Przyczyny, objawy i zapobieganie wypaleniu zawodowemu

Czy jesteś po prostu chory w swojej pracy lub cierpisz na wypalenie?

W pewnym momencie swojej kariery doświadczasz wypalenia zawodowego. Bez względu na to, jak bardzo lubisz swoją pracę, nadejdzie czas, kiedy po prostu nie będziesz już tego robić. Jeśli mógłbyś wybierać pomiędzy tym, czy jesteś chory na tyle, by zostać w domu (a nie tylko kłamać o chorobie) i iść do pracy, to faktycznie wybrałbyś chorobę. Byłoby znacznie mniej awersyjne niż stawienie czoła szefowi, współpracownikom, klientom i biurku.

Co to jest wypalenie zawodowe?

Czym dokładnie jest wypalenie? W Słownik Kolegialny Merriam-Webster zdefiniowano jako "wyczerpanie fizycznej lub emocjonalnej siły lub motywacji, zwykle w wyniku długotrwałego stresu lub frustracji". Kto jest zestresowany i sfrustrowany? Wielu ludzi. Masowe zwolnienia sprawiają, że pracownicy są bardzo nerwowi. Wielu obawia się utraty pracy i dlatego pracują ciężej i dłużej, aby udowodnić swoją wartość. Ci, którzy przeżyli zwolnienia muszą ciężko pracować, aby wypełnić luki pozostawione przez zmarłych kolegów.

Są też tacy, którzy ciężko pracują i nie otrzymują wdzięczności, na którą zasługują od swoich szefów. Chodzą do pracy codziennie, ciężko pracują i nie czują, że są odpowiednio nagradzani. Podbicia nie nadchodzą, a promocje też nie są. Wydaje się, że ludzie, którzy wydają się pracować mniej, ale mają większą siłę polityczną, wydają się robić lepiej. Brzmi frustrująco.

Bycie w niewłaściwej karierze jest również bardzo stresujące i może być frustrujące.

Wiele osób jest w niewłaściwej karierze. Obaj męczą się karierą, którą kiedyś lubili lub w pierwszej kolejności wybierali słabo. Inni są we właściwej karierze, ale w niewłaściwej pracy. Tak czy inaczej, zmiana może być w porządku. Może to oznaczać zmianę kariery zawodowej lub po prostu zmianę miejsca pracy. Tak więc, jak widać, istnieje wiele czynników, które powodują stres i frustrację z powodu wykonywanej pracy.

Jestem pewien, że możesz sam wymienić kogoś.

Wypalenie to nie tylko stres czy frustracja

Wypalenie nie zdarza się jednak tylko tym, którzy są zestresowani lub sfrustrowani. Zauważ, że definicja mówi, że wypalenie zwykle ma miejsce w wyniku stresu i frustracji. Nie wydaje mi się, żeby stres, który powoduje wypalenie zawodowe, był bardzo oczywisty. Praca może przebiegać płynnie. Nie ma widocznych problemów - żadnych problemów do rozwiązania. Dobrze dogadujesz się ze swoim szefem, współpracownikami i klientami. Wtedy nagle pewnego dnia czujesz się trochę węzeł w żołądku, kiedy myślisz o pójściu do pracy. Lub nie możesz wymyślić żadnych świeżych pomysłów. Pozwolisz, by Twoja skrzynka odbiorcza wypełniła się. Lamentujesz, gdy dzwoni twój telefon. Po prostu nie możesz tego rozgryźć. Wczoraj kochałeś swoją pracę i dzisiaj jej nienawidzisz. Co mogło spowodować to?

Wielu z nas pracuje przez wiele godzin, ponieważ lubimy nasze prace. Mamy pracę, która musi zostać wykonana, i postanawiamy spędzić dziesięć godzin dziennie. Pewnego dnia zdajemy sobie sprawę, że minęło wiele miesięcy, odkąd mieliśmy wakacje, pełny weekend, a nawet relaksujący wieczór w domu. Jest takie stare powiedzenie: "Na łożu śmierci nikt nigdy nie powiedział:" Żałuję, że nie spędziłem więcej czasu w biurze ". Na marginesie, człowiek, który ukuł termin" wypalenie ", był psychologiem o imieniu Herbert Freudenthal .

Sam dr Freudenthal cieszył się opinią, że pracuje wyjątkowo długo, ale nie doświadczył wypalenia zawodowego.

Znaki wypalenia zawodowego

Stres ma wiele fizycznych symptomów. Niektóre są oczywiste, inne nie. Oczywistymi objawami są zmęczenie, drażliwość, płaczliwe wyrazy, ataki lękowe, utrata apetytu lub przyrost masy ciała z powodu braku ćwiczeń fizycznych lub przejadania się w reakcji na stres. Mniej oczywistymi objawami są miażdżenie zębów lub zwiększone spożycie narkotyków, alkoholu i tytoniu, bezsenność, koszmary senne, zapominanie, niska produktywność i niemożność koncentracji ("Wypalenie zawodowe." Vhihealthe).

Te fizyczne objawy mogą mieć bardzo poważny wpływ na twoje zdrowie. Według Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego, jeśli pozwoli się na postęp, wypalenie może doprowadzić do depresji, lęku i choroby fizycznej. Narkotyki lub alkohol są często problemem.

