Czego byś szukał u aplikanta?

Jak odpowiedzieć na pytania Wywiad O kim chciałbyś zatrudnić

Czasami ankieter zapyta Cię, kto byś zatrudnił, gdybyś był pracodawcą.

Zadając pytanie typu: "Gdybyś zatrudnił się do tej pracy, czego byś szukał u aplikanta?" ankieter stara się ustalić, o czym Twoim zdaniem chodzi w tej pracy. Ten rodzaj pytania do rozmowy kwalifikacyjnej może być testem sprawdzającym, czy wiesz, w co się pakujesz i czy wykonałeś swoje badania dotyczące tej pracy.

To pytanie może wydawać się mylące, ale łatwo jest odpowiedzieć, jeśli dokładnie przemyślisz opis stanowiska i firmę. Poniżej znajdują się wskazówki, jak odpowiedzieć na pytanie, a także przykładowe odpowiedzi.

Jak odpowiadać na pytania o to, kogo chcesz wynająć

Zbadaj pracę. Pierwszym krokiem do przygotowania dobrej odpowiedzi na to pytanie jest uważne przejrzenie listy ofert pracy, a następnie określenie wymagań pracodawcy i preferencji dotyczących stanowiska. Sprawdź sekcję dotyczącą zatrudnienia na stronie internetowej firmy, aby sprawdzić, czy istnieje bardziej szczegółowy opis zadania niż znaleziona reklama.

Strona internetowa firmy może również zawierać informacje o typie pracowników, których firma ogólnie szuka. Sprawdź stronę firmy "O nas" w celu uzyskania tego rodzaju informacji.

Możesz również przeszukać Google według tytułu stanowiska, aby dowiedzieć się, co inni pracodawcy o podobnych zadaniach mogą wymieniać jako kwalifikacje.

Przejrzyj opisy zadań na LinkedIn i zobacz, co profesjonaliści wymieniają jako osiągnięcia w swoich profilach.

Zrobić listę. Sporządź listę umiejętności, cech osobowych, obszarów wiedzy i innych poświadczeń, które Twoim zdaniem są najważniejsze dla tego stanowiska. Postaraj się skupić na zasobach, które znasz.

Podczas tworzenia listy pomyśl o przykładach pokazania każdej z umiejętności, jakości i innych poświadczeń, które wymieniasz.

Odpowiedz, ale poproś o opinię. Możesz zacząć odpowiedź, mówiąc coś w stylu: "Z tego, co mogłem zebrać podczas sprawdzania Twojej witryny i podobnych zadań, prawdopodobnie szukasz następujących mocnych stron kandydata", a następnie możesz kontynuować listę i tłumaczyć siebie. Dobrym sposobem na udzielenie odpowiedzi jest poproszenie o opinię, aby sprawdzić, czy nie zostały pominięte jakieś ważne kwestie.

Wyjaśnij, w jaki sposób dopasowujesz wymagania . Możesz otrzymać pytanie uzupełniające, w którym Twój ankieter zapyta, w jaki sposób spełniasz wymienione wymagania. Niektórzy pracodawcy przeprowadzą szczegółowe badania dotyczące indywidualnych cech, o których wspomniałeś, mówiąc coś w rodzaju: "Tak, przywództwo jest ważne w tej pracy. Jak wykazałeś zdolności przywódcze w swojej poprzedniej pracy?" Musisz być przygotowany, by podzielić się konkretnymi przykładami zastosowania zasobów w celu uzyskania pozytywnych wyników w poprzednich rolach w pracy, akademickich lub w wolontariacie.

Przykładowe odpowiedzi