty numer telefonu, aby współpracownicy mogli skontaktować się z Tobą. Pamiętaj, że w ostatnim dniu pracodawca przerwie dostęp do poczty elektronicznej i linii telefonicznych, chyba że Ty i Twój pracodawca zawarliście umowę.

Przykładowe listy rezygnacji