Po dłuższym okresie wypalenia mogą powodować fizyczne i psychiczne załamania, takie jak samobójstwo, udar lub zawał serca ("Droga do wypalenia". American Psychological Association HelpCenter).

Zanim wypalenie doprowadzi do poważnych problemów psychicznych i zdrowotnych, wpłynie to na sposób wykonywania pracy. Absencja i spóźnienie to dwa z efektów. Wykonywanie absolutnego minimum, innymi słowy "wysyłanie go" to coś innego. To ironia. Pracujesz nad swoim ogonem, aby nie stracić pracy. Wypalasz się i nie jesteś w stanie dobrze wykonywać swojej pracy, jeśli to wszystko. Wtedy tracisz pracę. Koszt wypalenia jest wysoki, zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Nadszedł czas, aby zacząć odkrywać sposoby na kontynuację wypalenia zawodowego.

Jak uratować się przed wypaleniem zawodowym

Im wcześniej nastąpi wypalenie, tym łatwiej będzie zaradzić tej sytuacji. Najbardziej oczywistym sposobem na wyleczenie wypalenia jest zakończenie pracy. Ktoś we wczesnych stadiach wypalenia może uznać, że luksus, podczas gdy osoba, której wypalenie zdrowia już zebrało opłaty, może uznać ją za konieczność. Jeśli jesteś we wczesnym stadium wypalenia, możesz go złagodzić na kilka sposobów. Ale najpierw musisz dowiedzieć się, co sprawia, że ​​czujesz się w ten sposób.

Zidentyfikuj przyczynę, a następnie rozwiązaj ją

Spójrzmy najpierw na prostszą sytuację. Jest to wypalenie nie spowodowane stresem lub frustracją, ale raczej ciężką pracą i zbyt wieloma godzinami z wyboru. Ta sytuacja czasami się naprawia. Pracujesz zbyt ciężko, a potem zaczynasz wypalać, więc zwalniasz. Jeśli nie możesz zwolnić, musisz zmusić tę sprawę. Sprawdź, ile czasu urlopu możesz wziąć, a następnie weź go. Postaraj się odejść z pracy na czas. Nie zabieraj ze sobą pracy do domu. Zacznij powoli, jeśli musisz. Pozostaw pracę na czas jeden dzień w tygodniu, a następnie zwiększ ją do dwóch dni. Pamiętaj, aby spędzić noc relaksując się - wypożyczyć film lub przeczytać dobrą książkę.

To zupełnie inna sprawa, gdy wypalenie spowodowane jest stresem lub frustracją. Zwykle jest to siła zewnętrzna powodująca, że ​​czujesz się w ten sposób, tj. Trudny boss, więcej pracy niż możesz sobie z tym poradzić lub zbliżające się zwolnienia. Trudny boss jest trudny, ponieważ jeśli pracujesz dla kogoś, kto nie jest miłą osobą, niewiele możesz zrobić, aby to zmienić. Możesz jednak rozważyć spotkanie z nim, aby porozmawiać o tym, w jaki sposób możesz stworzyć bardziej produktywną współpracę.

Jeśli masz więcej pracy niż możesz obsłużyć z powodu mniejszego personelu, musisz nauczyć się, jak lepiej zarządzać swoim czasem. Jedna osoba nie może wykonywać pracy pięciu osób, bez względu na to, jaka jest dobra i jak bardzo się stara. Musisz dowiedzieć się, co jest najważniejsze i udać się stamtąd. Koniecznie zachowaj porządek, aby rzeczy nie zaginęły w tasowaniu. Powinieneś też zachować spokój i pamiętać, że świat się nie skończy, jeśli nie wszystko zostanie zrobione.

Jeśli uważasz, że musisz ciężko pracować, aby nie zostać zwolnionym i to jest przyczyną wypalenia, być może musisz zaakceptować fakt, że nie możesz nic zrobić z tym, co może się stać. " Przygotowanie do zwolnienia " mówi, co zrobić, gdy wydaje ci się, że możesz zostać zwolniony.

Wreszcie, jesteś w karierze, którą odkryłeś, nie jest dla ciebie. Nienawidzisz robić tego, co robisz, a to powoduje, że doświadczasz wypalenia zawodowego. Jeśli możesz sobie pozwolić na rezygnację z pracy , powinieneś rozważyć to. Ale powinieneś być przygotowany na to, że jesteś bez pracy, podczas gdy odkrywasz swoje możliwości. Nie powinieneś wchodzić w nową karierę bez starannego planowania, a skończysz tam, gdzie zacząłeś. Musisz poświęcić czas na pełną samoocenę, która pomoże ci dowiedzieć się, jakie kariery powinieneś zbadać. Następnie musisz zbadać każdą karierę, dopóki nie jesteś wystarczająco pewny, że znalazłeś tę, która jest dla ciebie odpowiednia. Przed rozpoczęciem szukania pracy może być konieczne szkolenie lub inne przygotowanie. Zajmie to sporo czasu. Jeśli zdecydujesz się kontynuować swoją obecną pracę, nadal możesz rozpocząć proces planowania kariery . Możesz czuć się mniej zestresowany w swojej pracy, gdy zaczynasz zdawać sobie sprawę, że istnieją inne opcje.