Czy jesteś w niebezpieczeństwie wyrzucenia lub wyrzucenia?

Jak się dowiedzieć i co zrobić, gdy dojdzie do rozwiązania umowy o pracę

Zakończenie zatrudnienia - bez względu na przyczynę - jest przerażające, dezorientujące i zakłóca nawykowe wzorce. Wyrzucenie z pracy nigdy nie jest zabawne; zwolnienia są równie przygnębiające. W każdym z tych scen, twoje poczucie własnej wartości i poczucia własnej wartości są zadawane.

Kiedy najbardziej potrzebujesz pozytywnej perspektywy, aby pomóc Ci znaleźć kolejną szansę, czujesz zawroty głowy, jakby cały twój świat wymykał się spod kontroli. Nie rozpaczaj.

Lepszy? Oto jak przygotować się do następnego zwolnienia lub rozwiązania stosunku pracy - przed fatalnym spotkaniem.

Oświadczenia o zbliżającym się zakończeniu stosunku pracy

Oznaki zbliżającego się rozwiązania stosunku pracy są oczywiste z perspektywy czasu. Jeśli twoje zatrudnienie zostanie rozwiązane z powodów związanych z wydajnością, generalnie będziesz mieć plan poprawy wydajności .

Lub, w minimalnym zakresie, spotkania dyskusyjne dotyczące poprawy wydajności z Twoim przełożonym uległy eskalacji. Twój menadżer może również zaangażować pracowników działu kadr w te dyskusje.

W poradniku pracowniczym wymienia się na ogół okoliczności i wykroczenia, w wyniku których wykreśla się postępującą dyscyplinę , włącznie z zakończeniem stosunku pracy. Będziesz chciał zapoznać się z tymi wytycznymi.

Jeśli uważasz, że Twój menedżer buduje sprawę, która będzie skutkować rozwiązaniem stosunku pracy, możesz porozmawiać z adwokatem, gdy będziesz miał jeszcze czas, aby wpłynąć na zatrudnienie.

W innych przypadkach rozwiązaniem jest rozwiązanie stosunku pracy. Być może nie osiągasz dobrych wyników lub nie nadajesz się do roli, którą chcesz wykonać.

Zwolnienia są również często widoczne z perspektywy czasu. Wiele firm przekaże coraz bardziej złą prognozę finansową; inne firmy opuszczają pracowników w ciemności, jeśli chodzi o ich sytuację finansową.

Oznaki, że może wystąpić zwolnienie obejmują niektóre lub wszystkie z nich.

Menedżerowie prosi pracowników o wdrożenie środków oszczędności. Zarówno zatrudnianie, jak i wydatki są zamrożone. Pracownicy, którzy odejdą, nie są zastępowani. Sprzedaż spadła lub projekcja sprzedaży jest fatalna. Spotkania w zamkniętych drzwiach zdarzają się częściej, a miejsce pracy czuje się na krawędzi.

Dodatkowe oznaki zbliżającego się zwolnienia

Robert Half International oferuje dodatkowe znaki, które mogą być celem zwolnienia:

Jednak uważnie obserwuj wszystkie te znaki i nie przeskakuj do złych wniosków; mogą to być również oznaki, że Twoja firma jest dobrze zarządzana i gotowa przetrwać kryzys ekonomiczny.

Ćwicz stałą znajomość swojego środowiska.

Posłuchaj i naucz się czytać między wierszami. Zastanów się, czego nie mówią twoi menedżerowie. Rozważ młynek plotki; pracownicy działu sprzedaży lub księgowości mogą mieć informacje potrzebne do przygotowania się na przyszłość. Nie pozwól, aby rozwiązanie stosunku pracy z jakiegokolwiek powodu złapało cię nieprzygotowanego.

Przygotuj się do rozwiązania umowy o pracę

Te kroki umożliwią ci szybki powrót do pracy w przypadku rozwiązania stosunku pracy. Jest to ogólne doradztwo zawodowe, które każdy pracownik działu kadr oferowałby obecnym pracownikom, którzy mogą być zagrożeni rozwiązaniem stosunku pracy .

W rzeczywistości, ponieważ wiele organizacji nie komunikuje się otwarcie ze swoimi pracownikami, są to działania, które każdy pracownik musi podjąć przez cały okres swojej kariery zawodowej. Chcesz zminimalizować negatywny wpływ nieprzewidywalnych zdarzeń, takich jak bankructwo firmy, utrata dużych klientów, duża utrata dostawców lub rozwiązanie umowy o pracę.

Żyj swoim życiem tak, jakby każdy dzień był ostatnim dniem twojego zatrudnienia

Co robić, gdy pojawia się bezrobocie

Martwisz się potencjalnym rozwiązaniem stosunku pracy? Oto kolejne kroki. Oto, jak przewidzieć potencjalne zakończenie zatrudnienia i pierwsze kroki, które należy podjąć.

Okieruj swoją stację roboczą i sprzęt elektroniczny. Niezależnie od tego, czy pracujesz w biurze, w kabinie, czy na hali produkcyjnej, zwróć uwagę na miejsce pracy. Czy liczba przedmiotów osobistych, które powinieneś usunąć w przypadku rozwiązania stosunku pracy, jest łatwa do zrealizowania? Czy masz kopie zapasowe przedmiotów osobistych na komputerze domowym lub laptopie bez pracy?

W rzeczywistości usuń materiały niezwiązane z pracą ze sprzętu należącego do firmy, które musisz natychmiast zwrócić w przypadku rozwiązania stosunku pracy. Zabierz do domu wszelkie osobiste pliki, które mógłbyś przechowywać w pracy. Twórz kopie zapasowe swojej książki telefonicznej i kontaktów z komputera i telefonu komórkowego w domu.

