W jaki sposób poradnictwo zawodowe wspiera rozwój kariery?

Uzyskaj profesjonalną pomoc dzięki swojej karierze

Poradnictwo zawodowe składa się z usług, które pomagają ludziom skutecznie zarządzać rozwojem kariery . Rozwój kariery, aspekt rozwoju człowieka, jest procesem, poprzez który wyłania się tożsamość zawodowa jednostki. Chociaż będzie się pojawiać samodzielnie, gdy dojrzejesz, możesz skorzystać z pomocy podczas nawigacji po tym procesie, co może być dość mylące.

Wiele osób szuka pomocy profesjonalistów rozwoju kariery tylko wtedy, gdy starają się wybrać karierę po raz pierwszy, a może kiedy przechodzą transformację.

Celem poradnictwa zawodowego jest jednak zapewnienie wsparcia indywidualnym przez całe życie. Przyjrzyjmy się, kiedy w trakcie swojej kariery powinieneś uzyskać pomoc.

Uzyskaj pomoc, gdy wybierasz karierę

Zbyt wielu ludzi jest niezadowolonych z tego, co robią dla życia. Dlaczego? Mylą się, wybierając karierę, a kończą w zawodzie, który nie pasuje. Nie jest to zaskakujące, ponieważ przechodząc przez proces planowania kariery , cztery kroki, które należy podjąć przy wyborze kariery, są trudne. Może się wydawać, że łatwiej byłoby wybrać zawód z kapelusza.

Chociaż dokonywanie losowego wyboru może być prostsze, z pewnością nie jest mądre. Biorąc pod uwagę czas, jaki spędzasz w pracy, powinieneś zrobić wszystko, co możliwe, aby podjąć świadomą decyzję. Uzyskanie pomocy od profesjonalisty, który zapewnia poradnictwo zawodowe, może być różnicą między zakończeniem satysfakcjonującej kariery lub taką, która sprawia, że ​​jesteś nieszczęśliwy.

Specjalista ds. Rozwoju kariery , np. Doradca zawodowy, może korzystać z narzędzi samooceny , aby pomóc ci poznać twoje zainteresowania, wartości, umiejętności i typ osobowości. Po przedstawieniu listy zawodów, które wydają się odpowiednie dla ciebie w oparciu o wyniki, on lub ona może pokazać ci, jak je zbadać, a następnie wyeliminować te, które nie są tak dobre, jak inne.

Następnie doradca może pomóc w stworzeniu planu działania, który pozwoli ci wykonywać zawód, który wybrałeś.

Uzyskaj pomoc w poszukiwaniu pracy

Jaki jest cel wyboru zawodu, jeśli nie wiesz, jak znaleźć pracę? Poradnictwo zawodowe polega również na zapewnieniu pomocy w poszukiwaniu pracy, gdy szukasz pierwszej pracy lub kolejnych. Sposób, w jaki szukamy pracy, zmienił się znacząco w ciągu ostatnich dziesięcioleci i nadal się zmienia. Specjaliści od doradztwa zawodowego są na bieżąco z najlepszymi metodami wykorzystywanymi podczas poszukiwania pracy.

Doradca zawodowy pokaże Ci, jakich zasobów użyć, aby znaleźć ogłoszenia o pracę. On lub ona pomoże Ci napisać skuteczne CV i nauczy Cię, jak połączyć się z siecią. Kiedy przychodzi czas na rozmowy kwalifikacyjne, możesz również uzyskać porady, jak najlepiej odpowiedzieć na pytania i negocjować ofertę pracy.

Uzyskaj poradę o pośredniej karierze

Oprócz uzyskania pomocy w sprawach związanych z rozpoczęciem kariery, takich jak wybór zawodu lub zabezpieczenie pierwszej pracy , możesz również uzyskać wskazówki na temat spraw, które mają miejsce później. Na przykład usługi poradnictwa zawodowego obejmują również pomaganie osobom w rozwijaniu kariery zawodowej i radzeniu sobie z problemami w miejscu pracy.

Specjalista ds. Rozwoju kariery może odpowiedzieć na pytania dotyczące awansu zawodowego.

On lub ona może powiedzieć ci, co masz robić, aby awansować lub uzyskać podwyżkę, lub nawet pomóc ci zdecydować, czy rzucić pracę. Możesz uzyskać poradę na temat współpracy ze współpracownikami i szefem, przygotowując się do recenzji wyników i reagując na nie, a także radząc sobie ze stresem w pracy i wypaleniem zawodowym .

