5 rzeczy, których nie należy robić po odejściu z pracy

Jak poruszać się z klasą

Niezależnie od tego, czy pracodawca cię zwolnił, czy wreszcie zdecydowałeś się rzucić pracę, której nie lubiłeś, twoje emocje prawdopodobnie są wysokie. Możesz być zły na swojego szefa za to, że dał ci oburzenie lub urazę portową w stosunku do niego i twoich współpracowników, z powodu tego, co zrobili, abyś znienawidził swoją pracę. Nie pozwól, aby twoje uczucia powstrzymywały Cię od jasnego myślenia i robienia czegoś, co może czuć się dobrze w danym momencie, ale będzie miało długoterminowe konsekwencje.

To nie jest czas na zemstę. To, co robisz po wyjściu, mówi wiele o tobie i może wpłynąć na twoją profesjonalną reputację. Oto, jak odejść z pracy w klasie. Oto pięć rzeczy, których nie powinieneś nigdy robić:

1. Nie mów swojemu szefowi i współpracownikom ... Nawet jeśli na to zasłużyli

Po pracy w tym, co uważasz za wrogie środowisko , możesz ulec pokusie, aby w końcu powiedzieć swoim szefom lub współpracownikom, co naprawdę o nich myślisz. Mogą to naprawdę być okropni ludzie i może czuć się wspaniale, gdy się upuszczają, ale powstrzymajcie się od tego. Jest na to bardzo praktyczny powód i nie chodzi tylko o to, aby być większą osobą (choć to także dobry pomysł). Nigdy nie wiesz, kto pojawi się w twoim życiu w jakimś momencie w przyszłości. Możesz, niebiosa, zabezpieczyć, może będziesz musiał znów pracować z jedną z tych osób. Nawet współpracownicy, którzy są twoimi sprzymierzeńcami, mogą być zniechęceni twoim zachowaniem i mogą z tego powodu wywołać negatywną opinię o tobie.

2. Nie uszkadzaj własności firmy ani niczego nie kradnij

Być może trzymasz się stłumionej wściekłości. Nikt nie może cię za to winić, jeśli twój pracodawca źle cię traktował. Gniew jest normalny, ale działanie na nim byłoby wielkim błędem. Wandalizm i kradzież to zbrodnie. Zamiast rozpoczynać produktywne poszukiwanie pracy, możesz skończyć w areszcie.

Zanim zaczniesz działać, zadaj sobie pytanie: "Czy powinienem zagrozić wolności i reputacji?"

3. Nie badmouth swojego pracodawcy lub współpracowników do wymiany

Jeśli spotkasz osobę, która będzie zajmować twoje miejsce, unikaj jakichkolwiek negatywnych uwag na temat swojego byłego szefa lub współpracowników. Nie masz nic do zyskania. Prawdopodobnie będzie wyglądać, do twojego zastępcy, jakbyś miał skrzynkę z kwaśnymi winogronami. Poza tym, jeśli rzeczy naprawdę są tak złe, twój następca sam wytworzy dla siebie rzeczy na czas. Jeśli nic z tego nie odstrasza, pomyśl o swoim słabym zastępstwie. Prawdopodobnie już odczuwa stres związany z rozpoczęciem nowej pracy . Nie pogarszaj rzeczy.

4. Nie narzekaj na swojego szefa potencjalnemu pracodawcy

Kiedy przeprowadzasz rozmowę o nową pracę, bez wątpienia powróci temat twojego poprzedniego pracodawcy. Prawdopodobne pytanie brzmi "dlaczego odszedłeś?" Możesz pomyśleć, że jeśli powiesz prawdę, jak to zobaczysz, to odbije się od ciebie całą winę, ale w rzeczywistości jest odwrotnie. Jeśli mówisz negatywnie o swoim byłym przełożonym, firmie w ogóle, a nawet o współpracownikach, jesteś jedynym, który będzie wyglądać źle. Potencjalny pracodawca może się martwić, że wprowadzi negatywne nastawienie do swojego miejsca pracy i to jest ostatnia rzecz, której potrzebują.

5. Nie zapomnij poprosić o referencję

Może wydawać się dziwne, aby poprosić o referencję od swojego pracodawcy, jeśli opuszczasz swoją pracę na złych warunkach. Jednak będziesz musiał uwzględnić to zadanie w swoim CV, więc powinieneś postarać się upewnić, że otrzymasz dobre lub przynajmniej neutralne odniesienie. Jeśli zostałeś zwolniony za popełnienie jakiejś okropnej ofensywy, może to być kwestią sporną. Jednak jeśli twoje rozstanie jest spowodowane czymś mniej poważnym, możesz poprosić swojego szefa o referencje, mimo że wszystko poszło zgodnie z oczekiwaniami.