Usuń wszelkie zapisy dotyczące podatków, takich jak koszty podróży i przebieg. Wreszcie, twój pracodawca jest właścicielem pracy, którą wyprodukowałeś podczas zatrudnienia, więc nie będziesz chciał używać tego samego materiału dla nowego pracodawcy. Możesz jednak zabrać do domu kopie prac, które możesz wykorzystać jako próbki do następnego zatrudnienia.

W zależności od tego, czy posiadasz umowę o zakazie konkurencji , a także inne szczegóły dotyczące zatrudnienia i separacji, próbki zaoszczędzą czas opracowywany od zera. Nie chciałbyś stracić wysiłku, który właśnie zainwestowałeś w napisanie podręcznika pracownika lub uzasadnienia kosztów zakupu dużego sprzętu.

(Należy uważać, jak nagły przypływ wiadomości e-mail na domowy adres e-mail będzie wyglądać u pracodawcy, od którego potrzebna jest pozytywna referencja ). Pamiętaj, że twój pracodawca również posiada twój służbowy adres e-mail . Inny pracownik prawdopodobnie będzie monitorował twoje konto e-mail przez pewien czas, więc firma nie ominie połączeń ani klientów.

Jeśli spodziewasz się, że wypowiedzenie umowy nastąpi po wykonaniu, zachowaj kopię poza pracą całej dokumentacji związanej z twoją wydajnością. Zachowaj kopie wszystkich planów działania utworzonych podczas sesji coachingowych i innych otrzymanych dokumentów pisemnych, w tym ocen wydajności .

Jeśli nie otrzymujesz regularnych informacji zwrotnych na temat swoich postępów, możesz poprosić swojego przełożonego i pracowników działu kadr, jeśli są zaangażowani, o rejestrację prośby o opinię, aby poprosić o okresowe spotkanie z opiniami. W każdym razie, zachowaj własną dokumentację z harmonogramem serii wydarzeń, które doprowadziły do ​​rozwiązania stosunku pracy. Możesz również porozmawiać z prawnikiem, jeśli uważasz, że potencjalne rozwiązanie stosunku pracy nie jest uzasadnione.

Przygotuj się do wynegocjowania pakietu odpraw . W przypadku rozwiązania stosunku pracy , Twój pracodawca prawdopodobnie zaoferuje Ci odprawę. Niezależnie od tego, czy wypowiedzenie nastąpiło z przyczyn, czy zwolnienia, spodziewaj się, że pracodawca zażąda, w zamian, podpisania oświadczenia, które pozbawia Cię prawa do pozywania ich z jakiegokolwiek powodu w wyniku twojego rozwiązania stosunku pracy.

We wszystkich przypadkach zabierz dokument do domu, przez czas wymagany przez pracodawcę zgodnie z prawem , i zastanów się nad podpisaniem swoich praw za kilkutygodniową zapłatę. Być może skonsultuj się z adwokatem, ale nigdy nie podpisuj takiego dokumentu na miejscu, w momencie rozwiązania stosunku pracy.

Chociaż trudno jest myśleć strategicznie w momencie rozwiązania stosunku pracy, nie masz nic do stracenia, gdy usłyszysz ofertę swojego pracodawcy. Pozycje te, w zależności od dotychczasowych praktyk firmy, liczby pracowników zaangażowanych w zwolnienia i innych zmiennych, mogą podlegać negocjacjom:

Więcej myśli o Negocjacji

"Nie wychodź za drzwi, jakby nie było dla ciebie żadnej opcji. Poproś o sposoby przedłużenia okresu przejściowego i zmień pozycję na następną pracę" - mówi Amy Dorn Kopelan, współautorka "Nie widziałem tego "i współtwórca sieci" TheGuruNation.com "dla profesjonalistów i przedsiębiorców, którzy chcą przejąć kontrolę nad swoimi karierami .

Oto sześć sposobów negocjacji po zwolnieniu:

Wniosek dotyczący negocjacji w sprawie odprawy

Zakończenie stosunku pracy nigdy nie jest przyjemne. Ale jeśli zwracasz uwagę na swoje środowisko pracy, przygotowujesz się do potencjalnego rozwiązania stosunku pracy zarówno na osobistych, jak i zawodowych stronach twojego życia, utrzymujesz podwaliny pod aktywne poszukiwania pracy i negocjujesz swoje zerwanie, złagodzisz ich negatywny wpływ. Oto dodatkowe dwadzieścia pytań, które będziesz musiał zapytać, czy jesteś zwolniony z pracy, czy zwolniony z pracy.

Co się dzieje po rozwiązaniu umowy o pracę

Kiedy doświadczysz przerwania stosunku pracy, najlepszą metodą jest rozpoczęcie aktywnej pracy. Czy ubiegasz się o zasiłek dla bezrobotnych, bez względu na to, co powiedział ci twój pracodawca; nawet w przypadku rozwiązania stosunku pracy z przyczyn, pracodawcy rzadko zatrzymują byłych pracowników, chyba że przyczyna takiego rozwiązania byłaby poważna. W ciągu kilku tygodni otrzymasz list z ofertą COBRA, aby móc kontynuować ubezpieczenie zdrowotne, co jest zalecane.

Twój poprzedni pracodawca może przesłać Ci oświadczenie, w którym poinformuje Cię, co jesteś winien w związku z wypłatą urlopów i innymi świadczeniami, podsumowuje umowę, którą negocjowałeś, oraz wszelkie inne informacje, które powinieneś wiedzieć podczas rozwiązania stosunku pracy, takie jak rolowanie Twoich 401 (k) nowy plan.