Uzyskaj pomoc, jeśli stracisz pracę

Utrata pracy jest niszczycielska zarówno finansowo, jak i emocjonalnie. Kiedy tracisz pracę, zabierasz także kawałek swojej tożsamości. Najbardziej namacalnym rezultatem jest jednak utrata dochodów. Pomoc tym, którzy mają do czynienia z tą dewastującą zmianą życia, jest elementem poradnictwa zawodowego. Ponieważ prawdopodobnie nie chcesz wydawać dodatkowych pieniędzy, gdy już czujesz się zaniepokojony swoimi finansami, powinieneś zajrzeć do bezpłatnych lub tanich usług doradztwa zawodowego, co zostanie omówione w dalszej części.

Doradca zawodowy lub inny doradca może pomóc nowo bezrobotnym klientom w radzeniu sobie z praktycznymi problemami, takimi jak ubieganie się o zasiłek dla bezrobotnych i kontynuowanie ubezpieczenia zdrowotnego .

W końcu może pomóc klientowi w rozpoczęciu procesu poszukiwania pracy. Mogą również uzyskać wsparcie i porady od profesjonalistów i, poprzez grupy wsparcia, od innych osób znajdujących się w takiej samej sytuacji.

Uzyskaj porady na temat zmiany kariery

Ponieważ większość ludzi nie pozostaje w tym samym zawodzie przez całe życie zawodowe - niektórzy ludzie nawet wielokrotnie zmieniają karierę - prawdopodobnie nadejdzie czas, kiedy będziesz chciał dokonać zmiany. Specjalista ds. Doradztwa zawodowego może udzielić porady, kiedy podejmuje się tego rodzaju przejście.

Spotkaj się ze specjalistą ds. Rozwoju kariery, który pomoże ci ocenić umiejętności, które możesz przekazać . Z jego pomocą możesz odkryć, jakie umiejętności możesz wnieść do nowego zawodu i które z nich musisz zdobyć, zanim zaczniesz nową karierę.

Zdobądź motywację

Kiedy angażujesz się w codzienne czynności zarabiania na życie, poszukiwania nowej pracy lub dokonywania kolejnej zmiany, czasami potrzebujesz po prostu bezstronnej cheerleaderki u boku. Twój partner, przyjaciele i rodzina mają wpływ na twoją przyszłość i mogą mieć problemy z bezstronnością. Na przykład, jeśli potrzebujesz zachęty do zmiany kariery, ale twój partner martwi się, jak wpłynie to na Twoje finanse, profesjonalny doradca, który nie ma żadnej skóry w grze, może być właśnie tym, czego potrzebujesz.

Profesjonalny doradca zawodowy może Cię zmotywować, gdy sprawy nie idą tak, jak byś chciał. Będzie zachęcał Cię, abyś nie poddawał się, czy utknąłeś w nieudanej kampanii poszukiwania pracy, czy też masz problem z decyzją o odejściu z kariery i szukaniem nowej, nawet jeśli będzie to trudne do przekwalifikowania. On lub ona może dać ci realistyczne spojrzenie na to, czego się spodziewać, powiedzieć, czy podejmujesz mądrą decyzję i kibicować ci, gdy masz ochotę się poddać.

Gdzie można uzyskać poradnictwo zawodowe

Profesjonaliści, którzy zapewniają poradnictwo zawodowe, obejmują doradców zawodowych i doradców rozwoju kariery. Doradcy szkolni zapewniają te usługi uczniom szkół średnich i średnich, którzy mogą szybko rozpocząć podejmowanie decyzji dotyczących kariery zawodowej. Student college'u może poszukiwać poradnictwa zawodowego z biura pośrednictwa pracy w swojej instytucji.

Centra kariery w bibliotekach publicznych są dobrym źródłem bezpłatnej pomocy w planowaniu kariery. Bibliotekarze mogą nauczyć Cię korzystać ze wszystkich zasobów i narzędzi. Wiele z nich ma również dostęp do usług doradczych. Ponadto wiele agencji wspólnotowych zapewnia bezpłatną lub niskokosztową pomoc zawodową, w tym programy szkoleń zawodowych i warsztaty dotyczące umiejętności poszukiwania pracy. Centra One-Stop Career, które sponsoruje Departament Pracy USA , znajdują się w całym kraju. Biura te zapewniają narzędzia i usługi, które mogą pomóc osobom poszukującym pracy i studentom.