6 sposobów ochrony klientów przed konkurencją

Jeśli twoi konkurenci starają się rozwijać nowy biznes, jest prawie nieuniknione, że niektórzy z nich zaczną węszyć wokół TWOICH klientów, próbując ich wywabić. Jeśli nie podejmiesz kilku środków ostrożności, możesz stracić bazę klientów, zanim się zorientujesz, co się stało.

 • 01 Bądź w kontakcie

  Jak często odbierasz telefon i dzwonisz do obecnych klientów? Niemal na pewno nie tak często, jak powinieneś. Tak, zajmuje to dużo czasu poza innymi działaniami sprzedażowymi. Ale pomyśl o pięciu minutach spędzonych na rozmowie z najlepszym klientem jako o "ubezpieczeniu klienta". Zasadniczo, im ważniejszy jest twój klient, tym częstsze powinny być kontrole - ale nie zaniedbuj żadnego z klientów. Nie ograniczasz się tylko do korzystania z telefonu; Poczta e - mail, a nawet poczta elektroniczna mogą być świetnymi sposobami utrzymywania kontaktu.
 • 02 Dodaj wartość

  Kiedy dzwonisz do tych klientów, nie mów "cześć". Zawsze staraj się znaleźć sposób na zaoferowanie czegoś wartościowego. Może to być fakt, który odkryłeś, który jest istotny dla działalności twojego klienta. Może to być artykuł z wiadomościami, który pojawił się niedawno w jakiś sposób związany z twoim klientem. Lub może to być sugestia, jak wymyślić jak zmaksymalizować zwrot, jaki otrzymają za pomocą produktu, który już kupili od ciebie. Jeśli klient zacznie myśleć o tobie jako o cennym źródle ponad to, co twój produkt robi dla niego, o wiele mniej prawdopodobne, że podrzuci cię za konkurenta.

 • 03 Zbuduj inteligencję

  Poproś klientów, aby powiadomili Cię o tym po tym, jak skontaktuje się z nimi konkurent. Jeśli masz już dobre relacje z klientem, możesz po prostu poprosić go o przysługę. W przypadku nowych lub bardzo dużych klientów możesz zaoferować coś w rodzaju bonusu - np. Rabat na ich następny zakup lub coś w rodzaju freemium. Gdy twoi klienci zostaną przeszkoleni, by opowiedzieć ci o próbach kłusownictwa, nie tylko będziesz miał znacznie większą szansę na uratowanie relacji, ale będziesz miał doskonałą okazję do prześledzenia strategii konkurencji. Pomoże to przewidzieć i odeprzeć przyszłe próby.

 • 04 Zostań zasobem

  Im więcej wiesz o swoim produkcie i powiązanych branżach lub branżach, tym cenniejszy będzie dla klientów. Zachęć ich do zadawania pytań, a jeśli nie znasz odpowiedzi, dowiedz się. To sprawi, że twoje relacje z nimi będą znacznie trudniejsze, ponieważ nawet jeśli będą kuszeni, by pozbyć się twojego produktu, będą się wahać, czy nie stracić cię jako źródła informacji. Rozbuduj swoją bazę wiedzy, czytając książki i czasopisma związane z branżą oraz pozyskując informacje od współpracowników z działów inżynierii i obsługi klienta.

 • 05 Kontratak

  Jeśli konkretny konkurent zbliża się lub kradnie twoich klientów, nadszedł czas, aby obrócić się przeciwko niemu. Pójdź za klientami konkurenta i prawdopodobnie odciągniesz go od kłusownictwa, a zamiast tego zamienisz go na własną rękę. Po zbudowaniu sieci wywiadowczej z własnymi klientami, będziesz w stanie rozpocząć ataki na konkurentów na pierwszy znak kłusownictwa; świetny sposób, aby ich powstrzymać, zanim naprawdę się zaczną.

 • 06 Przygotuj się na wojny cenowe

  Kiedy konkurent poważnie myśli o budowaniu nowego biznesu, często zaczyna od spadku swoich cen do śmiesznie niskich poziomów. Musisz być gotowy, aby reagować na takie podcięcie najszybciej, jak to możliwe. Zapewnienie dodatkowej wartości pomoże ci przygotować grunt i przynajmniej sprawi, że Twoi klienci pomyślą dwa razy, zanim wyskoczą na statek. A gdy stanie się to, co nieuchronne, a klient dzwoni, by powiedzieć, że Firma X oferuje im super cenę, musisz mieć listę powodów, dla których twój produkt jest jeszcze lepszy .