Techniki i strategie wywiadu behawioralnego

Kiedy poszukujesz pracy, ważne jest, abyś był przygotowany na to, co nazywa się "wywiadem behawioralnym". Pracodawcy używają tego rodzaju wywiadu, aby uzyskać wgląd w sposób radzenia sobie w określonych sytuacjach w miejscu pracy. Osoba przeprowadzająca wywiad będzie potrzebować przykładów tego, co wydarzyło się w konkretnej trudnej sytuacji, tego, co zrobiłeś i jak uzyskałeś pozytywny wynik.

Najlepsze techniki radzenia sobie z wywiadem behawioralnym obejmują przygotowanie się do pytań, na które możesz poprosić, znalezienie jak najwięcej informacji o firmie i pracy, abyś miał pojęcie, jakich umiejętności poszukuje pracodawca i jest gotowy do włączenia konkretnych punktów w odpowiedziach udzielonych ankieterowi.

Strategie wywiadów behawioralnych

Zanim wyruszysz na rozmowę kwalifikacyjną, poświęć czas na przygotowanie się wcześniej. Możesz, ale nie musisz, zadawać pytania dotyczące wywiadu behawioralnego, ale najlepiej być przygotowanym na wypadek, gdybyś był.

Zbadaj pracę i firmę

Poświęcenie czasu na zbadanie zarówno firmy, jak i stanowiska, z którym przeprowadzasz wywiady, pomoże ci przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. W ten sposób będziesz przygotowany zarówno na odpowiedzi na pytania dotyczące wywiadu, jak i na samodzielne zadawanie pytań ankieterowi. Będziesz mógł również dowiedzieć się, czy firma i kultura firmy są dla Ciebie odpowiednie. Oto jak zbadać firmę , abyś był dobrze poinformowany z wyprzedzeniem.

Techniki wywiadu behawioralnego

Przede wszystkim poświęć chwilę, aby zebrać myśli.

Poświęć trochę czasu na wypełnienie swojej odpowiedzi, jeśli nie masz pewności, jak odpowiedzieć na to pytanie. Jeśli nie wiesz, jak odpowiedzieć na pytanie, poproś o wyjaśnienia. To da ci dodatkowy czas na zastanowienie się, jak odpowiedzieć. Następnie pamiętaj o uwzględnieniu tych czterech punktów w swojej odpowiedzi - sytuacja, zadanie, działanie, wyniki.

Jest to technika odpowiedzi wywiadu STAR i jest to doskonały sposób na przygotowanie. Należy pamiętać, że nie ma dobrych lub złych odpowiedzi na pytania dotyczące wywiadu behawioralnego. Celem ankietera jest zrozumienie, jak się zachowujesz w danej sytuacji. Sposób, w jaki zareagujesz, określi, czy istnieje dopasowanie twoich umiejętności do pozycji, którą firma chce wypełnić.

Najlepsza strategia wywiadu behawioralnego obejmuje uważne słuchanie, bycie jasnym i szczegółowym, gdy odpowiadasz i, co najważniejsze, bycie uczciwym. Jeśli twoje odpowiedzi nie są tym, czego poszukuje ankieter, ta pozycja i tak może nie być dla ciebie najlepsza.

Kontynuacja po wywiadzie

Czy było coś, co chciałeś powiedzieć podczas wywiadu, ale nie miałeś okazji? Twoja kolejna notatka z podziękowaniami daje ci szansę, aby o tym wspomnieć. Jest to również okazja, aby powtórzyć swoje zainteresowanie pracą i firmą. Oto jak uzyskać dodatkowe informacje po podziękowaniu po rozmowie kwalifikacyjnej:

Więcej wskazówek i porad dotyczących wywiadów

Oprócz wiedzy o tym, czego można oczekiwać w wywiadzie behawioralnym, istnieje 10 umiejętności przeprowadzania wywiadów, które są ważne do ćwiczenia przed wejściem do sali konferencyjnej lub sesji Skype z komitetem zatrudniającym: przygotowanie, punktualność, przemyślenie przed mówieniem, mówienie spokojnie i spójnie, wyświetlanie pewnej (ale nie aroganckiej) pewności siebie, aktywnego słuchania, optymizmu, wyrażania zainteresowania pracodawcą, możliwości rozmawiania poza początkowym " boiskiem windy " i - co być może najważniejsze - wyrażania swojej wdzięczności za czas komisji przetargowej zarówno ustnie na końcu wywiadu, jak i na piśmie natychmiastowego podziękowania.

Nadal jesteś zdenerwowany, zwłaszcza jeśli jest to twój pierwszy wywiad? Bez obaw - nawet uznani specjaliści odczuwają kilka motyli przed rozmową. Pierwszy krok w kierunku uspokojenia lęku został podjęty przez poświęcenie czasu na zapoznanie się z krokami opisanymi powyżej. Innymi świetnymi technikami, które pozwolą Ci uspokoić nerwy, są: unikanie negatywnej samoopaniki, ubieranie się ostrożnie, wczesne przybycie na rozmowę kwalifikacyjną, abyś mógł wcześniej zrobić kilka uspokajających oddechów i uniknąć picia zbyt dużej ilości kofeiny w dniu spotkania.