Jak zmienić karierę na 50

Co musisz wiedzieć zanim podejmiesz następny krok

W wieku 50 lat jesteś znacznie bliżej wieku emerytalnego niż w wieku, w którym byłeś, gdy zaczynałeś. Jeśli planujesz przejść na emeryturę w wieku 67 lat, po zebraniu pełnych amerykańskich zasiłków Social Security, pozostało Ci 17 lat do kariery. W zależności od tego, jak się czujesz, co robisz, aby zarobić na życie, może to wydawać się bardzo krótkim czasem lub wiecznością. Ponieważ czytasz artykuł o tym, jak zmienić karierę w wieku 50 lat, jest bardziej prawdopodobne, że ta ostatnia jest prawdziwa.

Twoje zajęcie może już nie przynieść ci satysfakcji, jak kiedyś. Być może nigdy nie byłeś z niej zadowolony i wreszcie czujesz się gotowy na odkrywanie innych opcji. W tym momencie swojego życia możesz się zastanawiać, czy wysiłek, który trzeba podjąć, aby dokonać zmiany kariery, jest nawet opłacalny. Niezależnie od tego, czy masz 30 czy 50 lat, nie powinieneś spędzać czasu pracując w zawodzie, w którym jesteś nieszczęśliwy. Twój wiek będzie jednak odgrywał rolę w twoich przejściach i twoich decyzjach o karierze do kontynuowania.

Plusy i minusy zmian w karierze w wieku 50 lat

Możesz mieć pewność, w wieku 50 lat, że możesz podjąć każde wyzwanie, które pojawi się na twojej drodze. Lub możesz zapytać, czy chcesz zacząć od nowa w tym momencie swojego życia. Po przejściu na emeryturę na horyzoncie możesz się zastanawiać, czy nie ma sensu wzniecać rzeczy. Zadaj sobie pytanie, czy lepiej jest spędzać każdy dzień, oczekując bycia blisko dwadzieścia lat starszym.

Gwałtowne życie, kiedy niecierpliwie oczekujesz, że nie będziesz codziennie chodził do pracy, nie jest najlepszym sposobem na życie.

Chociaż nie ma żadnych gwarancji, że nowa kariera sprawi, że będziesz uwielbiała pracę, to raczej nie będziesz bardziej zadowolony z aktualnej z biegiem czasu. Zmiana kariery jest teraz o wiele prostsza niż później.

Satysfakcja zawodowa będzie miała pozytywny wpływ na twoje zdrowie, relacje i życie w ogóle.

Bycie w niewłaściwej karierze jest stresujące i kto tego potrzebuje? Nie, przejście nie będzie łatwe, ale jeśli zrobisz to we właściwy sposób, nie musi być tak trudne. Musisz tylko zdecydować, co chcesz robić dalej i czy twój wybór jest realistyczny . Następnie musisz dowiedzieć się, jak to wszystko się stało. Łatwo? Nie całkiem. Ale jest to wykonalne.

Co trudno zmienić w karierze w wieku 50 lat?

W wieku 50 lat istnieje spora szansa na sporo wydatków. Możesz umieszczać dzieci w college'u, jednocześnie spłacając kredyt hipoteczny. Co najmniej, możesz być odpowiedzialny za czynsz i ewentualnie kredyty samochodowe i inne długi, które możesz zgromadzić przez lata.

Dobrą wiadomością jest to, że możesz także zaoszczędzić trochę. Wszystko, co jest płynne, może być użyte, aby pomóc Ci przejść przez zmianę kariery. Nie zanurzaj się jednak w swoim koncie emerytalnym. Będzie kara, a poza tym będziesz potrzebować tych pieniędzy później.

Wchodzenie w nowe pole staje się trudniejsze z wiekiem. Jest to szczególnie ważne, jeśli musisz rywalizować z młodszymi pracownikami o pracę na poziomie podstawowym. Możesz spotkać się z uprzedzeniami ze strony niektórych pracodawców, ale wielu zrównuje wiek z doświadczeniem. Podkreślenie swoich umiejętności do przeniesienia na CV pomoże.

Jak zmienić karierę na 50

Bardziej prawdopodobne jest, że będziesz zadowolony z konkretnej kariery, jeśli pasuje ona do twojego typu osobowości, predyspozycji, wartości związanych z pracą i zainteresowaniami. Dlatego zanim pójdziesz dalej, powinieneś poznać siebie poprzez samoocenę . Możesz zatrudnić doradcę zawodowego lub innego specjalistę ds. Rozwoju kariery, aby pomóc Ci w tym kroku. Dowiedz się, czy lokalna biblioteka publiczna oferuje tę usługę za darmo. Wielu robi. Inną opcją jest skontaktowanie się z biurem obsługi kariery . Sprawdź w miejscowym college'u lub w tym, w którym uczestniczyłeś, co może zapewnić absolwentom darmowe usługi kariery zawodowej. Wypełnienie samooceny pozostawi Ci listę zawodów, które są dla Ciebie odpowiednie w oparciu o twoje cechy.

Następnie sprawdź zawody na twojej liście. Mimo, że zawód wydaje się odpowiedni, masz inne rzeczy do rozważenia w wieku 50 lat.

Mając niewiele ponad dwie dekady przed wami, aby rozpocząć nową karierę, czas, który poświęcisz na przygotowanie się do niej, jest ważniejszym czynnikiem, niż gdybyś zrobił to wcześniej. Powinieneś unikać wybierania zawodów, które wymagają wielu lat nauki lub szkolenia. Chociaż czasami można zobaczyć historię o kimś, kto dokonał zmiany kariery w późnym wieku średnim i został lekarzem lub prawnikiem w wieku 50 lat, może to być nierealistyczny wybór z kilku powodów. Do czasu ukończenia edukacji będziesz miał kilka lat pracy, aby Twoja inwestycja się nie opłacała. Możesz również zmierzyć się z wiekiem, zarówno w przypadku przyjęć, jak i uzyskania pracy po ukończeniu studiów.

O wiele bardziej praktyczny jest wybór zawodu, który wykorzystuje umiejętności zbywalne i nie wymaga zbyt wiele dodatkowego kształcenia i szkolenia. Powiedziawszy to, jeśli twoim pragnieniem jest kariera, która wymaga wielu lat edukacji i szkoleń, a masz na to środki finansowe, nie pozwól, by cokolwiek cię powstrzymało.

Upewnij się także, że poznasz obowiązki związane z pracą, perspektywy zatrudnienia i medianę zarobków . Oceń te dane, aby wybrać najbardziej odpowiednie zawody z listy. Zastanów się, jakie obowiązki zawodowe lubisz, a które nie. Podczas gdy nie musisz kochać każdego zadania, które musisz mieć, musisz przynajmniej być gotów zrobić je wszystkie regularnie. Jeśli jakakolwiek praca jest łamaczem kontraktów, pozbądź się tej pracy.

Zarabianie dużych pieniędzy jest miłe, ale nie sprawi, że poczujesz się szczęśliwszy w karierze, która ma kilka innych odkupieńczych zalet. Zamiast wybierać zawód z najwyższymi zarobkami, upewnij się, że wynagrodzenie pokryje twoje wydatki, pozwoli zaoszczędzić pieniądze i pozwoli ci wziąć udział w zajęciach rekreacyjnych, które lubisz. Rozważ także perspektywy zatrudnienia. Jeśli nie możesz dostać pracy, nie ma sensu wybierać tego zawodu.