Bezpłatne aplikacje CRM

Odpowiednia aplikacja CRM (zarządzanie relacjami z klientami) jest niezwykle przydatnym narzędziem w sprzedaży. Aplikacje CRM będą przechowywać, sortować i raportować dane o potencjalnych klientach i klientach. Nie tylko pozwala to zaoszczędzić czas, ale także pomaga nawiązywać połączenia i zdobywać wiedzę o klientach w sposób, jakiego nigdy nie zauważysz, korzystając z systemu piór i papieru.

Aplikacje CRM występują w dwóch podstawowych odmianach: oprogramowanie i usługi.

Oprogramowanie CRM instaluje się na komputerze biurowym lub serwerze, a dane tam również. Zaletą oprogramowania jest to, że wystarczy zapłacić za niego tylko raz i że masz pełną kontrolę zarówno nad programem, jak i danymi w nim zawartymi. Na przykład, jeśli producent oprogramowania wydaje zaktualizowaną wersję i podoba Ci się stara wersja lepiej, po prostu nie możesz zainstalować aktualizacji. Wadą jest to, że będziesz musiał obsłużyć proces instalacji i wszelkie problemy techniczne, które powstają, a jeśli cokolwiek stanie się z komputerami biurowymi, możesz stracić wszystkie swoje dane. Jeśli wybierzesz opcję oprogramowania, prawdopodobnie zechcesz wykonać kopie danych w kilku różnych lokalizacjach, na wypadek, gdyby zginął główny komputer. Prawdopodobnie będziesz musiał zainstalować oprogramowanie na każdym komputerze sprzedawcy.

Usługi CRM są hostowane online. Zazwyczaj płacisz stałą opłatę za dostęp do tych usług i masz do nich dostęp z dowolnego komputera - większość usług wymaga tylko zalogowania się przy użyciu bezpiecznej nazwy użytkownika i hasła.

Zaletą usług jest to, że są hostowane na sprzęcie dostawcy, często z kopiami zapasowymi i nadmiarowymi serwerami, więc jest mało prawdopodobne, że utracisz dane nawet podczas katastrofy. Obowiązkiem dostawcy jest utrzymywanie usługi w ruchu, więc twoje działania pomocy technicznej będą minimalne.

Wady polegają na tym, że jeśli dostawca ma problem - lub kończy działalność - możesz utracić dane tymczasowo lub na stałe. Nawet chwilowe utracenie połączenia internetowego spowoduje odcięcie dostępu do danych, co może być od denerwującego po katastrofalne w zależności od czasu przestoju.

Ceny CRM wahają się od darmowych do tysięcy dolarów. Jeśli dopiero zaczynasz, bezpłatna usługa CRM lub pakiet oprogramowania to dobry początek. Wielu dostawców CRM wydaje zarówno wersję bezpłatną, jak i bardziej niezawodną wersję płatną, więc jeśli przerastasz wolne oprogramowanie, stosunkowo łatwo jest go uaktualnić.

FreeCRM.com

FreeCRM to usługa CRM, która pozwala zarządzać sprzedażą , śledzić potok, a nawet zawiera system zarządzania biletami na kłopoty (jeśli chcesz go użyć również do wsparcia technicznego swojej firmy). Dostępny jest w dwóch wersjach: FreeCRM, która jest rzeczywiście bezpłatna i pozwala na wprowadzenie do 5000 rekordów oraz FreeCRM Pro, która ma nieograniczone miejsce na dane i więcej opcji pomocy technicznej, ale która wymaga opłaty miesięcznej.

SugarCRM

SugarCRM jest pakietem oprogramowania open source, co oznacza, że ​​kod programistyczny jest rozpowszechniany za darmo i każdy może go używać i zmieniać za darmo.

Jeśli więc ty lub twój pracownik ma talent techniczny, możesz pobrać kod SugarCRM i zaprojektować własny CRM. Mniej techniczni użytkownicy mogą po prostu pobrać wersję Sugar Community Edition i korzystać z niej w niezobowiązujący sposób. Jeśli podoba Ci się to, co widzisz, możesz wybrać wersję Pro SugarCRM, która zawiera dodatkowe funkcje, takie jak obsługa Mobile CRM, ale która ma roczną opłatę.

Pipeliner

Ten darmowy program CRM otrzymał 5 gwiazdek od CNET i wysokie oceny w recenzjach użytkowników. Pipeliner pozwala na wprowadzanie nowych potencjalnych klientów (odnosi się do nich jako "możliwości"), zarządzanie istniejącymi potencjalnymi klientami i zmianę statusu potencjalnego klienta za pomocą sprytnego interfejsu "przeciągnij i upuść". Program zawiera również zintegrowaną książkę adresową i oś czasu, aby pomóc śledzić potencjalne zdarzenia.

Zoho CRM

Zoho.com oferuje popularną usługę CRM, która jest bezpłatna dla maksymalnie trzech użytkowników i 100 000 rekordów.

Zespoły sprzedaży, które wymagają większej liczby licencji, mogą zarejestrować się zamiast wersji Professional lub Enterprise. Bezpłatna edycja Zoho CRM ma również opcję "plug-in" dla sprzedawców, którzy chcą mieć kilka dodatkowych funkcji, ale nie chcą kupować całego pakietu.