Jak odpowiedzieć na pytanie z wywiadu: "Jakie są twoje mocne strony?"

Większość ludzi chce być rozpoznawana ze względu na ich własną unikalną wartość, nie cenioną za to, w jaki sposób porównują ją z innymi ludźmi. Jeśli czujesz się w ten sposób, może to być trudne, gdy pracodawca prosi cię o rozwinięcie tego, co czyni cię lepszym, niż inni kandydaci ubiegający się o tę pracę.

Na przykład, pracodawca może zapytać Cię: "Co możesz dla nas zrobić lepiej niż inny kandydat?" lub "Dlaczego powinniśmy cię wybrać zamiast kogoś innego?"

Zachowaj ostrożność, gdy odpowiadasz na te pytania

Może wydawać się podstępne, ale tego typu pytanie może być również pułapką, aby ustalić, czy masz zawyżone spojrzenie na siebie lub wydają się być zbyt krytyczne wobec swoich kolegów. Najlepszym podejściem jest zazwyczaj postrzeganie tego rodzaju pytań jako okazji do podkreślenia swoich mocnych stron potencjalnemu pracodawcy. Po prostu upewnij się, że kiedy podkreślisz swoje mocne strony, nie oznacza to, że jesteś lepszy niż wszyscy wokół ciebie.

Zacznij od zastrzeżenia

Pomocne może być rozpoczęcie od zrzeczenia się, że nie jesteś świadomy zalet innych kandydatów. Pamiętaj też, że masz pewność, że na tak atrakcyjną pozycję ubiegasz się o imponujące osoby. Następnie możesz udowodnić, że posiadasz wiele aktywów, które pozwolą Ci wnieść solidny wkład w firmę, jeśli zostaniesz zatrudniony.

Na przykład możesz powiedzieć: "Chociaż nie znam innych osób, z którymi rozmawiasz na to stanowisko, jestem pewien, że jest wiele utalentowanych osób, które ubiegają się o tę pracę.

Jednak biorąc pod uwagę moje unikalne pochodzenie i doświadczenie, uważam się za silnego kandydata na to stanowisko ".

Śledź swoje mocne strony

Następnie możesz śledzić, opisując swoje unikalne mocne strony. Ale nie wystarczy przedstawić swoje mocne strony w kategoriach ogólnych. Musisz być przygotowany na odnoszenie 6 - 8 atutów w zakresie umiejętności, przeszłych doświadczeń, obszarów wiedzy i cech osobistych, które wprowadzasz na pozycję.

Pamiętaj, że twoja prezentacja będzie najbardziej przekonująca, jeśli podasz konkretne przykłady tego, w jaki sposób wykorzystałeś swoje mocne strony, aby dodać wartość do poprzednich miejsc pracy, w tym do staży. W zależności od dogłębnego doświadczenia zawodowego możesz także czerpać z projektów szkolnych i pracy wolontariackiej. Pamiętaj, aby opisać sytuacje lub wyzwania, podjęte działania i wyniki ilościowe, które wygenerowałeś, dotykając każdego z Twoich unikalnych atutów. To może wydawać się dużo pracy, ale warto podjąć wysiłek, jeśli zdobędziesz pracę.

Zanim przejdziesz na rozmowę kwalifikacyjną, przejrzyj opis pracy i ustal, jakie obowiązki wydają się najważniejsze dla pracodawcy. Staraj się udostępniać jak najwięcej swoich atrybutów, które korelują z podstawowymi funkcjami zadania.

Więcej o tym, jak zaprezentować się w rozmowie kwalifikacyjnej